Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Martin Ruszkiewicz 16.07.2011

Internet niebezpieczną zabawką w rękach dziecka

Fundacja Dzieci Niczyje (FDN) ostrzega, że w czasie wakacji dzieci są bardziej narażone na niebezpieczeństwa związane z używaniem internetu.
Internet niebezpieczną zabawką w rękach dzieckasxc.hu

Specjaliści z zespołu Helpline.org.pl działającego w FDN ostrzegają, że dzieci, które w wakacje nigdzie nie wyjeżdżają ani nie korzystają z innych form letnich aktywności, spędzają więcej czasu w sieci i są narażone na szereg niebezpiecznych sytuacji.

- W czasie wakacji obserwujemy wzrost liczby zgłoszeń związanych z podejrzeniem uzależnienia od internetu, ekspozycją na szkodliwe treści, a także ryzykiem spotkania osób, których intencją jest kradzież konta, danych lub uwiedzenie dziecka online w celu uzyskania intymnych zdjęć i wykorzystania seksualnego - podkreśla koordynatorka projektu Helpline.org.pl Marta Wojtas

Z badań EU Kids Online II (przeprowadzonych w 2010 r. w 25 krajach europejskich, wśród ponad 23 tys. dzieci i ich rodziców) wynika, że większość rodziców nie jest świadoma tego, co robią ich dzieci online.

- Zdarza się, że rodzice mają wiedzę dotyczącą zagrożeń w internecie, ale nie odnoszą ich do swojego dziecka. Nie dowierzają, że mogło się zaangażować w relację z osobą poznaną w sieci - dodaje Marta Wojtas

Specjaliści z Helpline.org.pl radzą, aby w czasie wakacji starać się tak organizaować dziecku czasu, by komputer nie był jego jedyną rozrywką: poświęcić więcej czasu na wspólne aktywności, czy - jeśli jest taka możliwość - skorzystać z oferty przygotowanej w ramach akcji "Lato w mieście".

Niezbędna jest także rozmowa z dzieckiem o tym, co robi w sieci, jakie strony odwiedza, co interesującego ostatnio robiło online. Rodzice powinni pokazać dziecku bezpieczne strony oraz ostrzec przed ujawnianiem poufnych informacji.

Helpline.org.pl to projekt, który FDN prowadzi od 2007 r. w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet w Polsce. Konsultanci Helpline.org.pl udzielają pomocy młodym internautom, rodzicom i profesjonalistom przypadkach zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu oraz telefonów komórkowych przez dzieci i młodzież. Można się z nimi skontaktować telefonicznie: 800 100 100 (połączenie bezpłatne), mailowo: helpline@helpline.org.pl, za pomocą chatu oraz przez zadanie pytania na stronie www.helpline.org.pl.

mr