Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
migrator migrator 17.05.2010

Unia sceptyczna wobec "atomowego" porozumienia

Unia Europejska i jej członkowie sceptycznie podchodzą do porozumienia atomowego, zawartego przez Iran, Turcję i Brazylię.

Umowa ma uspokoić atmosferę wokół Iranu, który jest podejrzewany przez społeczność międzynarodową o dążenie do wyprodukowania bomby atomowej.

Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton oświadczyła, że choć porozumienie jest krokiem w dobrą stronę, to nie usuwa wszystkich zastrzeżeń, które UE ma do irańskiego programu atomowego.

W podobnym tonie wypowiadają się rządy Niemiec i Francji. Zastępca rzecznika niemieckiego rządu Christoph Steegmans powiedział, że żadna umowa nie zastąpi porozumienia, które Iran powinien zawrzeć z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej nadzorowaną przez ONZ. Również minister spraw zagranicznych Francji oświadczył, że to Agencja powinna być stroną w tej sprawie. Bernard Kouchner dostrzegł postępy w zmianie postawy Iranu, ale zastrzegł, że sprawa musi być rozwiązana przez ONZ.

"Iran manipuluje"

Ostro na podpisanie umowy zareagował Izrael. Przedstawiciele Tel-Awiwu oskarżyli Iran o "manipulowanie" Brazylią i Turcją. Anonimowy dyplomata izraelski stwierdził, że Teheran "zastosował starą sztuczkę godząc się na pewne niedogodności, by uniknąć dotkliwych sankcji".

W ramach podpisanego dziś porozumienia, Iran przekaże Turcji 1200 kilogramów nisko wzbogaconego uranu w zamian za paliwo do badawczego reaktora atomowego. Ma to nastąpić w ciągu najbliższego miesiąca.

Stany Zjednoczone i państwa zachodnie podejrzewają Iran o prace nad bronią jądrową i domagają się nałożenia nowych sankcji na ten kraj. Rada Bezpieczeństwa ONZ nakładała już wcześniej na Iran sankcje mające na celu powstrzymanie wzbogacenia uranu. Teheran zapewnia, że jego program jądrowy ma charakter wyłącznie pokojowy.

W ostatnich miesiącach irańska dyplomacja niezwykle aktywnie zabiegała o uniknięcie nowych sankcji. Minister spraw zagranicznych Iranu odwiedził wszystkie 15 krajów-członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

rk,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)