Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 14.11.2015

"Paryż jest w żałobie". Francja oddaje hołd zabitym w zamachach

W całym kraju Francuzi składają kwiaty i palą znicze. Najwięcej osób przychodzi przed teatr Bataclan w Paryżu. W atakach przeprowadzonych przez Państwo Islamskie w sześciu miejscach francuskiej stolicy zginęło co najmniej 129 osób, a ponad 300 zostało rannych.
Galeria Posłuchaj
  • Prezydent Francois Hollande wprowadził stan wyjątkowy w całej Francji (IAR)
  • Zamachy w Paryżu. "To nie czas na smutek, tylko na złość" (Śniadanie w Trójce)
  • Jak zamachy w Paryżu wpłyną na postrzeganie imigrantów? (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Tragiczny bilans zamachów. Relacja Marka Brzezińskiego z Paryża (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Państwo Islamskie stoi za zamachami we Francji. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • Francja w hołdzie ofiarom zamachów. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Czytaj także




Do wybuchów doszło m.in. w pobliżu Stade de France, gdzie odbywał się mecz towarzyski Francja-Niemcy. W sali koncertowej Bataclan, gdzie napastnicy przetrzymywali zakładników, miała miejsce strzelanina - tam zginęło co najmniej 89 osób. W co najmniej czterech innych miejscach X i XI dzielnicy Paryża także doszło do strzelanin.

Zamachy, które mają być zemstą za francuskie zaangażowanie w konflikt w Syrii, to największa tragedia, jaka dotknęła Francję od czasów drugiej wojny światowej.

W sobotę zaczęła się trzydniowa żałoba narodowa.

23:38

Wszystkie informacje dotyczące zamachów we Francji w naszym >>> serwisie specjalnym <<<

23.32

Policja aresztowała ojca i brata jednego z zamachowców samobójców, którzy zabili 89 osób w sali koncertowej Bataclan w Paryżu - poinformowała AFP, powołując się na źródła zbliżone do śledztwa.

23.02

Drugi z podejrzanych o dokonanie zamachów w Paryżu najprawdopodobniej przybył przez Grecję - poinformował Reuters powołując się na greckie źródła rządowe.

22.59

Policjanci z bronią automatyczną otoczyli hotel Pullman w 7. dzielnicy Paryża, na Avenue de Suffren. Wkrótce potem rzecznik francuskiego MSW powiedział jednak, że "incydent" w tym hotelu był fałszywym alarmem.

W tym samym czasie nadeszły informacje o ewakuowaniu okolicy Wieży Eiffla, a także o zamknięciu przez policję stacji metra Champs de Mars w centrum Paryża.

22:00

Okolicę Wieży Eiffla ewakuowano w sobotę wieczorem. Widać też duże siły policyjne wokół hotelu Pullman w 7. dzielnicy - informują świadkowie.

Policja zamknęła też stację metra Champs de Mars w centrum Paryża.

21.30

Prezydent Syrii Baszar al-Assad, którego wypowiedź podała w sobotę rządowa agencja syryjska Sana, obwinił politykę Zachodu na Bliskim Wschodzie, a zwłaszcza politykę Paryża, o to, że "przyczynia się do ekspansji terroryzmu" w regionie.

21:20

Polskie miasta solidaryzują się z Francuzami.

Źródło: TVN24/x-news

21:00

Francja będzie dalej prowadzić naloty na cele Państwa Islamskiego w Syrii - zapowiada premier Manuel Valls.

Szef francuskiego rządu mówił też w telewizji TF1, że planowane jest wydłużenie stanu wyjątkowego, wprowadzonego po nocnych atakach w Paryżu. Daje to władzom większe uprawnienia do zwalczania "bardzo dobrze zorganizowanego wroga" - wyjaśnił premier.

20:45

Co najmniej jeden z napastników, którzy dokonali ataku przed Stade de France, miał bilet na mecz Francja-Niemcy - poinformował Wall Street Journal.

Czytaj więcej>>>

20:30

Po zamachach w Paryżu popularność Marine Le Pen i jej Frontu Narodowego na pewno wzrośnie - powiedziała w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Ewa Kulesza, dyrektor Ośrodka Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Nauk Politycznych Sciences Po.

Czytaj więcej>>>

20:17

Trzy grupy terrorystów, których działanie było skoordynowane, kryją się za zamachami w Paryżu. Taką informację podał prokurator w stolicy Francji.

20:11

Rzecznik rządu Cezary Tomczyk informuje, że na polecenie Ewy Kopacz budynek Kancelarii Prezesa Rady Ministrów został podświetlony na niebiesko-biało-czerwono, by oddać hołd ofiarom terroryzmu we Francji.

20:00

Hiszpan, 29-letni mieszkaniec Madrytu, jest jedną z ofiar zamachów terrorystycznych w Paryżu - poinformował hiszpański rząd. Mężczyzna został zastrzelony w sali koncertowej Bataclan.

19:40

Elity europejskie są pod wpływem bardzo źle rozumianej poprawności politycznej - mówił profesor Tomasz Aleksandrowicz, specjalista ds. terroryzmu z Collegium Civitas. Jego zdaniem, to właśnie sprawia, że cywilizacja zachodnia często przegrywa w starciu z islamem.

Czytaj więcej>>>

19:28

Paryska prokuratura: w serii zamachów w Paryżu zginęło 129 osób, a ok. 350 zostało rannych; 99 z nich jest w stanie krytycznym.

19:25

Proces radykalizacji młodego pokolenia muzułmanów narastał od wielu lat – powiedziała w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Magdalena Tadeusiak, była korespondentka TVP we Francji.

Czytaj więcej>>>

19:20

Grecki premier Aleksis Cipras powiedział, że terroryści "mogą odnieść nad nami zwycięstwo jedynie w tym przypadku, gdy zdołają nas zastraszyć". Apeluje on o obronę "Europy demokratycznej, wolnej i solidarnej".

19:15

W związku z piątkowymi zamachami terrorystycznymi w Paryżu, belgijska policja zatrzymała w sobotę w Brukseli pięć osób - podał minister sprawiedliwości Koen Geens.

Czytaj więcej>>>

19:05

Amerykańscy republikanie krytykują prezydenta Baracka Obamę w związku z zamachami we Francji. Niektórzy prawicowi politycy żądają rezygnacji z planów przyjęcia przez Stany Zjednoczone uchodźców z Syrii.

19:00

Warszawa uczciła pamięć ofiar zamachów w Paryżu. Na fasadzie Stadionu Narodowego pojawił się napis "PARIS".

Źródło: TVN24/x-news

18:55

Belgijski minister sprawiedliwości Koen Geens potwierdził, że w Brukseli doszło do przeszukań i aresztowań w związku z atakami w Paryżu. Chodzi dokładnie o doniesienia o tym, że jeden z samochodów terrorystów miał belgijskie tablice.

18:40

Społeczność tatarska potępia zamachy, do których w piątek w nocy doszło w Paryżu – powiedział prezes Związku Tatarów RP Jan Adamowicz.

