Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Błaszczyk 25.08.2020

Minister kultury: muzeum Westerplatte pokaże trzy najważniejsze wartości

- Idea Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 związana jest z triadą najważniejszych wartości: autentyzmem pola bitwy, symbolem początku II wojny światowej oraz wyrazem gotowości polskiego żołnierza do obrony Polski - podkreślił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Budowa instytucji ma się zakończyć w 2026 roku. 
  • Minister kultury Piotr Gliński, powiedział, że planowane w Gdańsku muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku będzie pokazywało autentyzm pola bitwy
  • Wicepremier wskazał, że będzie to jeden z trzech punktów oparcia idei muzeum
  • Dwa pozostałe to "symbol początku II wojny światowej" i "wyraz gotowości polskiego żołnierza do obrony Polski" - zapewnił we wpisie na Twitterze
  • Budowa muzeum ma być realizowana w trzech etapach i zakończyć się w 2026 roku
sellin 1200.jpg
Budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Sellin: będziemy stopniowo otwierać poszczególne części

"Idea stworzenia Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 została zbudowana wokół triady najważniejszych wartości: autentyzm Pola Bitwy, symbol początku II wojny światowej oraz wyraz gotowości polskiego żołnierza do obrony Ojczyzny" - głosi wpis ministra kultury na Twitterze. Wicepremier odniósł się w nim również do wtorkowej prezentacji w Gdańsku założeń programowych nowej placówki z udziałem m.in. wiceszefa MKiDN Jarosława Sellina.

Inwestycja w trzech etapach

W informacji MKiDN czytamy między innymi, że inwestycja będzie realizowana w trzech etapach - do 2022 r., do 2024 r. oraz do 2026 r. W pierwszym etapie przewidziana jest modernizacja budynku byłej elektrowni (budynek należący niegdyś do Straży Granicznej, który w ubiegłym roku przejęło Muzeum II Wojny Światowej z myślą o urządzeniu tam ekspozycji) wraz z aranżacją wnętrz i zagospodarowaniem terenu. Planowana jest też przebudowa cmentarza wojskowego z uwzględnieniem reliktów wartowni nr 5 i willi oficerskiej. Ten etap inwestycji powinien zostać zakończony w trzecim kwartale 2022 roku.

Czytaj także: 

Drugi etap inwestycji obejmie strefy magazynowo-wojskowej składnicy tranzytowej, w tym placówkę Fort, wybrane magazyny amunicyjne, budynek zawiadowcy stacji oraz czerwony mur, który stanowił granicę wojskowej składnicy amunicji na Westerplatte.

Trzeci i ostatni etap inwestycji, który zakończy się w 2026 roku, realizowany będzie w południowo-zachodnim skrzydle półwyspu. Zakłada on budowę nowego obiektu muzealnego. Pozostałe działania, które zostaną zrealizowane w ramach tego etapu to m.in. remonty konserwatorskie koszar oraz wartowni nr 3, uzupełnienie reliktów kasyna podoficerskiego, budynku administracyjnego i starych koszar. Projekt zrealizuje zwycięzca konkursu architektonicznego.

Wierne ukazanie historii półwyspu

MKiDN przypomina też, że celem Muzeum Westerplatte jest jak najwierniejsze ukazanie historii tego miejsca, dlatego budowa nowej placówki muzealnej obejmie również odbudowę i remont istniejących obiektów, zagospodarowanie całego terenu i uczynienie przekazu historycznego bardziej czytelnym.

mbl