Marcin Nowak 28.08.2010

Pierwsze zwycięstwo Polek w finałowym turnieju WGP

Polskie siatkarki pokonały Japonki 3:1 (25:15, 21:25, 25:23, 25:22) w czwartym meczu finałowego turnieju cyklu World Grand Prix.
Polskie siatkarkiPolskie siatkarkifot. Wikipedia

Dla "biało-czerwonych" było to pierwsze wygrane spotkanie w chińskim Ningbo. Polki znakomicie rozpoczęły mecz - w pierwszym secie wygrały pierwszych pięć piłek, a potem jeszcze powiększały przewagę - prowadziły 10:2, 15:5 i 20:10.

Ostatecznie bez problemu wysoko wygrały 25:15. W drugiej partii lepsze okazały się Japonki, które potrafiły przez większość seta utrzymać kilkupunktową przewagę i wygrały 25:21.

Bardziej zacięta była trzecia odsłona meczu, w której po znakomitej końcówce "biało-czerwone" pokonały rywalki 25:23. Czwarty set znów był wyrównany - przed drugą przerwą techniczną było 16:15 dla Japonek.

W końcówce "złotka" pokazały kilka znakomitych zagrań, świetnie broniły i pokonały rywalki 25:22. Wygrywając z Japonkami, Polki zrewanżowały się za porażkę w fazie zasadniczej World Grand Prix - w Okayamie przegrały 1:3, a Japonia była jedną z dwóch drużyn, z którymi przegrały na tym etapie rozgrywek (obok Brazylii).

We wcześniejszych meczach Final Six Polki przegrywały kolejno: z USA 2:3, Brazylią 1:3 i wczoraj z Chinami 0:3. Jutro drużynę prowadzoną przez Jerzego Matlaka czeka ostatni pojedynek - z Włoszkami, które dziś grały z Brazylią. Brazylia pokonała dziś Włochy 3:0 (25:18, 25:13, 25:16) w meczu czwartej kolejki turnieju finałowego World Grand Prix siatkarek rozgrywanym w chińskim Ningbo.

Amerykanki prowadzą po czterech kolejkach finałowego turnieju siatkarskiego World Grand Prix. Dziś pokonały 3:0 Chinki, co oznacza, że nadal są niepokonane z 10 punktami na koncie. Drugie w turniejowej tabeli są Brazylijki (8 pkt.), a trzecie - Chinki (6 pkt.) Polki awansowały na 5. pozycję, kosztem Włoszek. Podopieczne Jerzego Matlaka mają taki sam dorobek - 4 pkt. - co czwarte w tabeli Japonki.

Jutro ostatnia kolejka turnieju - Polki zmierzą się z Włoszkami, Japonki z Amerykankami, a Brazylijki z Chinkami.

Polska - Japonia 3:1 (25:15, 21:25, 25:23, 25:22)

Polska: Milena Sadurek, Katarzyna Gajgał, Agnieszka Bednarek-Kasza, Anna Barańska, Karolina Kosek, Joanna Kaczor, Mariola Zenik (libero) oraz Joanna Staniucha-Szczurek, Berenika Okuniewska, Katarzyna Skowrońska-Dolata.

Japonia: Yoshie Takeshita, Yamamoto Ai, Kaori Inoue, Saori Kimura, Yukiko Ebata, Mai Yamaguchi, Yuko Sano (libero) oraz Erika Araki, Akiko Ino, Mizuho Ishida, Saori Sakoda.