Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paweł Kurek 12.01.2015

Płyn, który zatrzymuje kule

Zimnowojenny wyścig zbrojeń dawno mamy za sobą. Jednak nie oznacza to, że firmy produkujące wyposażenie wojskowe zwolniły biegu. Wręcz przeciwnie.
Wyścig zbrojeń wciąż trwa również w laboratoriach naukowych cywilnych uczelniWyścig zbrojeń wciąż trwa również w laboratoriach naukowych cywilnych uczelniFlickr/Marines
Posłuchaj
  • Prof. Marcin Leonowicz z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej o nowoczesnej kamizelce kuloodpornej (Czwórka/Nawiedzeni)
Czytaj także

Na całym świecie prowadzone są badania, których celem jest zwiększenie skuteczności bojowej oraz bezpieczeństwa żołnierzy. W tym współczesnym wyścigu zbrojeń udział biorą również uczelnie techniczne, w tym Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, na którym prowadzone są badania nad nowoczesną kamizelką kuloodporną.

Pomysł naukowców zaskakuje, bo materiałem, który ma chronić ludzi przed śmiercionośną kulą jest… płyn. - Pracowaliśmy na bazie krzemionki i rożnych typów glikoli - cieczy, która pod wpływem uderzenia zmienia się w ciało stałe - mówił prof. Marcin Leonowicz.

Jak to działa? Naukowiec przytacza prosty przekład. - Idąc szybko po wilgotnym piasku, nie zapadamy się, gdy zwolnimy kroku, zaczniemy grzęznąć. Z naszym materiałem jest podobnie. Piasek to krzemionka zawieszana nie w wodzie, a w glikolu - tłumaczył. Jaka jest odporność takiego materiału?

***

Tytuł audycji: Nawiedzeni

Prowadził: Patryk Kuniszewicz

Goście: Prof. Marcin Leonowicz z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej

Data emisji: 12.01.2015

Godzina emisji: 09.00

(pkur, ac)