Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 27.01.2014

Polscy studenci są mało mobilni

Według raportu Komisji Europejskiej młodzi Polacy nie są chętni by wyjeżdżać na zagraniczne stypendia. Na przeszkodzie staje im brak funduszy i problem z uznaniem umięjętności zdobytych za granicą.
Polscy studenci są mało mobilniGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Dlaczego polscy studenci nie chcą wyjeżdżać na stypendia (Czwórka/Europejski Lunch)
Czytaj także

Karolina Pietkiewicz z Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej miała okazję pracować przy raporcie, który pokazywał gdzie i jakie są problemy z mobilnością studentów i internacjonalizacją szkolnictwa wyższego w Polsce. Te badania będą częścią większej pracy pokazującej te znajwiska w całej Unii Europejskiej. 
- Pomimo coraz bardziej optymistycznych wskaźników studenci polscy często rezygnują z wyjadu za granicę - mówi gość "Europejskiego Lunchu". - Są dwa powody takiej sytuacji. Pierwszy to brak funduszy i obawa, że przyznzne stypendium nie wystarczy by się utrzymać. Drugim jest problem z umiejętnościami, które dany student zdobył za granicą, zdarza się, że nie są one uznawane w naszym kraju.
Mimo to Karolina Pietkiewicz podkreśla, że programy zagraniczne jak Erasmus, to duża wartość dodana do studiów, bardzo ceniona przez przyszłych pracodawców. Podczas takich wyjazdów studenci zdobywaja dodatkowe kwalifikacje, rozwijają znajomość języków obcych, poznają nowe kultury.

Artur Gaweł, student, podkreśla, że wyjazd na zagraniczne stypendium to ogromna szansa. - Zawsze warto wyjechać za granicę i zobaczyć, jak tam się studiuje, poznać nowe osoby, nowy system nauczania. Gość "Europejskiego Lunchu" nie zaprzecza, że erasmusowskie stypendium jest niewystarczające. Mimo to zaczęca do zbierania funduszy lub podjęcia pracy za granicą, podczas wyjazdu, bo takie stypendium to ogromna szansa.
(pj)