Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Izabela Zabłocka 23.07.2014

KE zaproponuje krajom UE dalsze sankcje wobec Rosji

KE przedstawi propozycje restrykcji obejmujących m.in. dostęp do rynków kapitałowych, obronność i wrażliwe technologie, w tym w sektorze energii.
Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie utrzymuje, że sancje nakładane na jego kraj nie czynią większej szkodyPrezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie utrzymuje, że sancje nakładane na jego kraj nie czynią większej szkody PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV / RIA NOVOSTI / KREMLIN POOL
Posłuchaj
  • Unia Europejska robi kolejny krok, by zmusić Rosję do zaprzestania eskalacji konfliktu na Ukrainie, ale to wciąż za mało uważa cześć krajów unijnych. Z Brukseli relacja Beaty Płomeckiej/IAR
Czytaj także

Propozycje przygotowane przez Komisję Europejską wraz z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych będą omawiać w czwartek ambasadorowie krajów UE. Rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen przypomniała, że jednak to do krajów UE będzie należało podanie rekomendacji w sprawie dalszych kroków, by "Komisja mogła przedstawić odpowiednie propozycje legislacyjne".

Jak wyjaśniło źródło UE, KE i ESDZ przedstawią dokument zawierający różne opcje sankcji sektorowych państwom członkowskim. Dopiero gdy kraje UE dadzą swoje wskazania, powstanie konkretny projekt aktu prawnego, który zostanie potem przyjęty. Źródło UE spodziewa się, że do tego wszystkiego będzie potrzebne więcej niż jedno spotkanie ambasadorów, a więc może to zająć kilka dni.
Polskie źródło dyplomatyczne wskazało jednak, że "jest determinacja w sprawie zakończenia sprawy w czwartek. Nie wykluczyło jednak kontynuowania spotkania ambasadorów w piątek.

Sondaż: Niemcy przekonali się do sankcji przeciw Rosji>>>

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ocenił we wtorek, że jest możliwe, że Unia tego samego dnia, czyli w czwartek, podejmie decyzje o wprowadzeniu sankcji sektorowych, "jeśli ambasadorowie otrzymają właściwe instrukcje" od rządów. - Jeśli nie, to decyzję może podjąć Rada Europejska zarówno podczas fizycznego spotkania, albo drogą obiegową np. pisemnie - powiedział minister.

Także źródło UE potwierdziło, że możliwe jest podjęcie decyzji bez nadzwyczajnego szczytu UE.

Zestrzelenie malezyjskiego samolotu: serwis specjalny  >>>

Zestrzelenie 17 lipca malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad terenami kontrolowanymi przez prorosyjskich separatystów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy skłoniło UE do przyspieszenia prac nad zaostrzeniem sankcji wobec Rosji.
Poza omówieniem sankcji sektorowych w czwartek ambasadorowie mają rozszerzyć listę osób i firm objętych sankcjami za wspieranie działań zmierzających do destabilizacji Ukrainy. Do tej pory na czarnej liście są 72 osoby i dwie firmy z zajętego przez Rosję Krymu.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

PAP/iz

''