Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 20.06.2014

Finalne "tak" dla umowy Ukraina-UE

Jest zgoda Unii Europejskiej na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą w przyszłym tygodniu - 27 czerwca. Rozwiązane zostały wątpliwości prawne, które uniemożliwiały złożenie podpisów. Najwięcej miała ich Hiszpania, która właśnie wycofała wszystkie zastrzeżenia.
Finalne tak dla umowy Ukraina-UEEuroparliament Audiovisual Unit
Posłuchaj
  • Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR): Moskwa twierdzi, że ostrzelano jej posterunek na granicy z Ukrainą
  • Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR) : Petro Poroszenko ogłosił zawieszenie broni. "To będzie krótka szansa dla tych, którzy walczą z władzami w Kijowie"
Czytaj także

Kryzys na Ukrainie - serwis specjalny >>>

Unijni eksperci i prawnicy musieli usunąć błędy z dokumentu, wzorowanego miejscami na wcześniejszych umowach, które zakwestionował niedawno Trybunał Sprawiedliwości. Teraz, gdy wszelkie przeszkody zostały usunięte, za tydzień Ukraina postawi "kropkę nad i", podpisując część gospodarczą umowy stowarzyszeniowej. Wtedy podpisy pod swoimi dokumentami złożą także przedstawiciele Mołdawii i Gruzji. Początkowo planowano, że do podpisania dojdzie jesienią, ale później ten termin przyspieszono, bo obawiano się, że Rosja będzie próbowała destabilizować sytuację w regionie.
Moskwa jest przeciwna podpisywaniu umów stowarzyszeniowych z Unią przez byłe republiki radzieckie, które uważa za swoją strefę wpływów. Podpisanie i później wdrożenie umowy stowarzyszeniowej oznacza zbliżenie z Unią, korzyści i wolny handel, ale także będzie się wiązało z bolesnymi i trudnymi reformami w dostosowywaniu do europejskich standardów.

IAR/akm

''