Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 03.02.2020

Jakie relacje Warszawa-Paryż? Francuski ekspert: jest tu pula spraw wagi ciężkiej dla Macrona

- W relacjach polsko-francuskich jest szereg tematów fundamentalnie ważnych dla Francji, które Paryż będzie chciał rozwijać nie tylko podczas tej wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona, ale i przez najbliższe lata. To z pewnością energetyka atomowa, sprawy klimatu, porozumienie klimatyczne, koleje szybkiej prędkości  – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Sebastien Ducourtioux.

- To bardzo szeroki projekt – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Sebastien Ducourtioux z Uniwersytetu Warszawskiego, komentując wizytę francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona w Polsce. Wraz z francuskim prezydentem do Polski przybyła imponująca delegacja – między innymi kilku ministrów, w tym spraw zagranicznych, obrony, gospodarki, kultury.

CZYTAJ TAKŻE
mac12.jpg
Pobrexitowa wizyta w Polsce. Ekspert: Macron ma swoje plany w Unii Europejskiej

Zdaniem dr. Sebastiena Ducourtioux  jest szereg tematów, które z pewnością są ważne dla Francji w relacjach z Polską i o których oba państwa będą chciały prowadzić rozmowy.

Czy zatem jest szansa na nowe otwarcie w relacjach polsko-francuskich? Jak relacjonuje dr Sebastien Ducourtioux, niektóre media we Francji piszą, że gorzej już być nie może. Inne media przypominają, że relacje polityczne były ostatnio na dość niskim poziomie, ale gospodarcze mają się całkiem dobrze: Francja jest ważnym inwestorem w Polsce, relacje handlowe są ożywione.

Ekologia i atom

Ekspert podkreślił, że w obliczu koncentracji Unii Europejskiej na kwestiach ekologicznych, Francja ma wiele do zaoferowania. Francja z pewnością jest zainteresowana kwestią budowy elektrowni atomowej. - Jesteśmy wśród liderów tej branży na świecie. Koncern EDF chce być obecny w Polsce, już od dawna toczono rozmowy na ten temat. Francja, jeśli chodzi o energię atomową jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o udział w miksie energetycznym -  elektrownie atomowe aż w 75/80 procentach zaspokajają potrzeby energetyczne Francuzów – przypomniał nasz rozmówca.

- Francja może oferować technologie z zakresu nie tylko energetyki jądrowej, ale także w kwestii oczyszczalni, innych technologii związanych z szeroko pojętą ekologią – mówił ekspert z Uniwersytetu Warszawskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Polska w głosowaniach straci sojusznika wagi ciężkiej >>>

Jeśli chodzi o system obronny - Francja zapewne chce i będzie przypominać, że Unia Europejska mogłaby razem tworzyć sektor zbrojeniowy - zaznaczył nasz rozmówca.

Na pewno ważna jest reaktywacja Trójkąt Weimarskiego – spotkania między Polską, Francją, Niemcami w pierwotnych założeniach miałyby być bardziej intensywne – dodał dr Sebastien Ducourtioux.

Jak mówił jednak ekspert, możliwe są też w przyszłości rozmowy w kwestii modernizacji okrętów podwodnych, mogą być negocjacje dotyczących francuskich okrętów typu Scorpène.  Jeśli chodzi o rozmowy na temat współpracy kolei szybkiej prędkości – to, jak mówił ekspert, przy produkcji Pendolino de facto używane były francuskie technologie. Pendolino zaczęła produkować włoska firma Fiat Ferroviaria, ale już w 2002 roku została ona przejęta przez francuski koncern. Siedziba Alstomu mieści się obecnie w Levallois-Perret pod Paryżem. 

Ważnym tematem dla obu krajów jest unijna polityka rolna – zaznaczył też nasz rozmówca. Francja pod względem produkcji rolniczej jest na pierwszym miejscu w UE, ale i Polska jest na wysokiej pozycji w tym rankingu - zatem w tej sferze możliwe są także uzgodnienia i kompromisy – dodał.

Zdaniem eksperta trudną kwestią pozostaje sprawa praworządności. Co prawda, doradca prezydenta Francji Emmanuel Bonne powiedział, że nie będzie mowy o tej kwestii w czasie wizyty w Polsce. Jednak, jak podkreślił nasz rozmówca, obserwator francuskiej polityki, Bonne wyszedł z założenia, że zajmowanie się praworządnością leży w kompetencjach UE, ale to właśnie Francja chce związać kwestie budżetu ze sprawami praworządności. Dlatego temat z pewnością (nie raz) powróci. Do tego temat w konferencji w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim dotyczy relacji Polski i Francji oraz pozycji Francji i Polski w Europie " ("La Pologne et la France en Europe") i zdaniem naszego rozmówcy, może tam być mowa i o tych spornych kwestiach. 

Jak mówił ekspert, pomysł prezydenta Francji Emmanuela Macrona, dotyczący wspólnego przemysłu europejskiego nie ma być elementem zastępującym NATO – ale ma być dodatkiem do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"Popularność nie jest dla niego ważna"

Prezydent Francji Emmanuel Macron mierzy się obecnie z protestami we Francji, spadła jego popularność. - Reforma emerytalna miała mieć miejsce dawno. Tyle że rząd za czasów Jacques'a Chiraca rząd nie wytrzymał tych protestów - zaznacza nasz rozmówca.

Jak jednak ocenił wykładowca UW, sytuacja gospodarcza we Francji ostatnio się poprawia – za kadencji Emmanuela Macrona spada poziom bezrobocia. - Może zatem próbować dowodzić, że te reformy, które zamierza przeprowadzić, mają już swoje efekty  - dodał.

- Macron nie jest aż tak osłabiony - zapewnił nasz rozmówca. - Jeśli chodzi zaś o protesty żółtych kamizelek – większość kwestii (tam podejmowanych) to teraz kwestie polityczne, obecnie na protesty nie przychodzi tak wiele osób, jak na początku. Owszem jest nadal o nich wiele na ten temat mediach, sprawę wykorzystują politycy od radykalnej prawicy do radykalnej lewicy, ale są to już mało liczne protesty – komentował

Wizyta w Polsce

Doradca prezydenta Macrona Emmanuel Bonne, odpowiedzialny za przygotowanie jego wizyty w Polsce, mówił o potrzebie ”nowego otwarcia” w relacjach z Polską oraz o włączeniu Polski w proces negocjacji na temat Ukrainy. Jak precyzował, chodzi nie o włączenie do formatu normandzkiego, ale o konsultacje przed i po szczytach formatu. Powiedział, że w Warszawie nie będzie mowy o praworządności. Mówił za to, że Polskę i Francję wiele łączy.

Celem wizyty ma być wyjaśnienie stanowiska ws.”rozszerzenia Unii Europejskiej, relacji z Rosją oraz NATO".

"Polska jest ważnym krajem w UE o strategicznej pozycji geopolitycznej, bez Polski nie można prowadzić skutecznej polityki przemysłowej, klimatycznej czy obronnej". Bonne mówił też, że planowane są rozmowy na poziomie ministrów, związane  z branżą lotniczą, wojskowością, koleją, energetyką, w tym jądrową. Zaznaczył także, że trzeba angażować Polskę "w duże europejskie projekty zbrojeniowe”.

Prezydent Macron spotkał się już z m.in. prezydentem Andrzejem Dudą. Prezydent Macron mówił m.in. o konieczności zacieśnianiu relacji między państwami. Podpisano m.in. program współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego" oraz deklarację w zakresie cyberbezpieczeństwa. 

***

Z dr. Sebastienem Ducourtioux z Uniwersytetu Warszawskiego rozmawiała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl