Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sławomir Dolecki 22.04.2021

TOGETAIR: drugi dzień debat o ekologicznych wyzwaniach. Transport, gaz, wiatr i wszechobecne... plastiki

Dzień Ziemi na Szczycie Klimatycznym TOGETAIR 2021 upłynął na rozmowach i deklaracjach, dotyczących zarówno przyszłości, jak i obecnej sytuacji ekologicznej kraju. Debatowano również o inwestycjach w przyjazny środowisku transport. Eksperci i urzędnicy skupili się na rozwoju rozwiązań wdrażanych na kolei oraz drogach, zarówno jeśli chodzi o transport towarowy, jak i pasażerski.

Pierwszym tematem dnia były rozważania na temat sprawiedliwej transformacji, w kontekście przyszłości polskiej energetyki i górnictwa. Przywołano doświadczenia z kopalni węgla brunatnego Adamów w powiecie tureckim, gdzie udało się dokonać zmian, a dziś ci sami ludzie, którzy wcześniej pracowali w kopalni, są zaangażowani w inwestycje OZE. Na budowę farm wiatrowych na Bałtyku, jako możliwe koło zamachowe polskiej gospodarki, wskazał Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna.

Pojazdy mają nie emitować zanieczyszczeń

Wiatraki-pix.jpg
Energia odnawialna. Ireneusz Zyska: pierwsze instalacje farm wiatrowych na Bałtyku w 2025 roku

W kolejnym panelu królowała przyszłość, a w zasadzie paliwo przyszłości – jak nazywany jest wodór. Zaproszeni goście dyskutując nad gazem, jako paliwem przejściowym transformacji energetycznej, wybiegli daleko w przyszłość, zastanawiając, jak przygotować sektor do kolejnych wyzwań.

Po dyskusjach o wyzwaniach energetycznych przyszedł czas na temat bliższy ziemi – to jest zielony transport. Oprócz przedstawicieli koncernów branży automotive na scenie pojawił się również przedstawiciel PKP Intercity – Tomasz Gontarz.

– Mamy pewien cel postawiony przez Komisję Europejską zakładający, że do 2030 roku podróże zbiorowe o zasięgu do 500 kilometrów będą neutralne klimatycznie. Zatem wszelkie przejazdy autobusami, pociągami czy samolotami działające na bazie rozkładów mają być neutralne dla środowiska. Oznacza to, że pojazdy takie mają nie emitować zanieczyszczeń albo pojawią się pewne mechanizmy kompensacji – mówił Tomasz Gontarz.


Robert Nowakowski z Centrum Efektywności Energetycznej Kolei wyliczał, że obecnie lokomotywy na torach w Polsce napędzane są w 88 proc. przez tradycyjne paliwa kopalne.
– Naszą misją jest też optymalizacja w zużywaniu energii elektrycznej w obszarze kolejowym. Robimy to przez propagowanie efektywnych i przyjaznych środowisku rozwiązań.

Jako CEEK planujemy do 2030 roku redukcję zużywanej energii o jedną terawatogodzinę – zadeklarował.

Moc naszych farm wiatrowych może być większa

Następną w planie dnia była dyskusja na temat zeromisyjnych systemów energetycznych, zwłaszcza w kontekście inwestycji offshore, która oceniana była bardzo optymistycznie.

– Moc naszych farm wiatrowych na Bałtyku może być większa niż 11 gigawatów, co zapisano w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku. Już teraz jesteśmy tego pewni – powiedział wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

Gość konferencji klimatycznej powiedział, że kierunki są bardzo jasno zarysowane. Chodzi o dostępność technologii, możliwość finansowania tych projektów, a także o potencjał polskiej gospodarki.


Prezes spółki PGE Baltica Monika Morawiecka dodała, że potencjał polskiego Bałtyku jest większy niż 11 gigawatów, a bez morskiej energetyki wiatrowej i energetyki wiatrowej lądowej oraz fotowoltaiki Polska nie jest w stanie osiągnąć celów OZE.

Piąta debata dnia była poświęcona transformacji ciepła systemowego, również w kontekście geotermii i biomasy. Paneliści wskazali potrzebę synergii działań poprzez skojarzenie kilku źródeł energii – geotermii, biogazu, fotowoltaiki. Może to – według nich – dać efekt zdecydowanie lepszy niż korzystanie z jednego źródła.

Ostatni panel poświęcony był plastikowi i systemowi kaucyjnemu. Rozmowa podsumowała istniejące rozwiązana oraz projekty, które pojawiają się na rynku wskazując trendy oraz możliwe kierunki rozwoju. Gość ze Szwecji, Anna Larsson, dyrektor Reloop Platform, życzyła Polsce szycia rozwiązań na przyszłość.

– Objęcie systemem kaucyjnym wszystkich opakowań jednorazowego użytku stwarza szansę pozyskania do recyklingu 590 tys. ton surowca – podkreśliła.


Trzeci, ostatni dzień szczytu

W piątek czeka nas kolejny cykl debat eksperckich. Spotkanie rozpoczną premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Następnie czekają nas debaty:

  • Polski nowy ład i krajowy plan odbudowy – ekologia szansą rozwoju innowacji, ekonomicznego wzrostu i poprawy zdrowia polaków.
  • Lokalni dostawcy – rozwój ekologicznego rolnictwa.
  • ESG i zielone obligacje.
  • Cyfrowa transformacja polski – technologie, usługi, informacje.
  • Miasta przyjazne mieszkańcom – innowacyjne budownictwo ekologiczne.
  • Wyzwania gospodarki komunalnej.

Przypominamy, że ze względu na pandemię szczyt odbywa się w formule hybrydowej – debaty można śledzić w internecie. Transmisja również na stronie portalu PolskieRadio24.pl.

PolskieRadio24.pl, IAR, TOGETAIR, DoS