Czytaj więcej>>>

18:25

Jeden ze sprawców piątkowych zamachów w Paryżu, który miał przy sobie syryjski paszport, dostał się na terytorium Unii Europejskiej w październiku przez Grecję - poinformował wiceszef greckiego MSW Nikos Toskas.

18:20

Stan wyjątkowy we Francji to reakcja rządu na nadzwyczajną sytuacje. Na ulicach Paryża mamy wojsko. To sytuacja bez precedensu i porównywalna z zamachami w Londynie czy Madrycie - mówił dr Łukasz Tolak, ekspert ds. terroryzmu, Collegium Civitas.

Czytaj więcej>>>

18:16

Nieznany mężczyzna przyciągnął w sobotę fortepian w pobliże paryskiej sali koncertowej Bataclan i zagrał tylko jeden utwór: "Imagine" Johna Lennona. Był to nie tylko hołd dla ofiar terrorystów, którzy zaatakowali Paryż, ale i apel o jedność w obliczu tragedii.

Źródło: STORYFUL/x-news

18:10

Bar Carillon, w którym w piątkowy wieczór miał miejsce atak terrorystyczny, stał się miejscem składania kwiatów i wyrażenia solidarności z ofiarami. Róg ulic Bichat i Alibert, jeszcze niedawno tragicznie opustoszały, stał się symbolicznym miejscem dla Paryżan. Co więcej, jego symboliczne znaczenie przenosi się także do internetu - na facebookowej stronie baru jego bywalcy wstawiają zdjęcia i wspomnienia z nim związane.

18:05

Joachim Gauck zapewnił, że Niemcy wspólnie z Francuzami będą bronili idei rewolucji francuskiej - wolności, równości i braterstwa, a ostatnie słowo nie będzie należało do terrorystów.

Czytaj więcej>>>

18:00

Sytuacja jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszego kraju nie uległa żadnej zmianie - oświadczył szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch po sobotnim spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z kierownictwem ABW, do którego doszło w związku z serią ataków terrorystycznych w Paryżu.

Źródło: TVN24/x-news

17:54

Radykalny palestyński Hamas sprawujący władzę w Strefie Gazy, organizacja Islamski Dżihad oraz libański Hezbollah potępiły zamachy w Paryżu, do których przyznało się Państwo Islamskie.

17:47

W związku z zamachami we Francji prezydent USA Barack Obama zwołał posiedzenie rady Bezpieczeństwa Narodowego. Amerykański Departament Stanu informuje, że wśród rannych w atakach w Paryżu byli Amerykanie.

17:38

Radykalna mniejszość islamska nie spotyka się z "prawdziwym potępieniem" muzułmańskiej większości - przekonuje w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl dziennikarz Ludwik Lewin.

Czytaj więcej>>>

17:30

Przywódcy wszystkich państw unijnych zadeklarowali w sobotnim wspólnym oświadczeniu, zę zrobią wszystko co konieczne, by pokonać terroryzm, ekstremizm i nienawiść. Podkreślili, że na szczeblu UE zostanie zrobione wszystko, by Francja była bezpieczna.

"Stawimy czoło temu zagrożeniu podejmując wszystkie niezbędne środki, z bezwględną determinacją" - oświadczyli szefowie państw i rządów UE.

17:27

Dwóch dżihadystów podejrzanych o ataki terrorystyczne we Francji przedostało się przez Grecję. Poinformowała o tym grecka stacja telewizyjna ANT1.

17:15

Świadkowie zamachów we Francji twierdzą, że jeden z samochodów, którym poruszali się napastnicy miał belgijskie tablice. Władze w Brukseli na razie tego nie potwierdziły. Sprawę bada prokuratura.

17:00

Przed ambasadą Francji w Warszawie wczesnym rankiem stało zaledwie kilka zniczy. Teraz brakuje miejsca na ich położenie. Przez cały dzień to symboliczne miejsce odwiedzają warszawiacy i politycy.

16:56

W odpowiedzi na piątkowe zamachy zostały otwarte dodatkowe punkty krwiodawstwa w Paryżu. Kolejki Francuzów ustawiają się żeby w ten sposób pomóc ofiarom.

16:41

Jesteśmy w stanie wojny z terrorystami - powiedział w Polskim Radiu 24, Paweł Moszner, Szef Centrum Szkolenia Antyterrorystycznego.

Czytaj więcej>>>

16:30

Kolejki pasażerów do odprawy tworzą się na paryskich lotniskach. Choć po wczorajszych zamachach Francja zamknęła granice, to samoloty lądują i startują normalnie. Trzeba jednak liczyć się z opóźnieniami.

16:25

Wojna światowa przeciw dżihadystom powinna być priorytetem państw demokratycznych - oświadczyła Rada Przedstawicielska Instytucji Żydowskich we Francji (CRIF).

16:20

Cała francuska klasa polityczna idzie do tej walki z przekonaniem, że uda wykorzenić źródło terroryzmu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. George Mink z Francuskiej Akademii Nauk.

Czytaj więcej>>>

16:06

Rosja poinformowała, że wzmacnia środki bezpieczeństwa w następstwie serii zamachów w Paryżu. Narodowy Komitet Antyterrorystyczny zapewnił, że "odpowiednie agencje państwowe" podejmują niezbędne kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywateli.

"W świetle nowych zagrożeń wszystkie służby bezpieczeństwa narodowego zostały postawione w stan gotowości" - poinformował komitet.

Czytaj więcej>>>

16:00

W miastach na całym świecie słynne budowle podświetlane są w barwach narodowych Francji. To symboliczne okazanie wsparcia dla tego kraju po zamachach w Paryżu.

Czytaj więcej>>>

15:55

Francuską żałobę podziela cały demokratyczny świat - zadeklarowała partia Syriza, która rządzi Grecją. Dodano, że ataki terrorystyczne we Francją są raną na sercu ludzkości i współczesnej cywilizacji.

15:47

Po zamachach w Paryżu może dojść do dyskusji na temat wspólnej polityki zagranicznej i obronnej Zachodu i bardziej ofensywnego podejścia wobec Państwa Islamskiego - przekonuje w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl prof. Aleksander Smolar. - To jest gangrena, która zżera Bliski Wschód – dodaje.

Czytaj więcej>>>

15:44

- To fragment trzeciej wojny światowej prowadzonej w kawałkach - powiedział papież Franciszek w rozmowie z telewizją włoskich biskupów TV 2000.

Czytaj więcej>>>

15:28

Mieszkańcy Paryża są wstrząśnięci najbardziej tragicznym zamachem w najnowszej historii Francji. "Czujemy się przygnębieni, a to nie jest dobrze. Atmosfera jest dziwna, można wyczuć, że stało się coś bardzo niedobrego".

W poniedziałek w południe Francja uczci minutą ciszy ofiary piątkowych ataków.

