Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Andrzej Cała 21.10.2014

Dzieci i młodzież też mają swoje prawa!

Osoby w wieku do lat osiemnastu nie podlegają oczywiście takim prawnym regulacjom, jak dorośli, ale również mogą się bronić, gdy dzieje im się krzywda. Podstawą jest jednak znajomość praw dziecka, a z tym bywa różnie.
Dzieci i młodzież też mają swoje prawaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Jakie prawa mają dzieci i młodzież? Które z nich są najczęściej łamane? (Czwórka/Mamy to)
Czytaj także

Okazuje się, że wachlarz możliwości prawnych, które chronią dzieci i małoletnich jest naprawdę duży. Mówi się o nich jednak rzadko, przez co główni zainteresowani czasami nie wiedzą nawet, co mogą zrobić i do kogo się zgłosić. - Każdy człowiek ma zarówno swoje obowiązki, jak i prawa. I nie można tych dwóch rzeczy oddzielać. Za często w stosunku do dzieci pojawia się warunkowanie i mówienie, że dopiero gdy coś się zrobi, to te prawa się nabędzie. Nie, one są stałe i niezbywalne - powiedział w "Mamy to" Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.
Te najważniejsze prawa, których należy zawsze respektować, dotyczą wolności słowa, traktowania z szacunkiem, godnością i zabezpieczenia podstawowych warunków niezbędnych do godnego życia. - W przypadku dzieci i młodzieży dalsze z nich dotyczą edukacji, dostępu do rozwoju sportowego, dóbr kultury - precyzował Michalak.
PRZECZYTAJ: Zastopować przemoc wobec dzieci może tylko edukacja

Podstawę stanowi jednak oczywiście zakaz stosowania przemocy w stosunku do dzieci i osób małoletnich. Tego należy bezwzględnie przestrzegać. A zarazem pamiętać, że ten termin odnosi się zarówno do formy fizycznej, jak i psychicznej. Jakie jeszcze prawa mają osoby do lat 18? Do kogo powinny się zgłosić, gdy są one naruszane? O tym dowiesz się z nagrania audycji "Mamy to".
ac/kd