Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Jaremczak 18.11.2013

Sekretarz generalny ONZ: świat nie może zapomnieć o Holocauście

- Dla milionów osób Auschwitz to coś więcej niż muzeum i miejsce Pamięci. To cmentarz bez grobów. To niekończąca się, nieoznaczona mogiła - mówił podczas wizyty w Auschwitz-Birkenau Ban Ki-moon.
Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun   z żoną Yoo Soon-Taek , były więzień obozu Marian Turski i Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński podczas wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau w OświęcimiuSekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun z żoną Yoo Soon-Taek , były więzień obozu Marian Turski i Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński podczas wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau w OświęcimiuPAP/Andrzej Grygiel
Galeria Posłuchaj
  • Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon: Dla milionów osób Auschwitz to coś więcej niż Muzeum i Miejsce Pamięci - to cmentarz bez grobów,niekończąca się, nieoznaczona mogiła. Auschwitz-Birkenau to nie tylko miejsce zbrodni. Jest to również skarbnica ludzkiej odwagi i nadziei. Dlatego dziś mogę powiedzieć głośno i wyraźnie: nigdy więcej! (IAR)
  • Sekretarz generalny ONZ: świat nie może zapomnieć o Holocauście. Relacja Pawła Pawlicy (IAR)
Czytaj także

Według niego, właśnie z tego wyjątkowego miejsca świat powinien usłyszeć: nigdy więcej!

Ban Ki- moon mówił, że antysemityzm nadal jest obecny w wielu krajach. -  Nawet dziś płomień nienawiści tli się. W Europie i w innych częściach świata, migranci, muzułmanie, Romowie i przedstawiciele innych grup spotykają się z dyskryminacją i nie mają zbyt wielu obrońców. Świat nigdy nie może zapomnieć o holokauście, zaprzeczać jego istnieniu, ani go lekceważyć. Musimy zawsze stać na straży! - apelował.

Dla niego, Auschwitz-Birkenau to nie tylko miejsce zbrodni. To również skarbnica ludzkiej odwagi i nadziei. Polityk wspominał o 6 mln zgładzonych Żydów, a także o Polakach, Sinti i Romach, jeńcach sowieckich i innych mordowanych w "barbarzyńskich okolicznościach". Podkreślił, że nienawiść po wojnie pchnęła kolejne społeczeństwa ku prześladowaniom "począwszy od pól śmierci w Kambodży, poprzez lasy w Srebrenicy, po wzgórza w Rwandzie".

- Holokaust nie jest tylko tematem żydowskim. Auschwitz nie jest wyłącznie tematem polskim, żydowskim, czy romskim. To temat europejski, a nawet więcej - to temat dotyczący całej ludzkości. Czasami pytają mnie, jakie przesłanie chciałbym przekazać jako ocalały z Auschwitz. Gdybym miał to ująć w jednym słowie, to byłaby to: empatia - dodał.

Sekretarz generalny ONZ przez trzy godziny zwiedzał teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau. Złożył kwiaty przy Ścianie Straceń oraz przy Pomniku Ofiar Holocaustu. Zwiedził również synagogę w Oświęcimiu.

- Widziałem ogromne wzruszenie, które czasami odbierało mu mowę. Mówił: słuchaj, teraz chce milczeć. Potem zadam ci pytanie - mówił były więzień obozu Marian Turski, który towarzyszył sekretarzowi.

W czasie Ii wojny Światowej na terenie Oświęcimia Niemcy zorganizowali obóz koncentracyjny. Było to miejsce masowej eksterminacji Żydów z całej Europy. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

IAR/asop