Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 31.12.2013

Najważniejsze wydarzenia w 2013 roku w Polsce

Kolejne zmiany w systemie emerytalnym, rekonstrukcja rządu Donalda Tuska, afera korupcyjna dotycząca zamówień na usługi teleinformatyczne - to najważniejsze wydarzenia 2013 roku w Polsce.
Rekonstrukcja rząduRekonstrukcja rząduMaciej Śmiarowski/KPRM

Mimo, że rok upłynął pod znakiem globalnego kryzysu gospodarczego, pojawiły się zwiastuny ożywienia. We wrześniu podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Krynicy premier Donald Tusk triumfalnie ogłosił, że odparliśmy kryzys. Wskaźniki ekonomiczne pod koniec roku nie do końca potwierdziły entuzjastyczne obwieszczenie premiera. Wprawdzie w trzecim kwartale nasz PKB wzrósł o 1,9 proc., lecz wzrosło też bezrobocie, z 13 proc. w październiku do 13,2 proc. w listopadzie . Jedni ekonomiści podkreślają, że nasza gospodarka w 2013 roku rosła najwolniej od dekady. Inni eksperci chwalą stabilny system finansowy i odporność banków na wstrząsy. Poprawę mają przynieść prognozy finansowe na 2014 roku, gdzie PKB ma wzrosnąć o 3 proc.
Zmiany w systemie emerytalnym
W ciągu roku wielokrotnie powracała kwestia emerytur Polaków, by znaleźć finał w końcu grudnia. 27 grudnia prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o OFE i zapowiedział skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego . Rządowe zmiany w reformie emerytalnej polegają na przeniesieniu ponad połowy oszczędności z OFE do ZUS. Wątpliwości prezydenta budzą m.in. kwestie zakazu inwestowania w obligacje przez OFE oraz zbyt daleko idąca ingerencja państwa w swobodę działalności gospodarczej.
Wcześniej sejmowe prace nad ustawą trwały zaledwie cztery dni. Główny autor zmian, były minister finansów Jacek Rostowski, przekonywał, że ustawa zapewni bezpieczeństwo przyszłym emerytom i naprawi błędy dawnej reformy. Rządowym propozycjom sprzeciwiało się wielu ekonomistów, zarzucając politykom, że sięgają po oszczędności w OFE, zamiast likwidować przywileje emerytalne, rentowe i podatkowe.

x-news.pl, TVN24
Funkcjonująca od stycznia ustawa, stopniowo wydłuża do 2040 roku wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, do 67 roku życia. Jej wprowadzenie poprzedziła burzliwa dyskusja publiczna i także protesty związków zawodowych. Zarówno rząd, jak i eksperci, argumentowali, że jest to konieczność wymuszona przez zmiany demograficzne.
Rekonstrukcja rządu
Na polskiej scenie politycznej w tym roku nie odnotowano silnych wstrząsów. Poważniejszą zmianą była długo zapowiadana rekonstrukcja rządu. W listopadzie Donald Tusk wymienił siedem osób w swoim gabinecie, mianując sześciu nowych ministrów . Szefowa resortu rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska awansowała na funkcję wicepremiera , łącząc dwa ministerstwa - infrastruktury i rozwoju.
Opinie ekspertów co do rekonstrukcji były podzielone, od pochwał, że premier postawił na młodych i odważnych kandydatów, którzy zapewnią efektywność rządzenia, po głosy - głównie opozycji, że to tylko powierzchowny zabieg wizerunkowy.
Wcześniej z rządu zostali odwołani ministrowie: sprawiedliwości Jarosław Gowin , skarbu Mikołaj Budzanowski oraz transportu Sławomir Nowak .

x-news.pl, TVN24
Gowin zakłada partię, Ruch Palikota zmienia się w Twój Ruch
Odejście Gowina z PO zaowocowało powstaniem nowej partii politycznej. Centroprawicowe ugrupowanie o nazwie "Polska Razem" tworzą między innymi: Polska Jest Najważniejsza, Stowarzyszenie "Republikanie” oraz byli działacze PO. W programie partia kładzie nacisk na politykę prorodzinną i wspieranie młodych przedsiębiorców.
x-news.pl, TVN24
Z kolei "wizerunkową" zmianą nazwano utworzenie nowego ugrupowania pod nazwą Twój Ruch w miejsce Ruchu Palikota . Do lidera Janusza Palikota przyłączyły się między innymi środowiska stowarzyszenia Ruch Społeczny Europa Plus oraz partia Racja Polskiej Lewicy.

x-news.pl, TVN24