Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Bieńkowski 23.04.2021

Szczyt Klimatyczny TOGATAIR 2021 nowym impulsem do rozwoju zielonej transformacji polskiej gospodarki

Zakończył się Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2021. Trzydniowa konferencja pełna wystąpień, debat i dyskusji dotyczyła zmian klimatycznych w pięciu obszarach tematycznych: ziemia, ogień, powietrze, woda i człowiek. Organizatorzy imprezy mają nadzieję, że dyskusje ekspertów pomogą wytyczyć nowe kierunki zmian naszej gospodarki.

Przed Szczytem Klimatycznym TOGETAIR 2021 został opublikowany pierwszy Polski Multimedialny Raport Klimatyczny oparty na dobrych praktykach i innowacyjnych rozwiązaniach dla środowiska - przygotowywany jest w ścisłej współpracy Fundacji Czyste Powietrze z polskimi ekspertami i naukowcami.

Raport to pierwsze tak kompleksowe i wielowątkowe ujęcie kluczowych tematów z zakresu ekologii i ekonomii, objęty patronatem ministra klimatu i środowiska. Ma służyć jako narzędzie do edukacji ekologicznej i promocji działań proekologicznych, czystych technologii i najlepszych praktyk biznesowych.

Będzie stanowić źródło rzetelnych informacji o aktualnych i planowanych przyszłych działaniach rządu i podległych mu instytucji, a także samorządów, nauki i biznesu związanych z polską polityką klimatyczną i ochroną środowiska.

Zadaniem Raportu jest również promocja polskiej polityki klimatycznej poza granicami kraju. Raport przetłumaczony na j. angielski, niemiecki i francuski, promowany w mediach zagranicznych i kolportowany w ośrodkach decyzyjnych UE i państw członkowskich - pozwoli lepiej zrozumieć złożoną problematykę ochrony klimatu i środowiska.

Dzięki Raportowi Polska zyska również cenne narzędzie podczas kolejnej tury negocjacji New Green Deal. Merytoryka Raportu prezentowana jest w sposób multimedialny, by w przystępny sposób dotrzeć do jak najszerszej widowni.

Czytaj także:
shutt elektorwnia 1200.jpg
Potrzebujemy czystej energii. Przyszłość jest w atomie

Pierwszego dnia Szczytu rozmowy dotyczyły m.in.: perspektyw rozwoju elektromobilności w Polsce, walki ze smogiem, węglowego mechanizmu korekcyjnego na granicach UE (CBAM), zielonej energii, nowoczesnych technologii i zeroemisyjnych domów, a także racjonalnej gospodarki wodą w kontekście lokalnego pustynnienia i marnotrawstwa wody.

Sprawiedliwa transformacja

Drugi dzień został poświęcony sprawiedliwej transformacji, racjonalnej przyszłości polskiej energetyki i górnictwa, zeroemisyjnym systemom energetycznym, zielonemu transportowi, w kontekście ekologicznej przyszłości kolei, dróg i żeglugi; transformacji ciepła systemowego (elektrociepłownie, spalarnie, biomasa), oraz wyzwaniom gospodarki komunalnej.

Polski Nowy Ład

Trzeci dzień Szczytu dotyczył Polskiego Nowego Ładu i Krajowego Planu Odbudowy. W szczególności skoncentrowano się na tematach wzrostu gospodarczego i poprawy zdrowia Polaków, ekologicznego rozwoju rolnictwa, ESG, zielonych obligacji, cyfrowej transformacji kraju oraz wizji miast przyjaznych mieszkańcom i innowacjom w budownictwie ekologicznym.

Szczyt Klimatyczny to przestrzeń do dyskusji ponad podziałami dla wielu środowisk. Zgromadził on kluczowych z perspektywy ekologii partnerów w celu dyskusji na temat przyszłości polityki klimatycznej i tego, w jaki sposób można zwiększyć nasze wysiłki na rzecz ochrony środowiska naturalnego.


energia odnawialna1200.jpg
Około 80 procent gmin w całej Polsce chce współpracować przy programie „Czyste Powietrze”

PolskieRadio24.pl/ TOGETAIR/ mib