Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 07.09.2013

Narodowe czytanie dzieł Fredry w Krakowie

Twórczość Aleksandra Fredry jest ponadczasowa, bo kłótnie towarzyszą nam od zawsze - uważa Krzysztof Orzechowski, dyrektor teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Galeria Posłuchaj
  • Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry w Krakowie - "Zemsta" (IAR)
  • Dorota Segda występująca w roli Podstoliny: poezja jest stworzona do tego, by czytać ją na głos (IAR)
  • Krzysztof Orzechowski, dyrektor teatru im. Juliusza Słowackiego: zagranie "Zemsty" wymaga ogromnych umiejętności technicznych (IAR)
Czytaj także

Znani krakowscy aktorzy czytali w sobotę na scenie pod Wieżą Ratuszową "Zemstę" Aleksandra Fredry. Na krzesełkach i na stojąco słuchali ich licznie zgromadzeni krakowianie i turyści, przechodzący przez Rynek Główny. Spektakl odbył się w ramach "Narodowego czytania".
W spektaklu wystąpili: Dorota Segda, Urszula Grabowska, Krzysztof Orzechowski, Tadeusz Malak, Leszek Piskorz, Wiktor Loga-Skarczewski, Rafał Dziwisz, Franciszek Muła, Jerzy Fedorowicz jr, Andrzej Kaczmarczyk i Bogusław Dopart.
Po dwugodzinnym spektaklu publiczność nagrodziła artystów oklaskami na stojąco. - Dziękuję, że państwo przyszli - mówiła po spektaklu Segda osobom, które gratulowały jej występu i prosiły o autografy.

Oglądaj transmisję z Narodowego czytania dzieł Fredry NA ŻYWO>>>>

Jak zaznacza w rozmowie Krzysztof Orzechowski - wcielający się w rolę Cześnika dyrektor teatru imienia Juliusza Słowackiego, „Zemsta” to ponadczasowe dzieło.
- Swary, kłótnie i awantury towarzyszą nam od zarania dziejów, więc to się nie zestarzeje - mówi.
Dorota Segda występująca w roli Podstoliny, zachęca do wspólnego czytania poezji nie tylko raz w roku.

- Ja zawsze czytam poezję głośno. Ona dopiero wtedy brzmi. Poezja jest stworzona do tego, żeby ją czytać na głos.

Utwory Fredry czytane były w sobotę także w bibliotekach i szkołach Krakowa. Nietypową formę zaangażowania się w "Narodowe Czytanie" zaproponował m.in. Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida i zorganizował happening literacki "Zemsta na Centralnym". Osoby przechodzące obok księgarni przy Placu Centralnym otrzymywały fragmenty komedii pisarza do czytania, mogły także sfotografować się z przedstawiającą autora makietą.

Cała Polska czyta Fredrę

W sobotę ruszyła ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie. Jest ona poświęcona utworom Aleksandra Fredry, XIX-wiecznego komediopisarza i pamiętnikarza. W tym roku przypada 220. rocznica urodzin autora "Zemsty", "Męża i żony" i "Pana Jowialskiego". Utwory Fredry będą czytane w ponad sześciuset polskich miejscowościach - w parkach, na ulicach, placach, w szkołach, bibliotekach i urzędach. Oficjalnie akcję rozpoczęła w sobotę para prezydencka odczytaniem utworu „Trzeba by” w warszawskim Ogrodzie Saskim.

Patronat nad akcją objęło Polskie Radio.

Narodowe Czytanie to zainicjowana w ubiegłym roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, bk