Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 25.06.2017

Eksperci: nie powinniśmy się obawiać zacieśnionej współpracy francusko-niemieckiej

"Nowa idylla francusko-niemiecka"- tak belgijscy komentatorzy określają otwarcie we współpracy Francji i Niemiec. Angela Merkel i Emmanuel Macron zamanifestowali ją na zakończonym w piątek szczycie UE, występując na wspólnej konferencji prasowej. Wtedy też zapowiedzieli nowy plan współpracy. Wnioski ze szczytu UE wyciągali w audycji Świat w Powiększeniu prof. Georges Mink z Instytutu Nauk Społecznych i Politycznych w Paryżu, prof. Leszek Jesień z Collegium Civitas i prof. Arkadiusz Stempin z Uniwersytetu we Fryburgu oraz Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Tischnera w Krakowie.
Angela Merkel i Emmanuel Macron na wspólnej konferencji prasowejAngela Merkel i Emmanuel Macron na wspólnej konferencji prasowej PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Jak podkreślał prof. Georges Mink, nie powinniśmy się obawiać zacieśnionej współpracy francusko-niemieckiej. – Podstawowym celem tej odnowy współpracy Berlina i Paryża jest wzmocnienie całej Europy. Z historii wiemy, że jeśli Niemcy i Francja dobrze współpracują, to ma się lepiej cała Europa. Współpraca europejska ma polegać na konsultacjach, a nie narzucaniu swojej wizji, jak zapewniali Merkel i Macron na wspólnej konferencji – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według prof. Arkadiusza Stempina Francja ma w sobie tęsknotę, by być głównym ośrodkiem cywilizacyjnym w Europie. – Spotkanie w Brukseli Merkel i Macrona było specjalnie zainscenizowane. Chcieli w ten sposób podkreślić w mediach swoją jedność. Tandem niemiecko-francuski nie jest zagrożeniem dla Europy – utworzenie europejskiego funduszu wojskowego i przedłużenie sankcji wobec Rosji są zgodne z polską racją stanu – stwierdził profesor.

Zdaniem prof. Leszka Jesienia nie wiemy czy Macron okaże się politykiem wielkiego formatu. – Dużo sobie na jego temat wyobrażamy i wiążemy z Macronem wielkie nadzieje w Europie. To jest jednak analiza oparta na zestawieniu z przeszłością. Euforia po wyborze Macrona przypomina trochę nadzieje po wyborze Baracka Obamy. To odreagowanie po obawach o zwycięstwo Marine Le Pen – mówił naukowiec.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Bogumił Husejnow.

Polskie Radio 24/kk/IAR

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 25.06.2017

Godzina emisji: 19:31