Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 01.09.2022

Raport nt. reparacji wojennych od Niemiec. Prof. Grosse: to dobry moment, żeby wystąpić z oczekiwaniami

Na Zamku Królewskim został przedstawiony raport nt. strat wojennych Polski podczas II wojny światowej, który pokazuje że w wyniku niemieckiej agresji państwo polskie poniosło straty w wysokości 6 bln 220 mld 609 mln zł, co w przeliczeniu daje 1 bln 532 mld 170 mln dolarów. 
Posłuchaj
  • Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej (Więcej świata/Jedynka)
Czytaj także
  • Na Zamku Królewskim w Warszawie w czwartek, 1 września, odbyła się prezentacja raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.
  • W wydarzeniu wzięli udział m.in. marszałek Sejmu, premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.
  • Rzecznik niemieckiego MSZ, po opublikowaniu przez Polskę raportu o stratach, stwierdził, że sprawa reparacji dla Polski jest zamknięta.

Czy słusznie Polska domaga się reparacji wojennych?

Raport zaprezentował poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS), przewodniczący rady Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego, który kierował też funkcjonującym w poprzedniej kadencji Parlamentarnym Zespołem ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej. Nad raportem pracowało ok. 30 naukowców - historyków, ekonomistów, rzeczoznawców majątkowych - oraz 10 recenzentów. W prezentacji raportu wzięli udział m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, ministrowie, przedstawiciele parlamentu, prezes TK Julia Przyłębska. Na początku uroczystości upamiętniono minutą ciszy ofiary II wojny światowej.

Mularczyk podkreślił, że zsumowanie wszystkich wartości cząstkowych daje ogólną kwotę strat Polski w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. Wyliczał, że po przesunięciach granic na wschodzie i zachodzie obszar Rzeczpospolitej w 1945 r. zmniejszył się w porównaniu ze stanem z 1938 r. o blisko 78 tys. km kw. Dodał, że oszacowano kwotę ok. 4 bln 330 mld zł z tytułu ofiar śmiertelnych.

- Bardzo słusznie domagamy się reparacji wojennych, ponieważ sprawa w żaden sposób nie jest załatwiona od strony formalno-prawnej ani realnej, biorąc pod uwagę zadośćuczynienie ze strony niemieckiej za rozliczne krzywdy wyrządzone stronie polskiej - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. - Teraz jest dobry moment, żeby wystąpić z pewnymi oczekiwaniami wobec strony niemieckiej. Wcześniej nie było to łatwe, ponieważ byliśmy pod kuratelą rosyjską. (...) Niezależnie od kwestii finansowych jest to pewien aspekt odpowiedzialności moralnej i Niemcy powinny brać to pod uwagę ze względu na bieżącą politykę, którą prowadzą z UE - uważa ekspert. 

Stosunek Niemiec 

Po opublikowaniu przez Polskę raportu nt. strat spowodowanych przez Niemcy podczas II wojny światowej rzecznik niemieckiego MSZ stwierdził, że sprawa reparacji dla Polski jest zamknięta. "Stanowisko niemieckiego rządu nie uległo zmianie (...). Polska już dawno, bo w 1953 roku, zrzekła się dalszych reparacji i kilkakrotnie potwierdzała to zrzeczenie. To podstawa obowiązującego obecnie porządku europejskiego. Niemcy ponoszą odpowiedzialność polityczną i moralną za II wojnę światową" - poinformował rzecznik niemieckiego MSZ.

- W wyniku agresji niemieckiej Polska straciła na kilkadziesiąt lat suwerenność. Nie byliśmy państwem niezależnym ani suwerennym i z tego powodu ponieśliśmy straty. Gdyby nie agresja z 1 września 1939 roku - to nie tylko straty wojenne, ale szereg późniejszych zmian wynikających z przynależności do Związku Radzieckiego - bylibyśmy w zupełnie innym miejscu rozwoju cywilizacyjnego - podkreśla gość Jedynki. - Z całą pewnością polski rząd nie powinien się zajmować stanowiskiem Niemiec, tylko formułować klarowne argumenty na naszą korzyść - ocenia. 


Posłuchaj
20:27 Jedynka/Więcej świata - 1.09.mp3 Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej (Więcej świata/Jedynka)

 

Ponadto w audycji: 

- Rozpoczyna się misja ochrony słowackiego nieba przez polskie i czeskie siły powietrzne. Korespondencja Wojciecha Stobby.

- John Kirby, koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA ds. komunikacji strategicznej: w najbliższych dniach kolejne ogłoszenie pomocy wojskowej dla Ukrainy. - Przekazaliśmy ukraińskim siłom zbrojnym ponad 13 mld dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa i nadal będziemy to robić. W nadchodzących dniach będą ogłoszone informacje o przyszłej pomocy w tym zakresie - powiedział Kirby dziennikarzom. Zaledwie tydzień temu prezydent USA Joe Biden poinformował  o przygotowywaniu wartej 2,98 mld dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy. Rozmowa z Andrzejem Kińskim, redaktorem naczelnym miesięcznika "Wojsko i Technika". 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Tomasz Grosse (Uniwersytet Warszawski), Andrzej Kiński (redaktor naczelny miesięcznika "Wojsko i Technika") 

Data emisji: 1.09.2022

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans