Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 24.06.2014

Jak być dobrym tatą? Wyzwania i trudności rodzicielstwa

23 czerwca obchodzony jest Dzień Ojca. Jak świętujemy ten dzień? Czy potrafimy się cieszyć ojcostwem? O tym, jak być dobrym tatą rozmawialiśmy w tym szczególnym dniu w "Klubie Trójki".
Jak być dobrym tatą? Wyzwania i trudności rodzicielstwaGlow Images/East News

Prowadzący program życzył z okazji Dnia Ojca sobie i innym tatom "mniejszego poczucia winy". - Wyśrubowane oczekiwania, kryzys męskości i ojcostwa. Wciąż trudno mi się w tym pozbierać - mówił Dariusz Bugalski.

Joanna Drosio-Czaplińska potwierdza, że nie jest łatwo odnaleźć się w roli ojca. - Mam wrażenie, że kobiety mają z tym większy problem, bo przygniecione instynktem macierzyńskim i wymogami kulturowymi, które nakazują kochać dziecko od poczęcia czy od pierwszego wejrzenia, nie są często w stanie powiedzieć, że to nie jest takie proste i że ich droga do macierzyństwa czy do miłości była długa. Natomiast mężczyźni nie mają z tym problemu - wyjaśnia autorka cyklu rozmów o ojcostwie zawartych w książce "Jestem tatą". Jak dodaje pisarka, m.in. Grzegorz Kasdepke przyznał, że w jego przypadku miłość przyszła z czasem.
- Dzień Ojca nie jest obchodzony tak jak Dzień Matki. W naszej kulturze i myśleniu to mama jest ważniejsza niż ojciec, mam wrażenie, choć to ojciec częściej jest tą osobą, z którą dzieci próbują się zmagać, spierać, identyfikować albo nie i od tego ojca uciekać - mówi bajkopisarz Grzegorz Kasdepke. Literat przyznaje, że po raz pierwszy poczuł miłość do swojego dziecka, gdy nawiązał z nim kontakt wzrokowy.
Psycholog podkreśla, że z kryzysem męskości i ojcostwa jest związany pewien paradoks. - Odnoszę wrażenie, że dzięki temu, iż patriarchalny wzorzec ojca został rozmontowany i ośmieszony, to dzisiaj mówienie o tym, że popełniłem jako ojciec różne błędy, wcale nie jest takim wielkim aktem odwagi, jakim byłoby powiedzenie dziś przez matki podobnych słów - mówi Jacek Masłowski, filozof, psychoterapeuta, założyciel fundacji "Masculinum". Jak dodaje, ta trudna sytuacja pozwala dziś ojcom na eksperymentowanie i poszukiwanie nowych rozwiązań.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

Od pewnego czasu rola ojca zaczyna przybierać nowy kształt. Ojcowie staja się coraz bardziej obecni w życiu swoich dzieci. Nie wstydzą się wyrażać emocji, dbają nie tylko o materialny i społeczny status rodziny, ale i o relacje. Być może rodzi się nowy ruch społeczny, poszukujący w tak rozumianej roli ojca nowej formuły męskości?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

"Klub Trójki" od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm/mk)