Uwaga, ten film zawiera sceny drastyczne:

Źródło: YouTube/geekcaladois

Posłuchaj
00:56 spec minuta ciszy.mp3 Francja: minuta ciszy, Paryż zamarł. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

15:15

Zamachy w Paryżu potępił premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Określił zamachowców jako "brutalnych i bezwzględnych morderców". Jak mówił, zagrożenie ze strony Państwa Islamskiego jest coraz większe. - Podwoimy wysiłki, by zniszczyć tę trującą, ekstremistyczną ideologię - zapowiedział.

Mówił też, że prawdopodobnie wśród ofiar zamachowców są Brytyjczycy. Zapowiedział, że Londyn zrewiduje swoje plany i wyciągnie wnioski z ataków w Paryżu.

Oświadczenie wydała także brytyjska królowa Elżbieta II. Monarchini powiedziała, że wraz z mężem księciem Filipem jest "głęboko wstrząśnięta i zasmucona" z powodu tej tragedii. Elżbieta II złożyła wyrazy współczucia rodzinom i bliskim ofiar.

Czytaj więcej>>>

15:07

Wieża Eiffla nie została dziś otwarta i będzie zamknięta do odwołania. Poinformowała o tym spółka zarządzająca pomnikiem-symbolem Paryża.

15:00

Hiszpania zaproponowała Francji pomoc w poszukiwaniu winnych zamachów terrorystycznych. Podczas zakończonego w Madrycie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego zdecydowano udzielić Francji wszelkiej pomocy. W ramach solidarności z poszkodowanymi w Paryżu, od dzisiaj do poniedziałku hiszpańskie flagi będą opuszczone do połowy masztów.

14:53

Najwyższa instancja religijna Arabii Saudyjskiej potępiła serię skoordynowanych zamachów terrorystycznych, do jakich doszło w piątek wieczorem w Paryżu.

14:51

Holandia zaostrzy środki bezpieczeństwa na granicach i lotniskach po serii zamachów w Paryżu - oświadczył holenderski premier Mark Rutte. Dodał, że Holandia jest "w stanie wojny" z Państwem Islamskim, które przyznało się do ataków.

14:47

Andrzej Duda oddał hołd pamięci ofiar zamachów terrorystycznych w Paryżu. W sobotę złożył wieniec i zapalił znicz przed ambasadą Francji w Warszawie. Następnie prezydent udał się do ambasady, by wpisać się w księdze kondolencyjnej.

Źródło: TVN24/x-news

14:44

Dwóch Belgów zginęło w atakach w Paryżu. Poinformował o tym szef belgijskiej dyplomacji Didier Reynders po uzyskaniu potwierdzenia w tej sprawie ze strony francuskich władz.

14:40

Na ulicy Oberkampf, sąsiadującej z klubem Bataclan, na podwórku jednej z kamienic powstał prowizoryczny szpital dla ofiar zamachu. Mieszkaniec budynku pod numerem 22 - Antoine - relacjonuje, że w kilka minut po tragedii podwórko wypełniło się dziesiątkami ofiar.

14:29

Francuzi pomagają sobie nawzajem przy użyciu Twittera. Jednym z najpopularniejszych hasztagów był w piątek #porteouverte (#drzwiotwarte), dzięki któremu ludzie przebywający na ulicach Paryża mogli znaleźć mieszkania, do których drzwi były dla nich otwarte.

Hasztagiem, który pokazuje ludzką, tragiczną twarz wydarzeń jest z kolei #rechercheParis (#poszukiwaniaParyż), pod którym rodziny poszukują swoich zaginionych bliskich.

Francuzi wyrażają swoją solidarność symbolicznie, hasztagami #wearenotafraid (#nieboimysię), #noussommesunis (#jesteśmyrazem), ale także realną pomocą - w klinikach ustawiają się kolejki do punktów krwiodawstwa dla ofiar zamachów.

Czytaj więcej>>>

13:42

Szef Parlamentu Europejskiego potępił zamachy we Francji. Martin Schulz podkreślił, że Europa jest zjednoczona w walce z terroryzmem, a jej zobowiązanie do obrony wolności, równości, demokracji i rządów prawa jest "tak silne jak nigdy".

Szef PE przekazał kondolencje Francuzom i francuskim władzom. Wcześniej to samo zrobili szefowie Rady i Komisji Europejskiej.

13:36

Ambasador Francji: o godzinie 17 przed ambasadą Francji pamięć ofiar będzie uczczona minutą ciszy.

W weekend wyłożona będzie księga kondolencyjna.

13:27

Przy ciele jednego z zamachowców samobójców, który przeprowadził atak bombowy niedaleko stadionu Stade de France, znaleziono syryjski paszport - poinformowała w sobotę agencja Associated Press powołując się na anonimowe źródła we francuskiej policji.

13:25

Według szefowej dyplomacji UE zamachy w Paryżu sprawiły, że rozmowy na temat zakończenia wojny w Syrii nabrały jeszcze większej wagi. 

Przedstawiciele około 20 krajów biorą udział w wiedeńskich rozmowach, które mają na celu położenie kresu prawie pięcioletniej wojnie w Syrii. W jej wyniku zginęło 250 tysięcy osób, a miliony uciekło z kraju. W tym samym czasie na sile zyskało Państwo Islamskie w Syrii, które dokonało ataków terrorystycznych w wielu krajach świata.

13:14

Francuski 11 września. ANALIZA. "Bezpośrednio zagrożony mógł być nawet prezydent Francji: został zmuszony do ucieczki ze stadionu, na którym oglądał mecz piłki nożnej pomiędzy francuską a niemiecką drużyną narodową. Wraz z nim pospiesznie ewakuowany został również minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Miejsce tych zawodów – Stade de France – stało się bowiem jednym z kilku celów zaatakowanych przez terrorystów.

Seria tych zamachów była najpoważniejszym incydentem zbrojnym w Paryżu od zakończenia II wojny światowej. Francois Hollande nazwał go „atakiem terrorystycznym bez precedensu” i oskarżył o autorstwo Państwo Islamskie i jego rodzimych zwolenników".

13:12

Jak wyglądał ranek w Paryżu? Relacja świadka na antenie radiowej Jedynki.

13:11

Paryżanie ustawiali się w kolejkach, by oddać krew.

13:10

Syryjski prezydent Baszar al-Assad powiedział, że polityka Francji przyczyniła się do rozprzestrzeniania się terroryzmu, a to doprowadziło do ataków w stolicy Francji.

Krytykował on politykę Francji podczas spotkania z delegacją francuskich prawników w Damaszku. Dodał, że ataki terrorystyczne wymierzone w stolicę Francji nie mogą być oddzielone od tego co stało się ostatnio w Bejrucie oraz tego co dzieje się w Syrii w ciągu ostatnich pięciu lat.

13:05

Komunikacja miejska w Paryżu wróciła do normy. Jednak władze miasta zalecają, by ograniczyć przemieszczanie się do koniecznego minimum.

13:00

Australijska opera w Sydney w barwach Francji.

12:52

Na lotniskach we Francji wzmocniono kontrolę paszportową, tworzą się kolejki.

