Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Marta Zdzieborska 12.02.2017

Nieznane oblicze nazistowskiego Lebensbornu

- W ówczesnych realiach program ten jawił się dla niektórych kobiet jako dobre rozwiązanie. Szczególnie dotyczyło to panien z nieślubnym dzieckiem, które skazane były na ostracyzm - podkreśliła Anna Malinowska, opowiadając o ośrodkach, które miały wychowywać "czystych rasowo" obywateli III Rzeszy.
Galeria Posłuchaj
  • Agnieszka Jaczyńska i Anna Malinowska o brutalnej polityce programu Lebensborn (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Czytaj także

- W placówce prowadzonej przez nazistów kobieta mogła donosić swoją ciążę i ukryć ten fakt przed innymi. Niektóre Niemki po urodzeniu dziecka oddawały je do adopcji w rodzinach esesmanów lub pozostawiały dziecko w ośrodku na czas znalezienia pracy i nowego miejsca zamieszkania - dodała Anna Malinowska, autorka książki "Brunatna kołysanka. Historia uprowadzonych dzieci".

Jak zauważyła goszcząca również w audycji Agnieszka Jaczyńska, nawet jeśli program Lebensborn stanowił pomoc dla znajdujących się w trudnej sytuacji kobiet niemieckich, była to wciąż przede wszystkim "świadoma polityka nastawiona na pozyskanie rasowo właściwych, wartościowych późniejszych obywateli III Rzeszy".

W nagraniu audycji posłuchamy również o Niemkach rodzących dzieci z oddania dla Hitlera, a także o brutalnej polityce porwań i germanizacji - rasowo wartościowych - polskich dzieci.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: Anna Malinowska (dziennikarka), (Agnieszka Jaczyńska (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie)

Data emisji: 11.02.2017

Godzina emisji: 16.00

mz/mc