Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 27.01.2015

Ukraina uznała Rosję za agresora, a republiki separatystów za organizacje terrorystyczne

Parlament Ukrainy zwrócił się do wspólnoty międzynarodowej, w tym do Organizacji Narodów Zjednoczonych, Parlamentu Europejskiego i Rady Europy o poparcie deklaracji.
Kijów: demonstracja solidarności z więzioną przez Rosjan Nadią Sawczenko i przeciwko agresji RosjiKijów: demonstracja solidarności z więzioną przez Rosjan Nadią Sawczenko i przeciwko agresji RosjiPAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła we wtorek uchwałę, w której uznała Rosję za agresora, a separatystyczne republiki, Doniecką i Ługańską, za organizacje terrorystyczne. Parlament wyraził nadzieję, że podobne decyzje podejmą też inne kraje i światowe organizacje.
Rezolucję w tej sprawie poparło w przeprowadzonym we wtorek głosowaniu 271 deputowanych w liczącym formalnie 450 posłów parlamencie.
- Ukraina pozostaje celem agresji wojskowej Federacji Rosyjskiej. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni w wyniku ataków separatystów w Wołnowasze, Doniecku i Mariupolu zginęło ok.50 cywilnych obywateli Ukrainy - mówiła przedstawiając projekt uchwały deputowana partii Samopomoc Hanna Hopko.

Sławomir Dębski: Rosja jest agresorem według prawa międzynarodowego

W dokumencie zarzucono Rosji, że jest nie tylko państwem-agresorem, które wspiera terroryzm, ale i blokuje działalność Rady Bezpieczeństwa ONZ, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

Ukraińscy posłowie zaapelowali jednocześnie do wspólnoty międzynarodowej o nasilenie nacisków na władze w Moskwie poprzez wprowadzenie nowych sankcji, które zmuszą je do powstrzymania agresji, wypełnienia mińskich porozumień pokojowych i opuszczenia okupowanego od wczesnej wiosny ub. roku Krymu.

Deputowani domagają się także uwolnienia wszystkich nielegalnie przetrzymywanych przez Rosję obywateli ukraińskich, włączając w to pilotkę Nadiję Sawczenko, która jest deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy.

Prośba o pomoc wojskową
Oddzielnym punktem uchwały jest prośba o udzielenie Ukrainie pomocy wojskowej, która zostanie wykorzystana dla wzmocnienia jej obronności, pomocy humanitarnej, a także o międzynarodowe wsparcie odbudowy zrujnowanego przez działania wojenne Donbasu.
Tuż po głosowaniu nad rezolucją parlamentarzyści poparli w pierwszym czytaniu rządowy projekt zmian, który reguluje kwestie prawne, związane z walką z organizacjami terrorystycznymi.
Przewiduje on m.in., że decyzję o uznaniu danej organizacji za terrorystyczną będzie mógł podejmować na wniosek Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Najwyższy Sąd Administracyjny, będący w tym przypadku sądem pierwszej instancji. Jego decyzje będą miały skutek natychmiastowy.
W projekcie zaproponowano także, by decyzję o uznaniu organizacji za terrorystyczną mogła podejmować Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) pod warunkiem, iż działalność takiej organizacji doprowadziła do sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa narodowego Ukrainy.
W poniedziałek ze względu na nasilające się walki z separatystami na wschodzie Ukrainy rząd w Kijowie podjął decyzje o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w obwodach ługańskim i donieckim oraz ogłosił stan podwyższonej gotowości antyterrorystycznej na terytorium całego kraju.

IAR/PAP/agkm

Petro Poroszenko: tylko w ostatnich dniach przez granicę z Rosją przeszło 2 tysiące żołnierzy >>

(Wideo: ostrzał Mariupola)