Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 24.04.2014

Kanonizacja Jana Pawła II. Rzym przygotowuje się na przyjęcie pielgrzymów

We włoskiej stolicy oczekuje się co najmniej pół miliona pielgrzymów, choć władze i strona kościelna zapewniają, że są przygotowane na przybycie nawet miliona lub kilku milionów osób.
Na obranie Jan Paweł II (zdjęcie archiwalne z czasu beatyfikacji)Na obranie Jan Paweł II (zdjęcie archiwalne z czasu beatyfikacji)Przemysław Goławski/PR
Galeria Posłuchaj
  • Wojciech Cegielski z Rzymu o tym, że watykańska gazeta uczciła zbliżającą się kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII/IAR
  • Marek Lehnert z Rzymu o tym, że o 35 procent poszły w Rzymie w górę ceny pokojów hotelowych/IAR
  • Grzegorz Maciak o tym, jak Warszawa przygotowuje się do kanonizacji Jana Pawła II/IAR
Czytaj także

Wiele wskazuje na to, że będzie ich więcej niż na uroczystościach pogrzebowych Jana Pawła II w 2005 r. i na jego beatyfikacji w 2011 r.

Kanonizacja Jana Pawła II - czytaj więcej >>>

Zobacz specjalny serwis Polskiego Radia - Jan Paweł II >>>
Do sobotniego wieczoru wprowadzane będą kolejne ograniczenia i blokady w okolicach placu Świętego Piotra. Tego dnia po godzinie 19 plac wraz z sąsiednimi ulicami zostanie całkowicie odcięty kordonem bezpieczeństwa. Celem tych działań jest - jak wyjaśniły władze miejskie - niedopuszczenie do tego, by pielgrzymi zajmowali miejsca na placu i w jego najbliższej okolicy już na wiele godzin przed mszą kanonizacyjną, rozpoczynającą się w niedzielę o godzinie 10.
Wnioski z beatyfikacji
Podobnie jak przed beatyfikacją Jana Pawła II trzy lata temu, tak i teraz na plac Świętego Piotra będzie można wchodzić od godziny 5.30. Wejście możliwe będzie wyłącznie od strony prowadzącej do Watykanu via della Conciliazione, która wcześniej zostanie również całkowicie zamknięta.
Policja zapowiada, że zagwarantowany zostanie płynny ruch pieszy w kierunku placu przed bazyliką watykańską.

FILM: - Usłyszałam głos, który mówił do mnie "Wstań". Wtedy wstałam - wspomina Floribeth Mory Diaz, której całkowite uzdrowienie zostało uznane przez Kościół katolicki za cud, dokonany za wstawiennictwem papieża Jana Pawła II
ROME REPORTS/x-news

Przypomina się, że przed trzema laty pielgrzymi już na 12 godzin przed rozpoczęciem mszy beatyfikacyjnej koczowali w bezpośrednim sąsiedztwie placu w oczekiwaniu na jego otwarcie. Teraz obszar tzw. czerwonej zamkniętej strefy zostanie poszerzony. Już rozpoczęły się pierwsze kontrole w celu zapewnienia bezpieczeństwa w całej okolicy.
Niebezpieczeństwo strajku i oszuści
Służby i władze Rzymu staną przed wyjątkowo trudnym zadaniem, ponieważ funkcjonariusze straży miejskiej zagrozili strajkiem na tle płacowym właśnie w kanonizacyjną niedzielę. To zaś oznaczałoby, że formacja ta nie będzie uczestniczyć w wielkiej operacji zapewnienia porządku i bezpieczeństwa na ulicach w tym wyjątkowo trudnym dniu.
Wszystkie służby porządkowe prowadzą zakrojone na szeroką skalę działania, których celem jest walka z przestępczym procederem sprzedaży biletów rzekomo uprawniających do wejścia na plac Świętego Piotra na mszę kanonizacyjną.
Policjanci i karabinierzy udający pielgrzymów podchodzą do oszustów, których łatwo rozpoznać po tym, że mają teczki wypełnione fikcyjnymi kompletami biletów i ofert turystycznych. Wśród nich są właśnie "karty wstępu na kanonizację".

Hotelarze zacierają ręce
Tymczasem aż o 35 procent  w górę poszły w Rzymie ceny pokojów hotelowych. Za pokój, który na Wielkanoc kosztował 162 euro, teraz trzeba zapłacić 218. To oczywiście średnia cena, wahają się one bowiem od 85 do 995 euro.
Ten wzrost, twierdzą hotelarze, jest zupełnie normalny i legalny. I tu rządzą przecież prawa rynku. Nie brak głosów, że w ostatniej chwili znaleźć będzie można w Rzymie przyzwoity nocleg po przystępnej cenie.

FILM: Do Watykanu poleci 27 sztuk specjalnej odmiany tulipanów, której przed laty nadano imię Jan Paweł II
TVN24/x-news

Stołeczny dodatek do "Corriere della Sera" zamieszcza apel do pielgrzymów i turystów, by zachowali się w Wiecznym Mieście "jak u siebie w domu" i "nie robili tego wszystkiego, czego nie wolno robić w Paryżu, Berlinie czy Helsinkach".
Niespodzianka dla pielgrzymów
Z okazji niedzielnych uroczystości „L’Osservatore Romano” przygotowało rzadko wydawaną, kolorową edycję specjalną.
Stustronicowe wydawnictwo jest prezentem dla pielgrzymów, którzy przyjadą do Watykanu na kanonizację obu papieży. W środku znaleźć można rozbudowane biografie Karola Wojtyły i Angela Roncallego, a także niepublikowane wcześniej zdjęcia. Są też mało znane teksty papieży - Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.
Jak mówi szef watykańskiej drukarni ksiądz Marek Kaczmarczyk, takie wydawnictwo to rzadkość. - To trzeci numer specjalny, który w ostatnich latach przygotowało L’Osservatore Romano. Pierwszy dotyczył rocznicy Soboru Watykańskiego II, a drugi - papieża Pawła VI - dodaje ksiądz Kaczmarczyk.
Specjalną edycję wydano po włosku i po polsku. Wydawnictwo jest dostępne zarówno we Włoszech, jak i w Polsce, bo zamówienia już kilka tygodni temu złożył także Episkopat w Warszawie.
Uroczystości w Warszawie
W całym kraju zaplanowano wiele uroczystości, które mają przygotować Polaków do kanonizacji. W Warszawie większość wydarzeń odbędzie się na placu Piłsudskiego i przed Świątynią Opatrzności Bożej. Przygotowanie rozpocznie piątkowy koncert pamięci o Janie Pawle II na placu Piłsudskiego. Wystąpią znakomici artyści, między innymi T.Love, Voo Voo, Raz Dwa Trzy, Mela Koteluk, Urszula i Pectus.
TVN24/x-news

Dzień później w tym samym miejscu odbędzie się wspólne czuwanie. Oprócz koncertów, będą spotkania modlitewne i te poświęcone nauczaniu papieża.
27 kwietnia specjalny rodzinny program kanonizacji przygotowuje Centrum Opatrzności Bożej. Zarówno na placu Piłsudskiego, jaki i przed Centrum Opatrzności Bożej, razem z innymi można też będzie śledzić transmisje z Watykanu.
pp/IAR/PAP

TVN24/x-news