Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Filip Ciszewski 03.11.2021

"Mamy zaufanie do polskich władz". Rzecznik KE o incydencie na granicy z Białorusią

- Jeśli informacje się potwierdzą to kolejna prowokacja ze strony białoruskiego reżimu - tak rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano skomentował nocny incydent na granicy. Chodzi o wtargnięcie na terytorium Polski z Białorusi niezidentyfikowanych, umundurowanych osób uzbrojonych w broń długą.

- Mamy zaufanie do polskich władz, że będą w stanie poradzić sobie z tym incydentem. Jeśli informacje się potwierdzą to kolejna prowokacja białoruskiego reżimu przeciwko Unii Europejskiej i krajom członkowskim - powiedział rzecznik KE.

twitter granica free 663.jpg
Sytuacja na granicy z Białorusią. Wiceszef MSZ: jesteśmy testowani przez Mińsk

Dodał, że unijne rządy monitorują sytuację na Białorusi, instrumentalne wykorzystywanie migrantów przez reżim oraz inne wrogie działania przeciwko Unii Europejskiej i podejmą niezbędne decyzje.

Posłuchaj
00:54 rzecznik ke wtargnięcie.mp3 Rzecznik KE o prowokacji na granicy Polski z Białorusią. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Za kilkanaście dni - jak donosi korespondentka Polskiego Radia w Brukseli - powinny być gotowe kolejne, unijne sankcje wobec reżimu w Mińsku za wykorzystywanie migracji do destabilizacji Wspólnoty.

Czytaj także:

Beata Płomecka miała wgląd w unijny dokument z uzgodnionymi nowymi kryteriami, które zostaną wykorzystane w kolejnym pakiecie restrykcji. Oprócz osób biorących udział w procederze sprowadzania migrantów do Mińska z Bliskiego Wschodu i Afryki i przepychania ich przez granicę, na celowniku znalazły się również firmy.

shutterstock belavia free 1200.jpg
Kryzys migracyjny. Łotwa chce sankcji UE na białoruskie linie lotnicze Belavia

Chodzi tu przede wszystkim o białoruskie linie lotnicze Belavia. Wprawdzie są one już objęte restrykcjami i nie mogą lądować na europejskich lotniskach ani korzystać z przestrzeni powietrznej państw członkowskich, ale cały czas leasingują samoloty z Irlandii. Teraz białoruski przewoźnik ma być pozbawiony technicznego wsparcia z Unii.

Na razie wstępne uzgodnienia są kompromisowe - przewidują objęcie restrykcjami przyszłych kontraktów, te obecne mają być zrealizowane.

fc