Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 28.05.2013

Cały Sejm popiera roczny urlop rodzicielski

Wszystkie kluby parlamentarne zaakceptują rządowy projekt wydłużenia urlopów rodzicielskich do roku. Opozycja ma zastrzeżenia, ale również zagłosuje "za".
Sejm RPSejm RPsejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski

W Sejmie trwa debata nad nowymi przepisami. W imieniu Platformy Obywatelskiej poseł Krzysztof Kwiatkowski mówił o konieczności stawienia czoło problemom demograficznym. Zgłosił też poprawkę, umożliwiającą skontrolowanie obowiązywania nowych przepisów, półtora roku po ich wejściu w życie.
Prawo i Sprawiedliwość również zagłosuje "za", choć z zastrzeżeniami. Poseł Stanisław Szwed uważa, że rząd zlekceważył propozycje PiS, a to co proponuje, to kropla w morzu potrzeb. Jego zdaniem, wydłużenie urlopów to tylko mały krok, a rząd powinien przygotować program na całe pokolenia, a nie tylko na jedną kadencję.
Również pozostałe kluby poparły rządowy projekt, choć proponowały poprawki. Solidarna Polska zgłosiła na przykład wniosek o okres ochronny w pracy dla kobiet przed pójściem na urlop macierzyński i wychowawczy oraz po nim.

Ustawa ma wejść w życie 17 czerwca, stąd tak ekspresowe tempo prac nad nią. Rozpatrywane będą wspólnie propozycje zgłoszone przez rząd, a także kluby PiS, SLD i SP.

Zmiany w urlopach
Obecnie płatny urlop macierzyński trwa 24 tygodnie. Po wejściu w życie rządowej propozycji byłyby to w sumie 52 tygodnie płatnego urlopu, na które składałoby się 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego (obecnie są to cztery tygodnie) i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego.
Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu na równych prawach będą mogli korzystać ojciec i matka.

Obecnie zasiłek macierzyński wynosi 100 procent wynagrodzenia. Po nowelizacji będzie to 100 procent przez pierwsze 26 tygodni i 60 procent przez kolejnych 26 tygodni. Jeśli matka dziecka od razu zadeklaruje, że skorzysta z rocznego urlopu, otrzyma 80 procent wynagrodzenia. Gdy w trakcie zdecyduje o powrocie do pracy otrzyma wyrównanie dotychczas pobieranego 80 procent zasiłku do wysokości 100 procent.

IAR/PAP/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>