Aneta Hołówek 23.10.2010

1000 punkt w hokejowej karierze Alfredssona

Szwedzki hokeista Daniel Alfredsson zdobył 1000. punkt na lodowiskach ligi NHL.
Trevor Linden (Vancouver Canucks) - Joe Thornton (San Jose Sharks)Trevor Linden (Vancouver Canucks) - Joe Thornton (San Jose Sharks)fot. Wikipedia

Jego zespół Ottawa Senators pokonał na wyjeździe Buffalo Sabres 4:2, a 37-letni napastnik "Senatorów" strzelił w piątek wieczorem trzy bramki, w tym dwie ostatnie w meczu.

Alfredsson uzyskał ten wynik w swoim 1009. występie ligowym. Jest 75. zawodnikiem w historii, któremu udało się przekroczyć granicę 1000 punktów, a szóstym wśród obecnie grających.

Szwedzki weteran zdobył pierwszego gola w meczu, w 12. minucie, a na dwa kolejne trafienie musiał czekać do połowy drugiej tercji (31. minuty). Na 22 sekundy przed końcem ustalił wynik spotkania, kierując krążek do pustej bramki rywali.

W sumie w ciągu 15 sezonów spędzonych w Ottawie zapisał na swoim koncie 379 trafień i 621 asyst, a na ławce kar spędził 433 minuty. W rozgrywkach o puchar Stanleya rozegrał 107 spotkań, a ich bilans to 88 punktów, w tym 45 goli i 43 podania.

Hat-trickowe popisy

Po raz drugi w karierze hat-trickiem popisał się czołowy gracz Tampa Bay Lightning Kanadyjczyk Steven Stamkos przyczyniając się do pokonania w Atlancie tamtejszych Thrashers 5:2. To ósma bramka tego zawodnika w sezonie.

Losy meczu rozstrzygnęły się w pierwszej tercji, którą goście wygrali 3:0. Po jednej bramce strzelili Brett Clark i Vincent Lecavalier, a dla Thrashers Jim Slater i Dustin Byfuglien.

Stamkos dzięki znakomitej postawie w piątkowym meczu objął prowadzenie w klasyfikacji najskuteczniejszych zawodników ligi. Ma czternaście punktów (osiem bramek i sześć asyst) w siedmiu spotkaniach. Drugi jest Szwed Daniel Sedin (Vancouver Canucks) 11 (7+4) w ośmiu, a trzeci dotychczasowy lider Słowak Marian Hossa (Chicago Blackhawks) - 11 (7+4) w dziewięciu meczach.

Drugim hokeistą, który popisał się w piątek - po raz drugi w karierze - hat-trickiem był Rene Bourgue z Calgary Flames w wygranym wyjazdowym meczu w Columbus z miejscowymi Blue Jackets 6:2. Miał ponadto jedną asystę. Dobry występ w debiucie na lodowiskach NHL zanotował bramkarz gości Henrik Karlsson broniąc dwadzieścia strzałów.

Broniący Pucharu Stanleya, liderzy Central Division zawodnicy Chicago Blackhawks przegrali w St. Louis z Blues 2:4.

Wyniki piątkowych spotkań hokejowej ligi NHL: C

Columbus Blue Jackets - Calgary Flames 2:6 Buffalo Sabres - Ottawa Senators 2:4 Atlanta Thrashers - Tampa Bay Lightning 2:5 St. Louis Blues - Chicago Blackhawks 4:2 Vancouver Canucks - Minnesota Wild 5:1