12:46

Premier Włoch Matteo Renzi oświadczył w sobotę, że piątkowe ataki w Paryżu są "zamachem na całą ludzkość”. Parlamentarna komisja nadzoru nad służbami specjalnymi nie wyklucza możliwości aktów terroryzmu we Włoszech.

W wydanym oświadczeniu Renzi zapewnił naród francuski o solidarności ze strony Włochów.

- Tak jak wszyscy Włosi, Europejczycy odczuwam straszliwy ból z powodu tego, co stało się w nocy w Paryżu. To jest moment łez, emocji, ale także wielu pytań - stwierdził premier, który wyznał, że starał się swoim dzieciom wyjaśnić wydarzenia w stolicy Francji.

12:44

Przed ambasadą Francji w Warszawie do godz. 18 w sobotę będzie wystawiona Księga kondolencyjna - poinformował na Twitterze ambasador Pierre Buhler.

W niedzielę do Księgi będzie można się wpisywać od godz. 9.00 do 18.00. Ambasada mieści się przy ul. Pięknej 1.

12:42

W Belgii wzmocnione zostaną kontrole w miejscach publicznych. Już teraz więcej policjantów obecnych jest na dworcach z połączeniami międzynarodowymi. W związku z zamachami we francuskiej stolicy, przed południem odbyło się nadzwyczajne posiedzenie belgijskiego rządu i sztab kryzysowy.

Premier Belgii Charles Michel apeluje do rodaków, by nie jechali do Paryża, jeśli nie jest to konieczne. Policjanci pilnują porządku m.in. na Dworcu Południowym w Brukseli skąd odjeżdżają pociągi do Paryża. Do jednego z nich wsiadła Severine z mężem i malutkim dzieckiem. - Zastanawialiśmy się czy po tym wszystkim jechać dziś do Paryża, ale uznaliśmy nie możemy dać się sterroryzować, musimy starać się żyć normalnie - powiedziała Severine.

Wielu podróżnych na brukselskim dworcu ze zrozumieniem podchodzi do zwiększonej obecności policjantów. - Nie przeszkadza mi, że tu są, muszą coś robić, by ludzie czuli się trochę pewniej - powiedział Bernard. - Dobrze, że wzmocniono kontrole, dzięki temu czujemy się bezpieczniej, ataki jakie miały miejsce w Paryżu, mogą zostać przeprowadzone też tutaj, wszyscy jesteśmy w niebezpieczeństwie - powiedziała Chaubnome. Inni jednak powątpiewają czy dodatkowe środki bezpieczeństwa uchronią ich przed ewentualnym zamachem. -Wydaje mi się to zupełnie normalne, że są tutaj policjanci, ale jak na nich patrzę na dworcu zastanawiam się na ile są skuteczni?” - powiedział Eduine.

W maju 2014 roku miał miejsce w Belgii zamach w Muzeum Żydowskim w Brukseli. Komentatorzy zauważają, że Belgia jest bardzo narażona na ataki terrorystyczne - zwłaszcza jeśli mają one wcześniej miejsce we Francji. Po styczniowych zamachach w Paryżu, w Belgii przeprowadzoną dużą operację antyterrorystyczną w kilku miejscach w kraju i wzmocniono środki bezpieczeństwa. Zwiększone kontrole na kolei wprowadzono też w sierpniu, po udaremnionym ataku w pociągu relacji Amsterdam-Paryż. Napastnik wsiadł wtedy do pociągu na dworcu w Brukseli.

12:38

Francuski rząd uruchomił platformę, na której można zgłaszać informacje o osobach zaginionych podczas zamachów - podają francuskie media.

12:33

Ustępująca premier Ewa Kopacz po spotkaniu ze służbami: na chwilę obecną nie ma potrzeby podniesienia stopnia zagrożenia antyterrorystycznego w Polsce.

12:31

Papież Franciszek potępił w sobotę zamachy terrorystyczne w Paryżu, nazywając je "straszliwymi". "Przemoc niczego nie rozwiązuje"- podkreślił w telegramie do arcybiskupa stolicy Francji kardynała Andre Vingt-Trois.

W rozpowszechnionej przez Watykan depeszy Franciszek zapewnił, że modli się do Boga o to, by "zainspirował myśli pokoju i solidarności".

Dodał, że przyłącza się do cierpienia rodzin dotkniętych dramatem i do bólu narodu francuskiego.

Telegram wystosował w imieniu Franciszka watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.

Zapowiedziano także krótkie wystąpienie papieża, który ma mówić o zamachach w Paryżu.

12:27

W ubiegłym tygodniu w Niemczech zatrzymano mężczyznę, który mógł być wspólnikiem zamachowców z Paryża. W jego samochodzie znaleziono broń i materiały wybuchowe.

Jak podaje Bayerischer Rundfunk, pochodzący z Czarnogóry mężczyzna został zatrzymany 5 listopada na autostradzie niedaleko Rosenheim w Bawarii. Podczas rutynowej kontroli w jego samochodzie odkryto pistolety, karabiny maszynowe, amunicję oraz materiały wybuchowe. Z zabezpieczonych dokumentów ma wynikać, że mężczyzna był w drodze do Paryża.

Niemieckie media sugerują, że mógł to być wspólnik zamachowców, którzy dokonali masakry we francuskiej stolicy. Mężczyzna został aresztowany. Z informacji mediów wynika, że Niemcy niezwłocznie poinformowały o sprawie francuską policję.

12:16

Prezydent Francji Francois Hollande ocenił, że paryskie zamachy to "akt wypowiedzenia wojny" państwu i wartościom, których jego kraj broni na całym świecie. Zapowiedział, że Francja będzie bezlitosna wobec odpowiedzialnych za piątkowe ataki.

Podkreślał: ataki w stolicy zostały "przeprowadzone przez armię terrorystów z Państwa Islamskiego, dżihadystyczną armię i były wymierzone we Francję oraz w wartości, których bronimy na całym świecie oraz w to czym jesteśmy: wolnym krajem, który coś znaczy dla całej planety".

Zapowiedział, że Francja będzie "bezlitosna wobec barbarzyńców z Państwa Islamskiego". Dodał, że działania odwetowe zostaną przeprowadzone "gdziekolwiek, wewnątrz kraju, albo poza jego granicami".

Prezydent Hollande poinformował jednocześnie, że w wyniku serii piątkowych zamachów w Paryżu zginęło 127 osób.

12:15

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) opublikowali w sobotę oficjalne oświadczenie, w którym wzięli na siebie odpowiedzialność za piątkowe zamachy w Paryżu. W dokumencie podkreślono, że ataki zostały dokładnie zaplanowane.

W oświadczeniu dżihadyści ostrzegają, że Francja pozostanie jednym z ich głównych celów do momentu, aż jej władze nie zrezygnują z dotychczasowej polityki.

Wcześniej tego dnia odpowiedzialnością za ataki w Paryżu obarczył IS prezydent Francji Francois Hollande.

12:11

Na granicach Francji jak zapowiadano, wzmocniono kontrole.

