Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 28.05.2012

Królestwo smaków wprost z sieci

Przepisów na ulubiony szarlotkę, tradycyjną pomidorową czy ciągle mało popularne szparagi Polacy coraz chętniej szukają w internecie.
Królestwo smaków wprost z sieciakademia-smaku.com.pl

Moda na dzielenie się przez amatorów swoimi kulinarnymi doświadczeniami przyszła do nas kilka lat temu ze Stanów Zjednoczonych. W Polsce, podobnie, jak za oceanem, blogerzy zyskują coraz większe uznanie, a ich strony z przepisami mają tysiące wiernych fanów. Z danych firmy Listonic, która zbadała polską blogosferę kulinarną wynika, że ponad 9 milionów Polaków przynajmniej raz w miesiącu szuka inspiracji do gotowania w internecie. Około 2,5 miliona robi to regularnie.

Gwarancja smaku

Najchętniej odwiedzane strony kwestiasmaku.com czy mojewypieki.com istnieją od 5 lat i mają prawie 50 tysięcy fanów na Facebooku. Autorzy blogów cieszą się zaufaniem, bo gwarantują, że każdy przepis przetestowali osobiście, odpowiadają na pytania użytkowników i chętnie dzielą się radami. Dania prezentowane na wykonanych przez najlepszych blogerów zdjęciach, śmiało mogą konkurować z zamieszczanymi w książkach kucharskich.

Listonic policzył, że największa platforma, skupiająca amatorskie strony o gotowaniu Durszlak, ma zarejestrowanych 1247 blogów poświęconych kuchni. Żeby się wyróżnić piszemy też o swoich wrażeniach z kursów kulinarnych, podpowiadamy, gdzie są najlepiej zaopatrzone targi i polecamy restauracje, które zapamiętałyśmy z podróży – mówi Agata Anioł, współautorka bloga kuchniawformie.pl.

Wśród najczęściej wybieranych przez internautów przepisów są pączki, ciasto na pizzę czy muffinki. Blogi kulinarne bywają łakomym kąskiem dla reklamodawców. Najlepsi na amatorskim gotowaniu mogą zarabiać krocie.

sm