Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Rafał Kowalczyk 16.03.2011

TK: dekrety o stanie wojennym niekonstytucyjne

Dekrety Rady Państwa PRL wprowadzające stan wojenny w 1981 r. były niekonstytucyjne - orzekł Trybunał Konstytucyjny.
TK: dekrety o stanie wojennym niekonstytucyjnefot. PAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
  • Sędzia Mirosław Granat: przepisy dekretu o stanie wojennym zawierały przewidywały bardzo daleko idącą ingerencją w sferę praw jednostki.
Czytaj także

Uznania ich niekonstytucyjności chcą wszystkie strony postępowania: RPO, Sejm i prokurator generalny.

TK umorzył także wątek uchwały Rady Państwa o wprowadzeniu stanu wojennego, a także wątek przekazania niektórych przestępstw w stanie wojennym do sądów wojskowych.

TK w pełnym składzie zbadał dekrety Rady Państwa PRL o stanie wojennym z 12 grudnia 1981 r. na wniosek b. Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego. Uznania ich niekonstytucyjności chciały wszystkie strony postępowania przed TK: RPO, Sejm oraz prokurator generalny.

Trybunał może badać akty prawne już nieobowiązujące, jeśli wywierają skutki dla fundamentalnych praw człowieka. Gdy w 2008 r. Kochanowski kierował wniosek do TK, mówił, że nigdy nie zbadano konstytucyjności dekretów o stanie wojennym, co powoduje, że pokrzywdzeni przez ówczesne władze mają utrudnione, a niekiedy zamknięte drogi dochodzenia swych praw.

Pierwsza rozprawa odbyła się 23 lutego, po czym sprawę odroczono do środy. Tego dnia TK obradował przez niecałe pół godziny; sędziowie nie mieli pytań do stron, które podtrzymały swe stanowiska.

Nowa droga dla pokrzywdzonych

Uznanie niekonstytucyjności dekretów otworzyłoby drogę do kwestionowania wyroków sądów stanu wojennego w sprawach niezwiązanych z działaniem na rzecz niepodległości (wyroki w sprawach politycznych są od 20 lat uchylane i przyznawane są zadośćuczynienia). Wyrok TK mógłby np. umożliwić wznawianie postępowań karnych na korzyść skazanych w stanie wojennym za czyny formalnie kryminalne, np. oddalenie się z pracy uznawane za dezercję, nieprzestrzeganie godziny milicyjnej lub pobyt poza miejscem zameldowania bez zezwolenia. Według IPN ok. 170 tys. osób ukarano według prawa wojennego za takie wykroczenia niezwiązane z działaniem na rzecz niepodległości - ich sprawcy nie mają obecnie prawa do odszkodowań.

Zobacz również: serwis Sierpień '80 >>>

rk