12:05

Przyszła premier Beata Szydło przesłała kondolencje prezydentowi Francji Francois Hollande'owi w związku z zamachami w Paryżu. "Pragnę wyrazić ból i zapewnić o solidarności w tych trudnych dla narodu francuskiego chwilach (...) W dniu, kiedy stolica Francji krwawi (...) chcę zapewnić Pana o pełnej solidarności polskiego społeczeństwa i władz Rzeczpospolitej z narodem francuskim" - napisała Beata Szydło. Zadeklarowała też pełną wolę współpracy swojego rządu z władzami Francji w zwalczaniu terroryzmu.

11:52

Jak podaje agencja AFP, w Wiedniu rozpoczęły się rozmowy dotyczące Syrii.

11:40

Francuski portal "Le Monde" ustalił chronologię wydarzeń piątkowego wieczoru. Pierwszy atak miał miejsce o 21.20, ostatni 20 minut po północy.


11:21

Portal "Le Monde" publikuje mapę, na której zaznaczonych jest sześć miejsc, w których doszło do zamachu. Obok stadionu wybuchły trzy ładunki. W sali koncertowej Bataclan od kul terrorystów zginęły co najmniej 82 osoby. Strzelaniny miały też miejsce przy tarasach paryskich restauracji "Cosa Nostra" i "Petit Cambodge", i również przy bulwarze Woltera i Rue de Charonne.

Miejsca ataków na mapie Google

11:19

Po godzinie 11 przed ambasadą Francji w Warszawie ustępująca premier Ewa Kopacz zapaliła znicz upamiętniający tragedię w Paryżu.

Ewa Kopacz wpisała się do księgi kondolencyjnej i krótko rozmawiała z francuskim ambasadorem. Polska zaoferowała pomoc stronie francuskiej. Chodzi między innymi o dodatkową ochronę placówek dyplomatycznych i francuskich szkół.

Posłuchaj
00:28 Ewa Kopacz Ewa Kopacz: walka z terroryzmem priorytetem na najbliższe miesiące (źr. IAR)

 

Ewa Kopacz złożyła wyrazy solidarności Francuzom.

(TVN24/x-news

11:18

Prezydent Andrzej Duda przekazał kondolencje w związku z zamachami terrorystycznymi w Paryżu. W depeszy do prezydenta Francji nazwał ataki "bezprzykładnymi aktami barbarzyństwa".

"W imieniu Narodu Polskiego oraz własnym chciałbym przekazać na ręce Pana Prezydenta wyrazy najgłębszego współczucia rodzinom oraz bliskim ofiar ataków terrorystycznych w Paryżu" - napisał Andrzej Duda. Prezydent zapewnił Francois Hollande'a, że w tych trudnych chwilach może liczyć na wszelką pomoc ze strony Polaków i polskich władz.

"Jesteśmy sojusznikami Francji i stajemy dziś u Waszego boku" - dodał.

Andrzej Duda podkreślił, że terroryści zaatakowali miasto bliskie również Polakom. Jak dodał, jest przekonany, że zamachowcom nie uda się złamać ducha narodu francuskiego. "Vive la France!" - zakończył prezydent.

11:11

Dziennikarze francuscy zwracają uwagę, że islamiści zawaidamiają o celach w X, XI, XVIII dzielnicy, ale do tej pory wiadomo o atakach tylko w tych dwóch pierwszych.

11:10

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) opublikowali w sobotę nagranie wideo, na którym przestrzegają Francję przed kolejnymi zamachami terrorystycznymi, jeżeli władze w Paryżu nie wycofają się z bombardowań ich pozycji. Nie wiadomo kiedy materiał powstał.

Agencja Reutera informuje, że materiał wideo został opublikowany przez grupę uznawaną za przedstawicieli medialnych IS: al-Hajat Media Center. Na nagraniu bojownik wzywa muzułmanów mieszkających we Francji do przeprowadzania zamachów na terytorium kraju i walki z "niewiernymi".

"Tak długo jak będziecie prowadzić bombardowania, nie zaznacie pokoju. Będziecie się nawet bać wyjścia na zakupy" - mówił po arabsku mężczyzna otoczony innymi dżihadystami.

Jednocześnie IS zaapelowało do tych, którzy nie mogą wyjechać do Syrii, aby walczyć po stronie dżihadystów do pozostania we Francji i prowadzenia na jej terytorium "świętej wojny".

"W rzeczy samej otrzymaliście rozkaz aby walczyć z niewiernymi wszędzie tam, gdzie ich spotkacie - więc na co czekacie? Jest broń, są dostępne samochody i cele gotowe, aby w nie uderzyć" - podkreślał bojownik na nagraniu IS.

"Nawet trucizna jest dostępna, dlatego zatruwajcie wodę i pożywienie choć jednego z wrogów Allaha" - nawoływał islamista.

11:07

Prezydent Francois Hollande ogłosił trzydniową żałobę narodową - podają media we Francji.

11:03

Francuski prezydent Francois Hollande oskarża państwo islamskie o przeprowadzanie zamachów w Paryżu. Jak powiedział francuski przywódca, ataki zostały zaplanowane i zorganizowane zagranicą, ale z pomocą zlokalizowaną w samej Francji.

10:55

Niektórzy z niepokojem szukają teraz bliskich i znajomych, o których nie ma wieści, a którzy wieczorem mogli przebywać w rejonie zamachów. Jak podaje portal dziennika "Le Figaro", już tysiące osób zamieścioło zdjęcia poszukiwanych w sieci, opatrzone tagiem #rechercheParis. 

10:52

W sieci pojawiają się zdjęcia miejsc, w których doszło do zamachów. Strzały padły m.in. przy paryskiej ulicy Bichat. Paryżanie kładą tam kwiaty i znicze.

Francuzi zamieszczają też takie ogłoszenia na stronie koncertu w hali 

10:48

Zamachy w Paryżu będą miały wpływ na agendę rozpoczynających się w sobotę w Wiedniu międzynarodowych rozmów w sprawie zakończenia konfliktu w Syrii - poinformowała w sobotę rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.

Zacharowa poinformowała, że na rozmowy do stolicy Austrii przyleciał już minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Przed rozpoczęciem oficjalnej rundy rozmów ma się spotkać z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerry'm. - W ciągu najbliższego czasu rosyjska delegacja rozpocznie pracę. Dzisiaj rozpocznie się ona od dwustronnego spotkania z sekretarzem stanu USA Johnem Kerry'm. (...) Następnie, tak jak planowano, weźmie udział w sesji plenarnej; nie można jednak wykluczyć innych spotkań dwustronnych Ławrowa - tłumaczyła Zacharowa cytowana przez agencję TASS.

W Wiedniu rozpoczyna się w sobotę kolejna runda międzynarodowych rozmów w sprawie zakończenia konfliktu w Syrii, gdzie trwa wojna domowa i walka z dżihadystami z Państwa Islamskiego. W pierwszym spotkaniu 30 października uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych i inni przedstawiciele 17 państw, m.in. USA, Rosji i Iranu, jak również UE i ONZ. Ten sam skład uczestników ma się pojawić w sobotę w austriackiej stolicy. Początek planowany na ok. godz. 10. Główną kością niezgody między USA, Rosją i Iranem pozostaje przyszłość prezydenta Syrii Baszara al-Assada.

