Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Konto Usunięte Konto Usunięte 03.03.2021

"Dług reparacyjny nie ulega przedawnieniu". Jednoznaczne stanowisko niemieckiego eksperta

Dr Karl Heinz Roth, przedstawiany przez "Gazetę Polską" jako "najwybitniejszy na Zachodzie znawca problematyki niemieckiego długu reparacyjnego", uważa - jak donosi w środę tygodnik, że dług ten nie ulega przedawnieniu i jest w dalszym ciągu otwarty.

"Polska nigdy nie zrzekła się prawa do odszkodowań" - cytuje Rotha "Gazeta Polska", dodając, że według tego niemieckiego specjalisty "nie może być mowy o prawdziwym pojednaniu polsko-niemieckim tak długo, jak długo Niemcy nie wezmą odpowiedzialności za swoją przeszłość".

Czytaj więcej
Jarosław Sellin 663.jpg
"Mamy moralne prawo się upominać". Jarosław Sellin o reparacjach wojennych

"Uważa, że powinniśmy w tej sprawie działać wspólnie z pozostałymi państwami, które wysuwają roszczenia wobec Niemiec, przede wszystkim z Grecją" - czytamy w artykule Piotra Grochmalskiego, który powołał się na wydaną w 2017 r. w Niemczech publikację "Wyparte. Odrodzone. Odrzucone. Niemiecki dług reparacyjny wobec Polski i Europy". Książka ta, którą Dr Roth napisał wspólnie z Hartmutem Rübnerem, ukazała się także w 2020 r. w Polsce nakładem Instytutu Zachodniego.

"Potomkowie twórców fabryk śmierci i planu zagłady polskiego narodu nadal nie potrafią dostrzec twardej korelacji między spłatą długu reparacyjnego wobec swoich ofiar a materialną i moralną odpowiedzialnością za III Rzeszę" - czytamy w tekście "Gazety Polskiej", która przypomina też, że 45 mld dolarów wynoszą - według szacunków zespołu prof. Wojciecha Falkowskiego - straty poniesione przez stolicę Polski w wyniku zniszczeń dokonanych przez Niemców.

Czytaj także:

jp