Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 22.04.2018

Historyk o kłamstwie katyńskim. „PRL zakłamywał prawdę o zbrodni”

Zbrodnia katyńska została dokonana 78 lat temu przez NKWD na blisko 22 tysiącach polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali oni wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. O zbrodni katyńskiej mówił w audycji Wszystko Jest Historią prof. Wojciech Materski, autor wielu publikacji nt. zbrodni katyńskiej.
Mieszkaniec okolic Katynia, Parfien Kisielew - jeden ze świadków zbrodni, słucha dra Ferenca Orsósa, profesora kryminologii i medycyny sądowej uniwersytetu budapeszteńskiego. Po prawej stronie dra Orsósa widoczny dr Marko Markow, wykładowca medycyny sądowej i kryminologii Uniwersytetu w SofiiMieszkaniec okolic Katynia, Parfien Kisielew - jeden ze świadków zbrodni, słucha dra Ferenca Orsósa, profesora kryminologii i medycyny sądowej uniwersytetu budapeszteńskiego. Po prawej stronie dra Orsósa widoczny dr Marko Markow, wykładowca medycyny sądowej i kryminologii Uniwersytetu w Sofii Domena publiczna

Według Wojciecha Materskiego Sowieci chcieli obarczyć winą za zbrodnię katyńską Niemców. – Po zajęciu Smoleńska i lasu katyńskiego przez Armię Czerwoną w czerwcu 1943 roku teren zbrodni został otoczony i rozpoczęły się manipulacje. Fałszowano ślady przy zwłokach, po czym znowu je grzebano. W styczniu 1944 roku komisja Burdenki dokonała ekshumacji kilkunastu zwłok i wydała raport, który miał wskazywać, że za zbrodnię odpowiedzialni są Niemcy. Zwrócenie się do Czerwonego Krzyża o śledztwo przez stronę polską zostało potraktowane jako pretekst do zerwania stosunków polsko-radzieckich – mówił gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem historyka teza, że PRL zakłamywał prawdę o zbrodni w Katyniu jest w pełni racjonalna. - Wiele o zbrodni katyńskiej jako niemieckiej mówiono do procesu norymberskiego. Potem był ścisły zapis, by o tym nie mówić. W latach 70. ukazał się nieautoryzowany wywiad-rzeka z Gomułką, w którym padło stwierdzenie, że w połowie lat 50. Chruszczow zaproponował ujawnienie zbrodni, ale Gomułka się nie zgodził z obawy o przyszłość systemu. Nie wiemy czy tak faktycznie było. W karnawale „Solidarności” odwaga społeczna wybuchła, a wątek katyński był podnoszony na spotkaniach z politykami. Ten boom wiedzy został urwany stanem wojennym, ale problematyka została na tyle wzbudzona, że nie udało jej się stłumić do końca lat 80. – powiedział prof. Materski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jędrzej Lipski.

Polskie Radio 24/PAP

Wszystko jest historią w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 22.04.2018

Godzina emisji: 08:33