10:44

Zwalczanie terroryzmu wymaga międzynarodowej współpracy - napisał w telegramie z kondolencjami do prezydenta Francji Francois Hollande'a przywódca Rosji Władimir Putin. Zadeklarował, że Moskwa udzieli Paryżowi pomocy - podały w sobotę służby prasowe Kremla.

- Ta tragedia jest kolejnym dowodem na barbarzyńską naturę terroryzmu, który dotyka ludzkiej cywilizacji. Staje się oczywistym, że aby móc efektywnie walczyć z tym prawdziwym złem, należy zjednoczyć siły całej wspólnoty międzynarodowej - podkreślił Putin.

10:22

Nowy bilans ofiar zamachów w Paryżu. Z prowizorycznych obliczeń wynika, że w serii zamachów terrorystycznych w Paryżu zginęło 128 osób, a 99 pozostaje w stanie krytycznym - poinformowało agencję Reutera źródło we francuskiej prokuraturze. Wcześniej władze informowały o co najmniej 120 zabitych.

10:09

Relacje z paryskich ulic pojawiają się we wszystkich arabskich mediach. Niektóre gazety przypominają komentarze formułowane zaraz po zamachu w redakcji "Charlie Hebdo"w styczniu tego roku - "nie można utożsamiać ekstremistów z muzułmanami. Szaleństwo nie zależy ani od koloru skóry ani od religii" - cytuje wypowiedz komentatora internetowe wydanie The National.

Media podkreślają także, że wśród kondolencji które płyną do Francji z całego świata jest także reakcja irańskiego prezydenta. Hassan Rowhani przyłączył się do przywódców zachodnich państw którzy potępili atak. Wydał oświadczenie, w którym tragedię nazywa przestępstwem godzącym w ludzkość . Także szef dyplomacji Arabii Saudyjskiej oświadczył, że haniebne ataki w Paryżu to naruszenie
wszelkich norm religijnych, etycznych, moralnych.

Internetowe wydania gazet cytują oświadczenie prezydenta Emiratów Arabskich Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahyana który potępił ataki. Prezydent pisze w nim o solidarności z Francją i wsparciu natychmiastowej walki z terroryzmem - informuje Emirates 24 News.

Dzienniki telewizyjne w ogromnej większości poświęcone są zdarzeniom w Paryżu. W programach publicystycznych nadal mówi się także o tragicznych zdarzeniach w Bejrucie. Dwa dni temu zginęły tam 43 osoby. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

10:08

Kim byli terroryści, którzy dokonali zamachów w stolicy Francji? Tego na razie nie wiemy. Jak podają francuskie media, co najmniej ośmiu z nich zginęło, w tym siedmiu rozerwały ładunki wybuchowe.

10:06

To "atak na Francję" - tak popularna rosyjska gazeta "Kommiersant" komentuje zamachy w Paryżu. Zauważa jednocześnie, że były to najstraszniejsze akty terroru w historii tego kraju.

Autor publikacji Maksim Jusin pisze, że "we Francji faktycznie ogłoszona została wojna" Jego zdaniem "akty terrorystyczne w Paryżu są wyzwaniem nie tylko dla Francji ale dla całego świata zachodniego" oraz są wojną "przeciwko wszystkim nam".

Z kolei gazeta "Moskowskij Komsomolec" ocenia , że akty terrorystyczne w Paryżu mogą być związane z ostatnimi porażkami Państwa Islamskiego. Ekspert Aleksander Ignatienko uważa, że kierownictwo Państwa Islamskiego "chce odwrócić uwagę społeczności międzynarodowej od swojego terytorium w Syrii i Iraku".

Tymczasem dziennik "Izwiestia" na swojej stronie internetowej poinformował , że w pobliżu Ambasady Francji w Moskwie wzmocnione zostały środki bezpieczeństwa . Teren wokół placówki dyplomatycznej pilnują patrole policyjne. Zaś pod budynkiem ambasady pojawił się policyjny autobus.

10:00

Dziś wszyscy jesteśmy Francuzami - oświadczył szef MSZ Grzegorz Schetyna. - Europa powinna pokazać swoje przygotowanie i solidarność; taki zamach jak w Paryżu mógł mieć miejsce w każdym zakątku naszego kontynentu, w każdym zakątku świata - powiedział w sobotę szef MSZ Grzegorz Schetyna. Dziś wszyscy jesteśmy Francuzami - oświadczył.

09:57

To nie był atak na Paryż, ale na nas wszystkich - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel. Dodała, że Niemcy stoją ramię w ramię z Francją w obronie europejskich wartości.

- Zrobimy wszystko by pomóc w ujęciu odpowiedzialnych za ten zamach i tych którzy z nimi współpracowali  - dodała. Kanclerz Niemiec zarządziła spotkanie ministrów swego gabinetu.

09:45

W sobotę o godz. 11 ustępująca premier Ewa Kopacz przed ambasadą Francji odda część ofiarom zamachu terrorystycznego w Paryżu ; o godz. 11.15 odbierze meldunek od służb przy ABW - poinformował odchodzący rzecznik rządu Cezary Tomczyk.
Tomczyk napisał o tym na Twitterze.

Premier złożyła też w sobotę na ręce prezydenta Francji Francois Hollande’a kondolencje poszkodowanym i ofiarom ataku.

09:30

Francuski portal "Le Figaro" informuje o 127 ofiarach piątkowych zamachów w Paryż, powołując się na źródła policyjne.

09:22

"Wojna w sercu Paryża" - brzmi tytuł artykułu w paryskim dzienniku "Le Figaro" komentujący piątkowe zamachy terrorystyczne.

"Barbarzyństwo terroryzmu wkroczyło w historyczny etap" - napisał szef lewicowego dziennika "Liberation" Laurent Joffrin. "Nie można nie połączyć tych krwawych wydarzeń z walkami, które toczą się na Bliskim Wschodzie" - dodał, nawiązując do konfliktu w Syrii, gdzie trwa wojna domowa i walka z dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS). Jego zdaniem Francja powinna bez wahania kontynuować tę walkę.

Ofiary piątkowych zamachów są tragicznymi świadkami wojny światowej, której Francja, wbrew własnej woli, staje się głównym polem bitwy - ocenia regionalny dziennik z zachodniej Francji "Charente Libre".

Z kolei dziennik "Le Parisien" pisze, że w imię "prawdziwych męczenników i niewinnych ofiar oraz w imię Republiki" Francja pozostanie zjednoczona i stawi czoła tragedii.

