Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 08.08.2014

WHO o epidemii Eboli: największe zagrożenie zdrowotne od 40 lat

Wirus Ebola w zachodniej Afryce stwarza międzynarodowe zagrożenie - uznała Światowa Organizacja Zdrowia WHO.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła w piątek epidemię wirusa Ebola w Afryce Zachodniej jako sytuację nadzwyczajną dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Powstrzymanie epidemii wymaga nadzwyczajnych środków - dodano.

W wydanym oświadczeniu Organizacja podkreślila, że konsekwencje dalszego rozprzestrzeniania się wirusa, który spowodował już śmierć prawie tysiąca osób, byłyby bardzo poważne. WHO podkreśliła, że dla zwalczania epidemii najważniejsze są skoordynowane działania międzynarodowe.

Epidemia Eboli - czytaj więcej>>>

Jednocześnie WHO uznała, że nie ma potrzeby wprowadzania powszechnego zakazu podróży międzynarodowych czy handlu w związku z epidemią.

CNN Newsource/x-news

WHO nie wykluczyła jednak konieczności wprowadzenia ograniczeń w podróżach lotniczych.

Jak podkreślono, wszystkie kraje, w których dochodzi do zakażeń - do tej pory są to Gwinea, Liberia, Nigeria i Sierra Leone - powinny wprowadzić u siebie stany nadzwyczajne.

Przewodnicząca Organizacji Margaret Chan powiedziała, że wirus stworzył największe zagrożenie zdrowotne od 40 lat. Zaapelowała też o międzynarodową pomoc dla krajów, w których wirus spowodował najwięcej ofiar.

Szef WHO ds. bezpieczeństwa zdrowotnego Keiji Fukuda powiedział dziennikarzom, że organizacja jest "w pełni przygotowana na to, że w ciągu wielu miesięcy epidemia osiągnie wysoki poziom". - Jest prawdopodobne, że sytuacja pogorszy się, a potem dojdzie do poprawy - dodał.
Wirus Ebola i wywoływana przez niego choroba rozprzestrzenia się w zachodniej Afryce. Zmarło tam prawie tysiąc osób. W Liberii, Gwinei i Sierra Leone wprowadzono w związku z epidemią stan wyjątkowy. Przypadki zarażenia stwierdzono też w Nigerii. Dwie zarażone osoby przybyły do Stanów Zjednoczonych, a jedna do Hiszpanii.
Wirus powoduje gorączkę, a następnie krwotoki i biegunkę. Umiera przeszło połowa zarażonych.

MSZ odradza podróże

Polski MSZ stanowczo odradza podróże do Liberii, Sierra Leone i Gwinei.
Według danych WHO, liczba ofiar gorączki krwotocznej przekroczyła 900 osób. Szacuje się, że zarażonych jest ponad 1700 osób.
Epidemia ebola jest tematem nadzwyczajnego szczytu Światowej Organizacji Zdrowia. Dwudniowe spotkanie rozpoczęło się wczoraj w Genewie. Eksperci zastanawiają się, do jakiego stopnia choroba zagraża całemu światu.
Z powodów bezpieczeństwa, dwie afrykańskie linie lotnicze oraz linie British Airways zawiesiły loty do Liberii i Sierra Leone. Do tej pory wirus Ebola zarażał ludzi w Gwinei, Liberii i Sierra Leone, ale siedem infekcji, w tym dwa zgony odnotowano też w Nigerii.

IAR, PAP, bk