Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Owsiński 01.07.2014

Syria: bratobójcze walki dżihadystów. Amnestia dla jeńców

Po walkach z rywalizującymi ugrupowaniami dżihadystycznymi bojownicy Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL) zdobyli kontrolę nad strategicznie położonym miastem Abu Kamal w Syrii, przy granicy z Irakiem.
Walki w Iraku i SyriiWalki w Iraku i SyriiPAP/EPA/ALAA AL-SHEMAREE

Oddziały ISIL całkowicie opanowały miasto po trwających dobę ciężkich walkach z innymi dżihadystami walczącymi w Syrii przeciw tamtejszemu reżimowi, m.in. z powiązanym z Al-Kaidą Frontem al-Nusra - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, powołując się na mieszkańców Abu Kamal.
To liczące kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców miasto na wschodzie Syrii położone jest na drodze łączącej kontrolowane przez ISIL miasta Ar-Rakka w północnej Syrii oraz irackie Rawa.
Obserwatorium podało również, że bojownicy ISIL wypuścili na wolność ponad 100 jeńców na mocy amnestii ogłoszonej przez dowódcę organizacji Abu Bakra al-Bagdadiego z okazji proklamowania sunnickiego kalifatu na terenach zajętych przez ISIL w Syrii i Iraku.
Syryjscy działacze praw człowieka oceniają, że ruch ten ma na celu zjednanie bojownikom sympatii miejscowej ludności; według nich w kolejnych dniach można się spodziewać zwolnienia kolejnych kilkuset więźniów.
W ubiegłym tygodniu dżihadyści z ISIL ukrzyżowali ośmiu rebeliantów z rywalizującej grupy, która według nich była zbyt umiarkowana.
Złożone z sunnickich radykałów ISIL kontroluje obecnie znaczne obszary na północy Syrii oraz na północy i zachodzie Iraku, gdzie prowadzi ofensywę przeciw zdominowanemu przez szyitów rządowi. W niedzielę ugrupowanie to ogłosiło powstanie na zajętych ziemiach kalifatu pod wodzą Bagdadiego oraz oświadczyło, że zmienia nazwę na "Państwo Islamskie".

Pomoc dla Iraku

Władze Arabii Saudyjskiej ogłosiły przyznanie pomocy humanitarnej w wysokości pół miliarda dolarów "narodowi irackiemu", który ucierpiał w wyniku ofensywy sunnickich dżihadystów. O przekazaniu pomocy zdecydował król Abd Allah.

Pomoc zostanie przekazana za pośrednictwem agend ONZ - sprecyzował rzecznik saudyjskiego resortu dyplomacji w komunikacie opublikowanym przez oficjalną agencję prasową SPA. Dodał, że pomoc ma służyć "bratniemu narodowi irackiemu, dotkniętemu przez ostatnie bolesne wydarzenia". Według saudyjskiego MSZ chodzi o ludzi, którzy musieli opuścić swoje domy ze względu na przynależność religijną, wyznaniową, czy etniczną.
Sytuacja humanitarna w Iraku jest alarmująca: od początku roku ponad milion ludzi zmieniło miejsce zamieszkania i według wielu organizacji humanitarnych trudno do nich dotrzeć. Niedawno Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) zaapelowała o utworzenie korytarzy humanitarnych.

PAP, to

''