Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Bartłomiej Bitner 23.01.2020

W Kordegardzie otwarto wystawę z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

W galerii Kordegarda w Warszawie można od czwartku oglądać wystawę "Pamięć". Przygotowano ją z okazji zbliżającej się 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Posłuchaj
  • Rafał Wiśniewski: zdjęcia Marii Chrząszczowej z grudnia 1945 r. wymuszają od oglądającego większą refleksję (IAR)
  • Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz: w zdjęciach Mikołaja Grynberga nie chodzi o indywidualny portret człowieka (IAR)
Czytaj także

Na ekspozycję składają się fotografie z Oświęcimia z grudnia 1945 r., współczesne zdjęcia tego samego miejsca oraz oryginalna makieta projektu z 1958 r. autorstwa zespołu architekta Oskara Hansena. Praca nie została zrealizowana, a miała upamiętnić ofiary nazistowskiego ludobójstwa.

Rafał Wiśniewski  PR1 1200.jpg
75-lecie wyzwolenia Auschwitz. Specjalna wystawa w Kordegardzie

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski otwierając wystawę powiedział, że trzydzieści trzy czarno-białe zdjęcia Marii Chrząszczowej z grudnia 1945 r. są prezentowane po raz pierwszy.

- To zdjęcia bez komentarzy. To zdjęcia, które czasami nie są skadrowane tak, jakbyśmy chcieli. One wymuszają od oglądającego większą refleksję i przyjrzenie się, bo to są puste miejsca. Nie ma oprawców i ofiar. Są zgliszcza i ruiny obozu koncentracyjnego - mówi Rafał Wiśniewski.

Wystawa otwarta do 23 lutego

Głosem współczesnych pokoleń na wystawie są prace Mikołaja Grynberga - fotografika i pisarza. - Autor zdjęć z Oświęcimia, do którego pojechał w 2009 r., pokazuje spojrzenie na dawny nazistowski obóz zagłady oczami odwiedzających to miejsce osób - tłumaczy Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz, kurator wystawy prezentowanej w Kordegardzie.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Naczelny rabin Polski: obozem Auschwitz nie można grać politycznie

- Przede wszystkim staramy się pokazać twarze, choć nie do końca. Te zdjęcia są bowiem nieostre. Mikołaj zastosował specjalną technikę, żeby nam pokazać, że nie chodzi o indywidualny portret człowieka, a o to, co my w tym wszystkim znajdziemy - mówi Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz.

Wystawę "Pamięć" będzie można oglądać do 23 lutego. W 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, w poniedziałek, 27 stycznia, od 16.00 do 18.00 Narodowe Centrum Kultury zaprasza na oprowadzanie kuratorskie.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji wideo.

bb