Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 28.01.2014

Stan wyjątkowy na Ukrainie? Opozycja bije na alarm!

Sytuacja za naszą wschodnią granicą wciąż napięta. Ukraińscy opozycjoniści informują, że do akcji może wkroczyć wojsko.
Sztab Sprzeciwu Narodowego na Majdanie Niepodległości przejął pilne wojskowe telegramySztab Sprzeciwu Narodowego na Majdanie Niepodległości przejął "pilne wojskowe telegramy" PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Sztab Sprzeciwu Narodowego na Majdanie Niepodległości w Kijowie uzyskał informacje o pilnych telegramach rozsyłanych do jednostek wojskowych w całym kraju z centrali generalnych ukraińskich sił zbrojnych, w których pisze się o "pilnej potrzebie zwołania natychmiastowych zebrań oficerów w celu przygotowania apelu do prezydenta Ukrainy o konieczności wprowadzenia stanu wyjątkowego".

Protesty na Ukrainie - zobacz serwis specjalny >>>

Opozycjoniści poinformowali, że pod wiadomościami podpisany jest "p.o. naczelnika Sztabu Generalnego Ministerstwa Obrony generał porucznik Dumanski". - Takie telegramy przesłano do 14 obwodów Ukrainy, a w niektórych jednostkach takie zebrania rozpoczęły się już we wtorek o godz. 14 (13 czasu polskiego) - czytamy w komunikacie prasowym Sztabu Sprzeciwu Narodowego.

Unia zgodziła się konsultować z Rosją umowy stowarzyszeniowe >>>

Przedstawiciele ukraińskich władz zapewniali w ostatnich dniach, że nie planują wprowadzenia stanu wyjątkowego. Przed krokiem tym ostrzegła rządzących w Kijowie m.in. szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton, która we wtorek złożyła wizytę na Ukrainie.

Rząd Azarowa odchodzi

We wtorek popołudniu Wiktor Janukowycz przyjął rezygnację Mykoły Azarowa. Obowiązki szefa rządu będzie pełnił dotychczasowy pierwszy wicepremier Serhij Arbuzow. Azarow podał się do dymisji w godzinach porannych. Wyjaśnił, że uczynił to w związku z bardzo poważnym kryzysem politycznym, w którym znajduje się jego kraj. - W celu stworzenia dodatkowych warunków do zapewnienia kompromisu społeczno-politycznego oraz pokojowego uregulowania konfliktu podjąłem decyzję, by zwrócić się do prezydenta Ukrainy z prośbą o przyjęcie mojej rezygnacji - oświadczył.

FILM. Kijowskie barykady o dymisji Azarowa: to za mało, protesty nie ustaną

Źródło: TVN24/x-news

67-letni obecnie Azarow był premierem od marca 2010 roku. Objął stanowisko po wyborach prezydenckich, w których zwyciężył Wiktor Janukowycz. Na razie nie wiadomo, kto będzie następcą Azarowa. W sobotę, po rozmowach Janukowycza z opozycją, szef państwa zaproponował tekę premiera jednemu z jej liderów Arsenijowi Jaceniukowi.

Ten oświadczył, że opozycja gotowa jest przejąć rządy w państwie, jednak pod warunkiem, że obóz prezydencki spełni wszystkie jej postulaty. Opozycja oczekuje m.in. zgody Janukowycza na wcześniejsze wybory prezydenckie.

Rada Najwyższa zawiesza obrady

Wbrew zapowiedziom, ukraiński parlament nie uchwalił we wtorek ustawy o amnestii dla uczestników protestów w Kijowie i w innych miastach Ukrainy. Przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Rybak zaznaczył, że istnieje wstępne porozumienie w tej sprawie między opozycją a rządzącą większością, są jednak szczegóły, które należy dopracować. Posłowie zbiorą się ponownie w środę.

Źródło: ENEX/x-news

Przed południem parlament unieważnił ustawy przyjęte 16 stycznia. Ograniczały one wolności obywatelskie, między innymi, wolność słowa i zgromadzeń. Odwołania ustaw żądała opozycja zwracając uwagę nie tylko na ich treść, ale też na to, że ich przyjęcie odbyło się za pomocą podniesienia rąk, a Wołodymyr Olijnyk z rządzącej Partii Regionów, który odpowiadał za liczenie głosów, automatycznie powtarzał "235 za” nie patrząc nawet na salę, a opierając się na wcześniejszej informacji, że tylu parlamentarzystów poprze ustawy.

Protesty na Ukrainie

Manifestacje zwolenników integracji europejskiej Ukrainy, trwające od listopada, z czasem przekształciły się w wystąpienia antyrządowe. 22 stycznia podczas starć z milicją padły pierwsze strzały. W wyniku zamieszek w Kijowie zginęło dotychczas sześć osób - podała opozycja.

'' IAR/PAP/aj