Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 06.10.2014

OBWE posłała drony na Ukrainę. Mają pilnować rozejmu

Na Ukrainę przybyły dwa pierwsze samoloty bezzałogowe. Podpisane w Mińsku zawieszenie broni jest systematycznie łamane - ginie wiele osób. OBWE deklaruje, że będzie monitorować rozejm.
Zniszczenia po walkach na wschodzie Ukrainy: wieś SiemieniowkaZniszczenia po walkach na wschodzie Ukrainy: wieś SiemieniowkaPAP/EPA/KONSTANTIN GRISHIN

WOJNA NA UKRAINIE: serwis specjalny >>>

Na Ukrainę przywieziono pierwsze dwa samoloty bezzałogowe, które mają patrolować strefę przyfrontową. Będzie z nich korzystać trójstronna misja w skład której wchodzą obserwatorzy OBWE oraz ukraińscy i rosyjscy wojskowi.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Łysenko powiedział, że w najbliższym czasie na Ukrainę przyjadą eksperci OBWE, którzy będą je obsługiwać. Są to pierwsze takie samoloty, a rzecznik nie chciał ujawnić, ile takich maszyn ogółem trafi na Wschód Ukrainy. Andrij Łysenko zaznaczył, że są one potrzebne, aby podwyższyć efektywność misji obserwacyjnej i otrzymać dokładniejszą informację z miejsca wydarzeń.

Dotąd trwa ustalanie stref, w których będą działać grupy obserwatorów, a także tras ich przemieszczania się. Mają oni reagować bezpośrednio na miejscu na każdy przypadek łamania zawieszenia broni.

Separatyści cały czas naruszają rozejm
Podpisany 5 września w Mińsku rozejm był wielokrotnie naruszany - dochodzi do ostrzałów z artylerii, rakiet. Najintensywniejsze walki toczą się wokół lotniska w Doniecku, głównego miasta będącego pod kontrolą separatystów.

(Wideo: Natalia Humieniuk (dziennikarka telewizji Hromadske TV): "Rozejmu tak naprawdę nie ma"; źr. PolskieRadio.pl)

Wciąż giną żołnierze i cywile. Tylko w ostatnią niedzielę miały miejsce dwa szturmy na donieckie lotnisko. ostrzały rakietowe, a w Doniecku zginęły dwie osoby, kilkanaście zostało rannych.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony podkreślił jednak, że w tym czasie liczba ataków na ukraińskie siły znacznie spadła, co pozwoliło na uwolnienie kilkuset zakładników, a także przeprowadzenie rotacji żołnierzy i remontu sprzętu wojskowego.

Francja i Niemcy również chcą przysłać drony

W niedzielę francuski minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian ogłosił, że jego kraj, wspólnie z Niemcami, chce wysłać na Ukrainę samoloty bezzałogowe "w najbliższych dniach". - Niemcy i Francuzi są w trakcie rozmów z OBWE w celu monitorowania prawidłowego przestrzegania rozejmu - powiedział minister francuskim mediom.
Rzecznik OBWE Michael Bociurkiw zastrzegł, że nie wie, czy drony te będą latać w ramach misji OBWE czy osobno.

PAP/IAR/agkm

(Wideo: płonące domy po ostrzale rakietowym w Doniecku)

''