Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 30.06.2012

Duńczycy oddają przewodnictwo w UE

Dania kończy w sobotę półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej i w niedzielę przekaże stery Cyprowi. W ciągu pół roku Duńczycy m.in. toczyli spory z Polakami.
Duńczycy oddają przewodnictwo w UEsxc.hu

Priorytetem Danii była polityka klimatyczna i choć doprowadziła do porozumienia w sprawie dyrektywy o efektywności energetycznej, to już bardziej ambitne plany większej redukcji emisji dwutlenku węgla zostały zablokowane przez Polskę. Przedstawiciele duńskiego rządu, którzy bezpardonowo naciskali na Warszawę w tej sprawie, później nie ukrywali złości zarówno podczas obrad jak i na konferencjach prasowych.

- To było wielkie rozczarowanie, Dania uważa, że ambitne plany walki ze zmianami klimatycznymi to teraz jedna z najważniejszych spraw - mówi w rozmowie z Polskim Radiem wieloletni korespondent duńskich mediów w Brukseli Ole Ryborg.

Później doszła kłótnia z europosłami, bo unijne rządy zaakceptowały duński kompromis w sprawie reformy strefy Schengen, ograniczając rolę Parlamentu Europejskiego. - Po raz pierwszy od wielu lat Europarlament zawiesił współpracę z przewodnictwem w tej sprawie - przypomina w rozmowie z Polskiem Radiem ekspert brukselskiego Centrum Studiów nad Polityką Europejską Marco Incerti.

Dodaje jednak, że nie było to aż tak złe przewodnictwo. Na pewno w cieniu kryzysu w strefie euro, a że Dania do niej nie należy, to była praktycznie niewidoczna. Udało się natomiast Kopenhadze doprowadzić na przykład do porozumienia w sprawie nierozwiązanej od 30 lat, czyli europejskiego patentu. Cyprowi Dania pozostawia do wynegocjowania unijny budżet na lata 2014-2020.

IAR/ aj