Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Rafał Kowalczyk 07.03.2011

Proces autorów stanu wojennego: Jaruzelski i Kiszczak znów przed sądem

Zakończyła się pierwsza po półrocznej przerwie rozprawa sprawców stanu wojennego.
Gen. Wojciech JaruzelskiGen. Wojciech Jaruzelskifot. Wikipedia

Na sali sądowej byli obecni: były szef MON i WRON Wojciech Jaruzelski oraz były I Sekretarz KC PZPR Stanisław Kania.

Nie stawili się natomiast były minister spraw wewnętrznych Czesław Kiszczak i Eugenia Kempara, była członkini Rady Państwa. Sąd przesłuchał dziś dwóch świadków: Tadeusza Szaciłłę i Jerzego Rakowskiego.

Zobacz więcej: serwis "Sierpień 80"

Proces toczy się przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Przyczyną przerwy, która trwała od września 2009 roku, była choroba jednego z członków składu orzekającego.

"Związek przestępczy"

Prokuratura IPN postawiła zarzuty 9-ciu osobom, członkom utworzonej w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku WRON oraz Rady Państwa PRL, która formalnie wprowadziła stan wojenny i wydała odpowiednie dekrety. Proces rozpoczął się 12 września 2008 roku. W procesie odpowiada czworo podsądnych: 87-letni były I sekretarz KC PZPR, były premier, oraz były szef MON i WRON gen. Wojciech Jaruzelski, 85-letni były minister spraw wewnętrznych, gen. Czesław Kiszczak, były I sekretarz KC PZPR 83-letni Stanisław Kania i była członkini Rady Państwa 81-letnia Eugenia Kempara.

Zarzuty dotyczą działania i kierowania "związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym, którego celem było popełnianie przestępstw", jakim w ocenie prokuratury IPN był WRON. Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

Rok temu sąd zdecydował o wyłączeniu sprawy generała Floriana Siwickiego do osobnego rozpoznania ze względu na stan zdrowia. Sąd uznał, że łączne rozpatrzenie jego sprawy razem z innymi oskarżonymi nie jest możliwe. Oddzielnie toczy się również ze względu na stan zdrowia, sprawa 93-letniego obecnie Emila Kołodzieja, byłego członka Rady Państwa.

Świadkowie z opozycji

Sąd nie rozpatrzył jeszcze wniosków oskarżonych o wezwanie świadków. Generał Jaruzelski wniósł o powołanie 26 świadków, generał Kiszczak chce wezwania wszystkich wiceszefów MSW, szefów departamentów i biur oraz komendantów wojewódzkich MO. Z kolei Stanisław Kania zwrócił się do sądu o rozważenie wezwania między innymi Lecha Wałęsy, Tadeusza Mazowieckiego, Bogdana Borusewicza, Zbigniewa Bujaka, Władysława Frasyniuka, Karola Modzelewskiego, Adama Michnika i Henryka Wujca.

Według ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, sprawa dotycząca odpowiedzialności karnej za wprowadzenie stanu wojennego przedawni się w 2020 roku.

Stan wojenny wprowadzono 13 grudnia 1981 roku. Zawieszone wówczas zostały prawa i swobody obywatelskie i pracownicze. Około 5 tysięcy osób zostało internowanych - byli to głównie działacze "Solidarności. Liczba ofiar stanu wojennego to blisko 100 osób.


rk