Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 15.04.2018

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W piątek obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zbrodnia katyńska została dokonana 78 lat temu przez NKWD na blisko 22 tysiącach polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali oni wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. O zbrodni katyńskiej mówił w audycji Wszystko Jest Historią prof. Wojciech Materski, autor wielu publikacji historycznych.
Rzeczy osobiste pomordowanych zaprezentowane w Muzeum Katyńskim w Warszawie,Rzeczy osobiste pomordowanych zaprezentowane w Muzeum Katyńskim w Warszawie, PAP/Leszek Szymański

Ofiarą zbrodni katyńskiej padli obywatele, będący elitą narodu, stanowiący jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Jeńców zabijano strzałem w tył głowy. Decyzja o wymordowaniu polskich jeńców wojennych zapadła na najwyższym szczeblu sowieckich władz.

11 kwietnia 1943 roku niemiecka Agencja Transocean poinformowała o „odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3.000 oficerów polskich” w Katyniu, a dwa dni później informacje te ogłoszono oficjalnie na konferencji w Berlinie. Dzień 13 kwietnia to dziś symboliczna rocznica Zbrodni Katyńskiej.

Według prof. Wojciecha Materskiego ZSRR początkowo nie wiedział co robić z jeńcami. – Po wejściu Sowietów do Polski 17 września 1939 roku w kraju zapanowało wielkie zamieszanie, nie wiadomo było czy przychodzi armia wroga, czy sojusznik, który będzie z nami bił Niemców. To spowodowało masowe branie Polaków do niewoli sowieckiej. Znalazło się w niej 240 tys. żołnierzy i podoficerów i 10 tys. oficerów. Część Polaków skierowano do obozów pracy, a pozostałych zamknięto w trzech obozach specjalnych. Po rozmowach z jeńcami Beria powiedział, że jeńcy to „element kontrrewolucyjny, który reedukacji się nie podda” – mówił historyk. Decyzja o wymordowaniu 14,5 tys. jeńców oraz 7,3 tys. więźniów zapadła pod koniec lutego 1940 roku – wskazywał prof. Materski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jędrzej Lipski.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

Wszystko jest historią w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 15.04.2018

Godzina emisji: 08:38