Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Izabela Zabłocka 30.07.2014

NATO upomina Rosję w sprawie rakiet średniego zasięgu

Traktat o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu jest kluczowym elementem bezpieczeństwa transatlantyckiego - napisał w oświadczeniu sekretarz generalny Paktu. Według Waszyngtonu, Moskwa narusza jednak jego ustalenia
Anders Fogh Rasmussen uważa, że Polska wzorowo współpracowała z NATOAnders Fogh Rasmussen uważa, że Polska wzorowo współpracowała z NATOnato.int
Posłuchaj
  • NATO upomina Rosję ws. traktatu o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu (INF). O szczegółach z Brukseli Magdalena Skajewska/IAR
Czytaj także

Stany Zjednoczone poinformowały Sojusz o łamaniu przez Moskwę ustaleń dwustronnej umowy. Dlatego Anders Fogh Rasmussen wezwał Rosję, by podjęła konstruktywne działania w celu pełnego przestrzegania umowy w sposób, który będzie można zweryfikować. Dalsze utrzymanie traktatu w mocy wzmacnia bezpieczeństwo wszystkich, w tym Rosji - napisał szef Sojuszu.

Obama pisze do Putina
Prezydent USA napisał do Władimira Putina, by osobiście poinformować go, że zdaniem Stanów Zjednoczonych, Federacja Rosyjska złamała traktat INF. - Sprawa jest bardzo poważna i wymaga uwagi obu przywódców - USA i Rosji - powiedział rzecznik Białego Domu Josh Earnest.
Wyjaśnił, że na podstawie materiałów wywiadowczych USA doszły do wniosku, że Rosja łamie traktat. Odmówił sprecyzowania, kiedy i w jaki sposób Moskwa miała to zrobic. Jak dodał, USA wielokrotnie podnosiły tę kwestię w rozmowach z Rosjanami, ale dotychczasowa odpowiedź była "niesatysfakcjonująca".
Dlatego Stany Zjednoczone mają nadzieję, że Rosja zgodzi się na "rozmowy na wysokim szczeblu", które pozwolą "ocenić czy Rosjanie mają wolę, by się wywiązywać ze zobowiązań tego układu", który - jak zaznaczył Earnest - jest w interesie bezpieczeństwa narodowego USA.

"Polska z niepokojem przyjmuje amerykańskie ustalenia"

"Traktat INF jest jednym z fundamentów reżimu kontroli zbrojeń i rozbrojenia jądrowego, który likwidował całą kategorię uzbrojenia, w istotny sposób przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa w Europie. Jego podważenie byłoby poważnym wyzwaniem dla bezpieczeństwa europejskiego" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

"Oczekujemy, że Federacja Rosyjska skorzysta z możliwości jaką daje m.in. mechanizm konsultacyjny ze Stanami Zjednoczonymi i udzieli obszernych wyjaśnień w sprawie zastrzeżeń odnośnie do właściwej implementacji Traktatu INF oraz powróci do jego przestrzegania, wypełniając tym samym swoje zobowiązania międzynarodowe" - podkreślono.

Dodano, że "Polska podejmie z sojusznikami z NATO konsultacje w sprawie informacji o nieprzestrzeganiu przez Rosję Traktatu INF w celu jej całkowitego wyjaśnienia".

Umowa podpisana w 1987 roku przez Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa zakazuje między innymi posiadania pocisków manewrujących i balistycznych o zasięgu od 500 do 5,5 tysiąca kilometrów. Dokument jest jednym z fundamentów reżimu kontroli zbrojeń i rozbrojenia jądrowego.

IAR/PAP/iz

Zobacz serwis specjalny: KRYZYS UKRAIŃSKI>>>

IAR/PAP/iz

''