Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Klaudia Hatała 16.01.2015

Władimir Putin nie przyjedzie do Auschwitz. Grzegorz Schetyna: nikt nie dostał zaproszenia

- Komitet Oświęcimski przyjął formułę niewysyłania zaproszeń, tylko zawiadomienia o uroczystości - mówi w "Salonie politycznym Trójki" szef MSZ Grzegorz Schetyna.
Dmitrij Pieskow powiedział, że prezydent Rosji nie pojedzie na obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz mimo że przykłada dużą wagę do wszystkich uroczystości upamiętniających drugą wojną światowąDmitrij Pieskow powiedział, że prezydent Rosji nie pojedzie na obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz „mimo że przykłada dużą wagę do wszystkich uroczystości upamiętniających drugą wojną światową”PAP/EPA/PAVEL GOLOVKIN

W Rosji nie wszyscy rozumieją, dlaczego Polska nie zaprosiła Władimira Putina na uroczystości do Oświęcimia. Według "Komsomolskiej Prawdy", polskie władze wykazały się "brakiem pamięci historycznej", ponieważ to Armia Czerwona wyzwoliła więźniów obozu Auschwitz-Birkenau.

<<<Putin nie przyjedzie na styczniowe obchody rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz>>>

Grzegorz Schetyna podkreśla, że nikt nie dostał zaproszenia na obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz. - Taka była formuła. Trzeba to uszanować. Po otrzymaniu zawiadomienia o uroczystości, każde państwo samo podejmowało decyzję kogo desygnuje, czyli kogo wskazuje jako osobę reprezentującą dany kraj. Strona rosyjska podjęła decyzję, że prezydent Władimir Putin nie przyjeżdża - mówi szef MSZ i dodaje, że w związku z tym ktoś inny będzie reprezentował Rosję w Auschwitz.

Komentując pojawiające się informacje, jakoby Unia Europejska planowała załagodzenie tonu wobec Rosji , szef MSZ podkreśla, że przygotowany dokument, na którym oparte są te doniesienia, ulega modyfikacjom. - Jest konsultowany we wszystkich stolicach europejskich. Nie wydaje mi się, żeby Unia Europejska była łagodna w stosunku do Rosji - ocenia Grzegorz Schetyna i dodaje, że "nic w Rosji nie stało się takiego, żeby zmienić politykę sankcji i politykę egzekwującą od Rosji konkretne zachowania".

- Łatwiej nam będzie rozmawiać zarówno o sankcjach, jak i relacjach Unia Europejska-Rosja po wtorkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej, którego tematem będzie Rosja, następne kroki i taktyka postępowania - ocenił Grzegorz Schetyna.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Obchody wyzwolenie obozu w Auschwitz

Obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz odbędą się 27 stycznia. Do Polski wybierają się między innymi prezydenci Francji, Niemiec, Austrii, Chorwacji, Malty, Słowenii, Szwajcarii oraz koronowane głowy z Belgii, Holandii, Luksemburga, Norwegii i Szwecji. Dodatkowo wszystkie kraje Beneluksu będą reprezentowali premierzy. Na czele polskiej delegacji stanie prezydent Bronisław Komorowski, a Watykan będzie reprezentował kardynał Stanisław Dziwisz. Rosję ma reprezentować rosyjski ambasador w Polsce.

O uroczystościach rocznicy poinformowane zostały 43 państwa - członkowie Unii Europejskiej oraz darczyńcy Fundacji Auschwitz. Są wśród nich Argentyna, Australia, Izrael, Kanada, Nowa Zelandia, Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja i Watykan. Podczas uroczystości mają przemawiać więźniowie obozu, a nie przedstawiciele władz.

27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej w godzinach popołudniowych otworzyli bramy obozu. Zastali tam ponad 7 tysięcy więźniów będących na skraju wyczerpania. Do momentu wyzwolenia, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych. Niemcy założyli obóz w 1940 roku.

27 stycznia obchodzimy też Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Trójka,IAR,kh,fbi