09:19

Prezydent Syrii Baszar al-Assad miał stwierdzić, że Francja doświadczyła wczoraj tego, czym żyła Syria przez ostatnie pięć lat. Jego słowa cytuje dziennikarz francuskiego kanału Europe 1 Xavier Yvon. Jak pisze portal francuskiej gazety "Le Monde", Assad przyjmuje w sobotę delegację czterech francuskich posłów

09:09

MSZ zaleca wszystkim osobom planującym podróż do lub z Paryża rozważenie aktualnego stanu bezpieczeństwa i kontakt z przewoźnikiem w celu potwierdzenia możliwości odbycia podróży.

Posłuchaj
00:58 Relacja Tomasza Majki (IAR) Polskie MSZ o zamachach we Francji: nie ma informacji o poszkodowanych Polakach. Relacja Tomasza Majki (IAR)

 

Jednocześnie MSZ apeluje do Polaków przebywających w Paryżu o bieżące monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa i bezwzględne stosowanie się do zaleceń sił porządkowych. MSZ przypomina, że władze francuskie wezwały mieszkańców stolicy do pozostania w domach.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje również, by osoby udające się do Paryża rejestrowały się w systemie Odyseusz (odyseusz.msz.gov.pl). Pod tym adresem można zgłaszać swój wyjazd służbom dyplomacji konsularnej.

"Ostrzeżenie przed podróżą" to drugi z czterech poziomów zagrożenia, którym MSZ określa poziom bezpieczeństwa w innych państwach. Najpoważniejsze ostrzeżenia to komunikaty: "nie podróżuj" i "opuść natychmiast".

09:08

W związku z zamachami terrorystycznymi w Paryżu polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenie dla osób planujących wizytę we francuskiej stolicy.

09:06

Według francuskich mediów zginęło ośmiu terrorystów, spośród których siedmiu się wysadziło. Trzech lub czterech spośród nich zginęło podczas szturmu oddziału francuskiego na salę koncertową – tak przekazało portalowi ”Le Monde” źródło z kręgów śledczych. Podczas szturmu ranny został jeden policjant.

09:02

Nie mamy informacji, że w Paryżu zginął obywatel Polski - powiedział w sobotę we Wrocławiu dziennikarzom minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

09:01

ABW otrzymała od francuskich służb specjalnych tajny raport, z którego wynika, że obecnie nie ma zagrożenia terrorystycznego dla Polski - rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

09:00

Szef MSZ Grzegorz Schetyna o zamachach w P aryżu: to wielka tragedia, dziś wszyscy jesteśmy Francuzami. Taki zamach mógł się zdarzyć w każdym zakątku kontynentu i świata.

08:52

Watykan potępia zamachy terrorystyczne w Paryżu. Rzecznik Stolicy Apostolskiej, ksiądz Federico Lombardi określił ataki mianem "szaleńczej, terrorystycznej przemocy" i wezwał świat do zdecydowanej reakcji, by powstrzymać szerzenie się "morderczej nienawiści".

- Potępiamy te ataki w najbardziej stanowczy sposób, wraz z Ojcem Świętym i wszystkimi, którzy miłują pokój - napisał w oświadczeniu rzecznik Watykanu.

08:40

Pierwsze strony gazet we Francji

08:30

Filipińskie służby bezpieczeństwa zostały w sobotę postawione w stan najwyższej gotowości w związku z atakami terrorystycznymi do jakich doszło w piątek w Paryżu.

Szef filipińskiej policji Ricardo Marquez powiedział w sobotę, że władze wprowadziły dodatkowe środki bezpieczeństwa, w tym zakaz noszenia broni w stolicy kraju - Manili. Dzięki nim zwiększone ma być bezpieczeństwo tysięcy osób, które mają wziąć udział w szczycie Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC) w przyszłym tygodniu. Swoją obecność na spotkaniu potwierdziło wcześniej 19 przywódców państw regionu w tym prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.

08:25

Terroryzm to teatr strachu - mówił w Jedynce dr Łukasz Kister. - Celem nie jest zabijanie niewinnych ludzi, lecz wywołanie niepokoju u tych, którzy żyją. To oni mogą wpłynąć na rządzących - powiedział.

08:11

W związku z zamachami do jakich doszło w piątek wieczorem w Paryżu prezydent Iranu Hasan Rowhani odwołał w sobotę swoje wizyty we Włoszech i Francji - przełoży je na bardziej dogodny termin - podała państwowa agencja IRNA.

Wcześniej prezydent Iranu zdecydowanie potępić zamachy, do których doszło w stolicy Francji nazywając je "nieludzką zbrodnią". Przywódca Iranu przypomniał, że jego kraj w przeszłości "był też ofiarą plagi terroryzmu" i dlatego opowiada się za walką z tym zjawiskiem. Paryskie ataki terrorystyczne potępiło też MSZ Iranu. - Te grupy terrorystyczne, które są odpowiedzialne za zbrodnie w Paryżu nie wierzą w żadne etyczne zasady i nie są wierne zasadom żadnej z religii w tym islamowi - podkreślił w oświadczeniu rzecznik resortu spraw zagranicznych.

08:05

Francja jest bardzo mocno obecna na Bliskim Wschodzie. Nie waha się przed używaniem sił zbrojnych poza granicami swojego kraju. Miejsc, w których Francja jest zaangażowana jest znacznie więcej niż Państwo Islamskie. To są całe lata bycia na pierwszej linii frontu - mówił gość Jedynki Jarosław Kuisz.

08:00

Konieczna jest europejska strategia walki z terroryzmem, by Unia Europejska mogła sprostać wyzwaniom w przyszłości. Tak napisał w liście do francuskiego prezydenta szef Rady Europejskiej. Donald Tusk zapewnił o solidarności całej Unii z Francuzami i władzami w Paryżu.

Szef Rady Europejskiej podkreślił, że na rozpoczynającym się jutro dwudniowym szczycie G20 w Turcji światowi przywódcy powinni odpowiedzieć na zagrożenie związane z terroryzmem. Na pytanie - co powinna zrobić Unia - będą musieli odpowiedzieć także rządzący w krajach członkowskich. Donald Tusk w liście do francuskiego prezydenta napisał, że należy zagwarantować, by europejska strategia walki z terroryzmem była skuteczna i by Unia mogła sprostać wyzwaniom w przyszłości.

07:45

Kanclerz Angela Merkel i szef MSZ Niemiec przekazują kondolencje w związku z zamachami w Paryżu. Na Twitterze szefowa niemieckiego rządu i minister spraw zagranicznych napisali, że są głęboko wstrząśnięci tym, co stało się w stolicy Francji.

MSZ Niemiec publikuje również zdjęcie prezydenta Francji i szefa niemieckiego MSZ podczas meczu na Stade de France.

07:30

Członkowie zespołu Eagles of Death Metal są bezpieczni, nie ucierpieli w zamachu terrorystycznym - donoszą amerykańskie media. Muzycy występowali w paryskiej hali Bataclan, w której doszło do ataków.

"Washington Post" skontaktował się z żoną perkusisty grupy, Juliana Dorio. Kobieta potwierdziła, że rockmanom udało się uciec z hali tuż po tym, jak wtargnęli do niej terroryści. Zginąć miał natomiast jeden ze współpracowników grupy, a inny miał zostać ranny. Tych informacji nie potwierdzają na razie menedżerowie zespołu.

