Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 26.09.2013

Komisja Europejska pozwała Polskę za in vitro i za VAT

Przeciwko Polsce Komisja Europejska skierowała trzy pozwy, dwa w sprawie VAT i jeden w sprawie in vitro. Warszawa nie dostosowała prawa do unijnych przepisów.
Budynek Berlaymont - siedziba Komisji EuropejskiejBudynek Berlaymont - siedziba Komisji EuropejskiejKomisja Europejska

Pierwszy pozew Komisji Europejskiej skierowano przeciwko Polsce w związku z in vitro. Chodzi o dyrektywę o bezpiecznym przechowywaniu komórek rozrodczych, tkanek płodu oraz embrionów używanych przy zapłodnieniu in vitro.

Piecha: Unia ma rację pozywając Polskę za in vitro >>>

Polska powinna była wdrożyć te przepisy w 2008 roku. Trzy lata temu dostała pierwsze upomnienie. Komisja Europejska długo zwlekała z tą sprawą i dawała czas na nadrobienie zaległości. Ponieważ jednak nie była usatysfakcjonowana postępami i wyjaśnieniami Polski, wiosną tego roku przyspieszyła działania i po raz ostatni pogroziła Warszawie. Teraz zdecydowała, że skieruje pozew do Trybunału, by zmusić Polskę do wdrożenia przepisów. Argumentowała, że nie chodzi o narzucanie metody in vitro, ale o unijne zasady - jeśli jakiś kraj zdecyduje się na to, musi przyjąć przepisy. Bruksela nie zdecydowała się na przyspieszoną procedurę i nie zażądała też kar finansowych, Polska ma więc jeszcze około dwóch lat na nadrobienie zaległości, bo tyle zwykle mija od momentu wysłania pozwu do czasu ogłoszenia wyroku przez Trybunał.

Pozew w sprawie VAT
Komisja Europejska pozywa też Polskę za zredukowaną stawkę VAT na sprzęt medyczny i sprzęt przeciwpożarowy. Bruksela zdecydowała się wysłać dwie skargi do Trybunału Sprawiedliwości, bo Warszawa stosuje obniżony VAT niezgodnie z unijnym prawem.
Komisja tłumaczy, że zgodnie z dyrektywą państwa członkowskie mogą stosować zredukowaną stawkę podatku VAT na sprzęt medyczny jeśli spełnia on dwa warunki. Musi być przeznaczony do łagodzenia skutków lub leczenia niepełnosprawności i musi być przeznaczony wyłącznie do użytku osobistego przez osoby niepełnosprawne. Bruksela uważa, że Warszawa wykroczyła poza dopuszczalny zakres tej ulgi. - Polska zlekceważyła wezwanie Komisji ze stycznia i wciąż stosuje obniżoną stawkę VAT na sprzęt medyczny powszechnego użytku (na przykład używany w szpitalach) oraz na niektóre nielecznicze produkty farmaceutyczne takie jak środki dezynfekujące i produkty używane do pielęgnacji w salonach spa - napisała Komisja informując o przesłaniu pozwu.

Druga skarga do Trybunału dotyczy zredukowanego VAT-u na towary przeznaczone do ochrony przeciwpożarowej. Komisja informuje, że obniżony podatek można stosować tylko do produktów i usług wymienionych w specjalnym wykazie, a nie ma w nim sprzętu strażackiego.

IAR/agkm