Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 13.12.2013

Śledztwo ONZ w Syrii: broń chemiczna była używana

W czasie wojny domowej w Syrii broni chemicznej użyto w pięciu z siedmiu miejsc badanych przez inspektorów ONZ. Narody Zjednoczone wydały raport w tej sprawie.
An Nabk, SyriaAn Nabk, SyriaPAP/EPA/STR

"Misja Narodów Zjednoczonych potwierdza, że w czasie konfliktu w Republice Syryjskiej została użyta broń chemiczna" - czytamy w raporcie końcowym szefa inspektorów ONZ Ake Sellstroma. Doszło do tego w miejscowościach Ghuta, Khan al-Asal, Dżobar, Sarakeb i Aszrafieh Sahnaja.

W czterech przypadkach użyto gazu bojowego sarin, w tym jeden raz na dużą skalę. Raport nie przesądza jednak, która ze stron syryjskiego konfliktu użyła broni chemicznej. Wśród ofiar są zarówno żołnierze, jak i cywile, w tym dzieci.

CNN Newsource/x-news

Wojna domowa

Od marca 2012 roku w Syrii trwa wojna domowa. Od tego czasu 126 tys. osób zginęło. Ponad jedna trzecia to cywile - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie. W czasie konfliktu poniosło śmierć 44381 cywilów, w tym 6627 dzieci i 4454 kobiety. Zginęło 27,7 tys. rebeliantów, w tym ponad 6 tys. pochodzących z zagranicy, a także 50,4 tys. syryjskich żołnierzy i członków milicji wspierającej reżim prezydenta Assada. Liczba uchodźców zbliża się do 3 milionów.
Sekretarz generalny ONZ poinformował 25 listopada, że ustalono datę konferencji w sprawie Syrii. Tak zwana Genewa 2 odbędzie się 22 stycznia. - Pojedziemy do Genewy z misją nadziei - powiedział Ban Ki Mun.

Zniszczyć broń chemiczną
Pod koniec października Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) ogłosiła, że Syria zniszczyła wszystkie zadeklarowane obiekty służące do produkcji broni chemicznej i mieszania jej komponentów, co stanowi ważny etap programu całkowitego niszczenia tego arsenału. Zniszczenie tych obiektów oznacza, że Syria nie może już produkować broni chemicznej. Damaszek musi jednak jeszcze rozpocząć proces niszczenia już istniejącego arsenału.
Prezydent Syrii Baszar el-Assad zgodził się zniszczyć broń chemiczną w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego w reakcji na atak chemiczny pod Damaszkiem 21 sierpnia . Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przypisują odpowiedzialność za ten atak reżimowi Assada. Natomiast Damaszek wspierany przez Rosję utrzymuje, że była to prowokacja rebeliantów.
Zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ Syria musi umożliwić zniszczenie jej broni chemicznej do połowy 2014 roku.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny >>>

IAR,PAP,kh

''