Dziś w pobliskiej hali Bercy z kolei miał się odbyć koncert grupy U2, ale został odwołany ze względu na ataki i wprowadzony po nich stan wyjątkowy.

07:20

Informacja dla Polaków w Paryżu: w razie zagrożenia mogą chronić się na terenie ambasady.

W sobotę nieczynne będą obiekty publiczne - muzea, biblioteki.

07:13

Turcja potępiła zamachy w Paryżu. Kancelaria premiera Ahmeta Davutoglu nazwała ataki zbrodnią przeciwko ludzkości.

W wydanym oświadczeniu stwierdzono, że zamachy te były wymierzone nie tylko przeciwko narodowi francuskiemu, ale przeciwko całej ludzkości, demokracji i wolności. - Terroryzm nie ma religii, nie ma narodowości i nie reprezentuje żadnych wartości". Terroryzm jest zbrodnią przeciwko ludzkości - napisała kancelaria premiera Turcji.

Przywódcy najbardziej uprzemysłowionych państw świata mają się spotkać w niedzielę w Turcji. Tematem rozmów grupy G20 mają być działania militarne w Syrii i światowe bezpieczeństwo.

07:06

Prezydent Iranu potępił zamachy terrorystyczne w Paryżu. Hassan Rowhani nazwał je "zbrodnią przeciwko ludzkości". Złożył też kondolencje pogrążonym w żałobie Francuzom. Prezydent Iranu odniósł się do ataków w krótkim oświadczeniu zamieszczonym na jednym z portali społecznościowych.

06:56

Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego potępiła zamachy, nazywając je "odrażającymi i nikczemnymi". Rada wezwała muzułmanów we Francji do modlitwy, "aby Francja mogła stawić czoła temu straszliwemu doświadczeniu w spokoju i godności".

06:52

Francuskie MSZ podało, że mimo serii skoordynowanych zamachów ruch lotniczy i kolejowy we Francji odbywa się normalnie.

Sąsiednia Belgia wprowadziła kontrole graniczne w ruchu drogowym, kolejowym i lotniczym z Francją. Rzecznik rządu podkreślił, że Belgia nie zamyka swoich granic, a jedynie wprowadza kontrole osób przybywających z Francji.

06:40

Prezydent Andrzej Duda i desygnowana na premiera Beata Szydło przekazali Francuzom kondolencje w związku z zamachami w Paryżu.

- Smutek, żal i gniew. Wyrazy współczucia dla Francuzów, zwłaszcza Rodzin które straciły najbliższych. Jesteśmy z Wami myślą, żalem i modlitwą - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Kondolencje przekazała także desygnowana na premiera Beata Szydło. Jak podkreśliła we wpisie na Twitterze, "w tych chwilach musimy być razem".

06:32

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama przekazał prezydentowi Francois Hollande'owi kondolencje w związku z atakami terrorystycznymi w Paryżu. Przywódca Stanów Zjednoczonych zadeklarował wsparcie Francji w walce z terroryzmem, zamachy okreśłił jako "odrażające". 

- Ten atak nie uderza tylko bezpośrednio w Paryż i Francuzów. To barbarzyńskie działania przeciwko ludzkości oraz świadome działanie przeciwko najwyższym wartościom - mówił amerykański prezydent.

06:15

06:06

Po zamachach we Francji nie ma zagrożenia w Polsce - zapewnił koordynator ds. służb specjalnych Marek Biernacki i ABW. Biernacki mówił w sobotę w nocy, że polskie służby specjalne monitorują sytuację, są w kontakcie ze służbami Francji. Patrzymy na sytuację pod kątem zagrożenia w Polsce, nie ma takiego zagrożenia - zapewniał rzecznik ABW płk Maciej Karczyński.

06:05

Obecnie nie mamy informacji, by wśród ofiar zamachów byli obywatele RP - podało MSZ. Resort apeluje do Polaków w Paryżu i całej Francji o zachowanie szczególnej ostrożności oraz o ścisłe respektowanie zaleceń miejscowych władz w związku ze stanem wyjątkowym.

06:04

Amerykańskie miasta wzmacniają środki bezpieczeństwa w związku z zamachami terrorystycznymi w Paryżu. Służby porządkowe zmobilizowano między innymi w Nowym Jorku i Bostonie.

(Relacja jednego ze świadków zamachu, źr. CNN)

06:03

W związku z tragicznymi wydarzeniami prezydent Hollande ogłosił stan wyjątkowy na kontynentalnym terytorium kraju i na Korsyce oraz podjął decyzję o zamknięciu granic. Powołano specjalny sztab kryzysowy; prezydent, który udał się na miejsce tragedii w klubie Bataclan, nazwał ataki "okropnością i barbarzyństwem" oraz zapowiedział "bezlitosną walkę" z terrorystami. Wezwał także Francuzów do jedności w obliczu tragedii.

Zgodnie z francuskim prawem stan wyjątkowy można zarządzić w razie "bezpośredniego zagrożenia w następstwie poważnego złamania prawa albo zakłócenia porządku publicznego".

06:02

Zdaniem prokuratury w całym mieście przeprowadzono jednocześnie co najmniej sześć zamachów.

Wiadomo, że w okolicach Stade de France, gdzie doszło do trzech eksplozji, zginęły co najmniej cztery osoby, w tym trzech terrorystów. Co najmniej jeden z tych ataków przeprowadził zamachowiec samobójca, detonując ładunki przytwierdzone do pasa.

Na stadionie w piątek wieczorem rozegrano mecz towarzyski Francja-Niemcy. Prezydent Francois Hollande, który był na trybunach wraz z 80 tys. widzów, został przed jego końcem ewakuowany; mecz zakończył się wygraną Francji, wszystkich widzów udało się w spokoju ewakuować.

Do kolejnych czterech ataków doszło w barach oraz na ulicach X i XI dzielnicy Paryża. W tych strzelaninach zginęło w sumie co najmniej 38 osób.

Wideo: zakładnicy opuszczają salę Bataclan po szturmie

06:01

W sali Bataclan, gdzie na koncercie kalifornijskiej grupy rockowej Eagles of Death Metal było ok. 1 500 osób, doszło do strzelaniny. Jak mówili świadkowie, kilku napastników wtargnęło do sali z "bronią typu kałasznikow i zaczęło ślepo strzelać do tłumu", krzycząc "Allah Akbar" (arab. "Bóg jest wielki"). Z informacji świadków wynika, że napastnicy dokonali tam rzezi ok. setki zakładników, strzelając do ludzi leżących do ziemi. Zakładników przetrzymywano wcześniej około trzech godzin.

Siły bezpieczeństwa przeprowadziły szturm na Bataclan, w wyniku którego zginęło czterech terrorystów, w tym trzech - detonując pasy z ładunkami wybuchowymi.

(Wideo: szturm na Bataclan; źr. CNN Newsource/x-news)

PAP/IAR/agkm, mr