Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 10.02.2017

Cyfrowi nomadzi. Życie bez adresu, ale z celem

Zamiast siedzieć w biurach - pracują na plażach, górskich stokach, w restauracjach, albo własnych sypialniach. Nie posiadają stałego adresu, ani etatu, za to mają wielki bagaż doświadczeń.

Natalia Hatalska Dla nomadów najważniejszą rzeczą jest wolność, niezależność. To coś, co pcha ich w życiu do przodu. To ludzie bardzo uporządkowani i bardzo sumienni, którzy wiedzą, że nie mogą "zawalać terminów"

Raport Natalii Hatalskiej "Wędrowcy XXI wieku. Cyfrowi nomadzi" jest próbą znalezienia odpowiedzi na pytania, kim są i czego poszukują współcześni nomadzi. - To grupa, wokół której jest wiele mitów: uważa się, że to freelancerzy, najczęściej mężczyźni. A tak naprawdę to zarówno mężczyźni, jak i kobiety, w wieku 25-44 lat. Większość z nich jest w związkach - mówiła Hatalska. Podkreślała, że ludzie ci wykonują różne zawody, m.in. fotografa, tłumacza, nauczyciela, czy blogera, ale elementem łączącym ich są nowe technologie. - Używają ich, bo ten styl życia nie byłby bez nich możliwy. Ale nie definiują się poprzez technologie, a przez wartości, m.in. niezależność.

Szacuje się, że do 2035 roku do miana cyfrowych nomadów będzie można zaliczyć nawet miliard osób na całym świecie. Jak wygląda tryb pracy i życia tych ludzi? O tym także mówiła Natalia Hatalska. Tłumaczyła także, jak niektórym nomadom udaje się połączyć podróżowanie ze stałą pracą w korporacji i opowiadała, dlaczego tak wielu nomadów na cel swoich podróży wybiera Tajlandię.

***

Tytuł audycji: "Dzień Kobiet"

Prowadzą: Karina Terzoni i Aleksandra Jasińska

Gość: Natalia Hatalska (badaczka trendów)

Data emisji: 10.02.2017

Godzina emisji: 7.10

kd/kul