Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 10.10.2014

Dyskryminacja osób otyłych to już zjawisko społeczne

Z badań wynika, że osoby otyłe często są postrzegane jako mniej inteligentne, niezadbane i takie, które nie radzą sobie z własnym życiem. Na określenie tego rodzaju dyskryminacji powstała już nawet angielska nazwa - "weightism".
Najczęstszą przyczyną otyłości jest zła dieta, pomijanie posiłków i podjadanie.Najczęstszą przyczyną otyłości jest zła dieta, pomijanie posiłków i podjadanie.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Jak na rynku pracy wygląda sytuacja osób otyłych sprawdzał Mateusz Kulik (Czwórka/Dzień kobiet)
  • Przejawy dyskryminacji osób otyłych i stanowisko UE w tej sprawie (Czwórka/Dzień kobiet)
  • Czy bycie otyłym skazuje nas na gorszą pracę, brak towarzystwa i odrzucenie społeczne - sonda (Czwórka/Dzień kobiet)
Czytaj także

- Osobom otyłym z góry przypisywane są pewne stereotypowe cechy, jak lenistwo, niechlujstwo, brak organizacji czy niezaradność. Równie dobrze mogą one nie mieć żadnego potwierdzenia w rzeczywistości, to bez znaczenia - tłumaczyła w Czwórkowej audycji "Dzień kobiet" Izabela Nowalska, psycholog.

Takie podejście przekłada się oczywiście na sytuację zawodową osób otyłych. - To się zaczyna jeszcze na podstawowym poziomie kariery. Konsekwencje są takie, że zdecydowanie rzadziej widzimy osoby otyłe wśród wyższej kadry kierowniczej niż pracowników szeregowych - podkreśla Marek Drogosz, psycholog społeczny SWPS.

PRZECZYTAJ: Otyłość to problem złożony

Często o tym, kto dostanie pracę, nie decyduje wcale bogate CV czy doświadczenie zawodowe, a odpowiedni wygląd. Szczególnie jeśli aplikujemy na specyficzne stanowisko, związane z pełnieniem w firmie funkcji reprezentacyjnej. -  Taką osobą jest asystentka czy sekretarka, która wita klienta i ma zrobić na nim dobre wrażenie. Podobnie jest w handlu czy w przypadku stewardessy - zwróciła uwagę Izabela Nowalska.

Gdy wygląd jest elementem kryterium wyboru, pracodawca może już na starcie odrzucić podanie osób otyłych. Takie prawo daje mu jeden z przepisów Kodeksu pracy.

Dyskryminowane osób otyłych nie występuje tylko w pracy. Jego początki mają miejsce w już szkole. Każdy miał pewnie kolegę, na którego wołano w klasie "gruby". - Osoby przy kości wyróżniają się w grupie i bardzo często są traktowane jako klasowe kozły ofiarne - potwierdził Marek Drogosz.

ZOBACZ TEŻ: Otyłość to choroba na całe życie

Według badań instytutu Żywności i Żywienia problemy z nadwagą ma już co piąty polski uczeń. Takie dzieci często gorzej nawiązują relacje z rówieśnikami.

Czy otyłe osoby zarabiają tyle samo co pozostali pracownicy, co w sprawie dyskryminacji zamierza zrobić Unia Europejska i jaki był wynik przeprowadzonej przez Mateusza Kulika sondy "Czy bycie otyłym skazuje nas na gorszą pracę, brak towarzystwa i odrzucenie społeczne", dowiesz się załączonych nagrań audycji "Dzień kobiet", którą prowadziły Karina Terzoni i Katarzyna Węsierska.

pg, ac