Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Filip Ciszewski 02.03.2020

Rozszerzenie Unii Europejskiej. KE wydała zalecenie ws. dwóch krajów

Komisja Europejska podtrzymała zalecenie otwarcia negocjacji członkowskich z Albanią i Macedonią Północną, ale decyzja w tej sprawie należy do unijnych krajów.

To kolejne takie zalecenie Komisji w ostatnich dwóch latach, ale do tej pory państwa członkowskie nie dały zielonego światła. Z nieoficjalnych informacji wynika, że unijni ministrowie podejmą kolejną próbę w tym miesiącu.

Szczyt UE PAP-1200.jpg
Szef PE: odrzucenie negocjacji z Albanią i Macedonią Płn. rozczarowujące

Jesienią ubiegłego roku, na europejskim szczycie, z powodu sprzeciwu Francji, popartej przez Holandię, kraje Unii kolejny raz odłożyły decyzję w sprawie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych. Stało się tak, mimo że zarówno Macedonia Północna jak i Albania przeprowadziły niezbędne reformy, co potwierdzała wielokrotnie w swoich raportach Komisja Europejska.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] "Spojrzenie na Wschód". Konsekwencje polityki UE ws. Bałkanów Zachodnich

"Głównym powodem weta była niechęć francuskiego społeczeństwa do dalszego rozszerzenia. Przyjęcie nowych członków stoi też w sprzeczności z jednym z priorytetów Emmanuela Macrona – uważa on, że zanim nastąpi rozszerzenie UE, należy pogłębić jej integrację" - ocenił Polski Instytut Spraw Międzynarodowych w swoim biuletynie z 2 grudnia 2019 roku. 

PAP Charles Michel Macedonia 1200.jpg
Wejście Albanii i Macedonii Płn. do UE. Charles Michel zapowiada intensywne rozmowy

Teraz Komisja, by pomóc w przełamaniu impasu, zaproponowała zmianę metodologii oceny gotowości krajów aspirujących do Unii.

.

Za szybkim rozpoczęciem negocjacji z Macedonią Północną i Albanią opowiada się między innymi Polska. Podkreśla, że to kwestia zapewnienia bezpieczeństwa i rozszerzenia wpływów Unii Europejskiej w tym regionie.

fc