Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 20.06.2017

Natura małpiego umysłu. Jak zrozumieć mądrość zwierząt?

- Ciekawe jest, że to co w nas specyficznie ludzkie, zdaje się wyrastać z czegoś, co można znaleźć u gatunków siostrzanych - mówi kognitywista dr Mateusz Hohol. Jak wiele wspólnego mamy zatem ze zwierzętami?
Posłuchaj
  • Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt? (Klub Trójki)
Czytaj także

Frans de Waal to wybitny uczony holenderski, który szuka tego, co nas łączy ze zwierzętami. Jego książka "Bystre zwierzę" jest opatrzona interesującym podtytułem: "Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt". De Waal szuka "ludzkich" cech i zdolności u zwierząt.

- Jeśli de Waal chce nas czegoś nauczyć to tego, że to nie jest konkurs, w którym mamy więcej punktów nad szympansem czy dżdżownicą, tylko jesteśmy po części na innych skalach - opowiada filozof przyrody dr Łukasz Lamża.

Zdaniem dr Mateusza Hohola nie ma konkursu na płaszczyźnie jakościowej, ale jest np. pod względem ilościowym. - Możemy patrzeć, jak bardzo różne gatunki zwierząt są blisko lub daleko od nas. Zgadzam się, że nie ma sensu robienie skali, ale z pewnością możemy zauważyć, że jest w nas - ludziach sporo z małpy, a w małpach człekokształtnych sporo z człowieka. I jest to sprawa niebłaha - komentuje kognitywista.

Kiedy u małp zaczyna się empatia? Czy mają one świadomość? O tym, co nas łączy ze zwierzętami (i co dzieli) mówimy więcej w nagraniu audycji.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Łukasz Kwiatek (filozof i kognitywista, Centrum Kopernika), dr Mateusz Hohol (kognitywista, PAN), dr Łukasz Lamża (filozof przyrody)
Data emisji:
19.06.2017
Godzina emisji: 21.07

sm/ei