Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Adam Kaliński 07.12.2020

Forum Innowacyjności. Polska potrzebuje strategii wskazującej kierunki rozwoju energetyki

Ekspertka z Ministerstwa Środowiska i Klimatu Ksenia Ludwiniak powiedziała podczas II Forum Innowacyjności, że w przypadku zwiększania celów redukcji emisji gazów cieplarnianych przez unijne instytucje nie zmienią się strategiczne kierunki, którymi powinien podążać polski sektor energetyczny.

Ekspert przypomniała, że Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku, która została skierowana do akceptacji rządu, zakłada między innymi rozwój energetyki wiatrowej i jądrowej.

elektrownia atomowa prąd atom free shut 1200.jpg
Minister klimatu i środowiska: bez energii nuklearnej trudno będzie osiągnąć ambitne cele klimatyczne

Jak podkreśliła, resort bierze udział w procesie kreowania tempa dojścia do neutralności klimatycznej poprzez aktywne negocjacje na poziomie unijnym. Ale już teraz - jak mówiła - bez względu na to, czy cel klimatyczny będzie zwiększany, Polska potrzebuje strategicznego dokumentu wskazującego kierunki rozwoju polskiej energetyki:

Aktualnie unijny cel na 2030 rok to redukcja emisji dwutlenku węgla o 40 procent. Wciąż jednak toczą się dyskusje na ten temat. Komisja Europejska proponuje ograniczenie emisji o co najmniej 55 procent, a Parlament Europejski - o 60 procent.

Posłuchaj
00:29 10781512_1.mp3 Ekspertka z resortu klimatu i środowiska Ksenia Ludwiniak mówi, że resort bierze udział w procesie kreowania tempa dojścia do neutralności klimatycznej poprzez aktywne negocjacje na poziomie unijnym. (IAR)

węgiel kopania Gdynia 1200.jpg
"Będziemy likwidować kopalnie węgla kamiennego". Wójcik o wymogach polityki klimatycznej UE

Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku jest na etapie prac Komitetu Koordynacyjnego do spraw Polityki Rozwoju, któremu przewodniczy minister funduszy i polityki regionalnej. Potem trafi na ścieżkę rządową w ramach komitetów w kancelarii premiera.

Ten dokument strategiczny wskazujący kierunki, w których zmierzać będzie polski sektor energetyczny, opiera się na trzech filarach: sprawiedliwa transformacja, zeroemisyjny system energetyczny i dobra jakość powietrza.

Projekt zakłada, że w 2030 roku udział odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie co najmniej 23 procent, a udział węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej nie będzie przekraczać 56 procent. Dokument przewiduje też budowę elektrowni jądrowych i morskich farm wiatrowych.

IAR, PR24, akg