Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 10.10.2014

Recepta na niepogodę. Jak nie ulegać depresyjnym nastrojom?

Dni są coraz krótsze, noce coraz chłodniejsze i z każdą chwilą coraz wyraźniej odczuwamy, że lato się już skończyło. Co można zrobić, by nie popaść w melancholię i jesienny smutek? Oto kilka cennych porad.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneEast News/Glow Images
Posłuchaj
  • Recepta na niepogodę cz. 1 (Muzyka nocą/ Jedynka)
  • Recepta na niepogodę cz. 2 (Muzyka nocą/ Jedynka)
Czytaj także

Psycholog Marek Sztomberski wyjaśnia, że jesienne wahania nastroju są naturalne, w związku ze zmianą pogody. - To, czy w związku z tym popadamy w smutek i melancholię, to jest zupełnie inna sprawa. I bardzo indywidualna. W końcu jesień jest też cudowną i piękną porą roku, a pogoda ducha jest zawsze naszym stanem wewnętrznym, a nie stanem aury - mówi coach i psychoterapeuta.

Ks. Krzysztof Ołdakowski przyznaje, że w tym czasie mamy prawo do obniżonego nastroju i słabszej formy emocjonalnej. - W końcu nie jesteśmy jakimś monolitem - mówi współprowadzący "Muzykę nocą". Zgadza się z nim dziennikarka Jedynki Małgorzata Kownacka, która dodaje, że nie powinniśmy mieć z tego powodu do siebie pretensji.

Marek Sztomberski uważa wręcz, że odpoczynek, odrobina lenistwa, relaks w łóżku z dobrą książką i herbatą może nam zrobić dobrze. - To też nam się należy, bo nie możemy być przez cały czas aktywni - wyjaśnia psycholog.

fot.
fot. Glow Images/East News

Jak zachować pogodę ducha jesienią, gdy jest chłodno, deszczowo, a dzień jest coraz krótszy? Trudno w tym czasie nie ulegać nudzie, smutkom i co gorsze - depresji. Jakie są recepty na niepogodę? Zapraszamy do wysłuchania całego programu z udziałem słuchaczy.

"Muzykę nocą" poprowadzili Małgorzata Kownacka i ks. Krzysztof Ołdakowski.

(sm/asz)