Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Zuzanna Chowaniec 16.09.2021

Unia Europejska vs Polska. "Konflikt będzie się rozwijał długo"

Jak się maluje przyszłość Polski w Unii Europejskiej? Czy mamy do czynienia z konfliktem? Z czego wynika różnica poglądów i w jaki sposób może oddziaływać to na społeczeństwo? Odpowiedzi na te pytania w "Klubie Trójki" szukał Piotr Gontarczyk. 

– Zatrzymanie funduszy unijnych i naciski ideologiczne to ostry konflikt polityczny, który dotyczy interesów ważnych dla obu stron. Niestety strony te nie są ze sobą zgodne. Konflikt będzie się więc rozwijał dość długo. To nie jest tak, że jakaś zapadnia otworzy się pod nami lub pod Komisją Europejską i sprawi, że sprawa się zakończy. Przy takiej władzy i społeczeństwie, jakie ma Polska, nasz kraj maluje się jako przeszkoda na drodze do celu, jakim jest bezgraniczne szczęście dla wszystkich w Unii Europejskiej. Niestety punkt ten jest zupełnie nierealny i niemożliwy do osiągnięcia – mówił Józef Orzeł, działacz opozycji antykomunistycznej, dziennikarz i publicysta.


Posłuchaj
51:47 2021_09_16 22_06_01_PR3_Klub_Trojki.mp3 Konflikt między Polską a Unią Europejską? (Klub Trójki)

 

Konflikt

– Tak naprawdę to konflikt dwóch szalenie różnych od siebie stron. Z jednej strony mamy Polskę, która próbuje się przebić na drodze do możliwości wzrostu dobrobytu, rozwoju gospodarki i społeczeństwa. To nie podoba się jednak Unii Europejskiej, czyli większości państw i pewnie stojących za nimi społeczeństw, jak również Komisji Europejskiej oraz Parlamentowi Europejskiemu. Instytucje te przede wszystkim budują ideologię obowiązującą w rozwiniętych krajach Zachodu. Kierunkuje ona elitę na inną formę komunizmu, bardzo nowoczesną. Równocześnie, co zaczyna być widać, pcha społeczeństwa do zubożenia. Elementem tej ideologii jest również szeroko rozumiana polityka klimatyczna – mówił gość "Klubu Trójki". 

Klimat

– Istotne są skutki, zarówno polityczne, jak i gospodarcze, przestawiania się na tak zwane źródła odnawialne. Nie zawsze okazują się one jednak czyste, na co już nie zwraca się szczególnej uwagi. Wszystko to powoduje wzrost cen prądu i paliw, co dotknie poziomu życia społeczeństw europejskich i zachodnich. Postawiłbym tezę, która nie jest naukowo udokumentowana, że podstawowym celem elity Zachodu w polityce klimatycznej jest właśnie zubożenie społeczeństwa, co ma prowadzić do łatwiejszego sprawowania rządów – usłyszeliśmy.

Bunt?

– Uważam, że ubożenie społeczeństwa spowoduje wielkie napięcia i bunt. Gdy protestujący połączą się, może się okazać, że obowiązująca ideologia była kolejną utopią po komunizmie i innych programach. Kłopot jest taki, że to ludzie cierpią. Jeśli patrzymy na spór między Unią a Polską, należy mieć na uwadze, że Unia jest kolosem na glinianych nogach. Z jednej strony walczy ona o "wartości europejskie". Jednak to właśnie one zasłaniają coraz większe dysproporcje społeczne na Zachodzie. Mam na myśli bogacącą się elitę i biedniejące społeczeństwo oraz poszkodowaną klasę średnią, która jest fundamentem demokracji. Jeśli elita uderzy właśnie w nią, demokracja się osłabi. To będzie pierwszy krok do zapoczątkowania przejawów buntu – podsumował Józef Orzeł.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Gontarczyk
Goście: Józef Orzeł (działacz opozycji antykomunistycznej, dziennikarz i publicysta)
Data emisji: 16.09.2021
Godzina emisji: 22.06

zch