Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 25.06.2018

Szklane pułapki. Jak giną ptaki w miastach?

- To dla ptaków nowa sytuacja. Nam też dopiero otwierają się oczy na problem braku jakichkolwiek przepisów regulujących powstawanie ogromnych szklanych powierzchni w Polsce - mówiła dr Ewa Zyśk-Gorczyńska, przyrodnik z Instytutu Ochrony Przyrody PAN.
Posłuchaj
  • "Szklane pułpaki" w miastach i przy drogach - jak pomagać ptakom? (Dajesz radę/Czwórka)
Czytaj także

sokół wedrowny shutter 1200.jpg
Sokół wędrowny - wielki powrót do miast i lasów

Szklane wiaty na przystankach autobusowych, bariery energochłonne czy szklane powierzchnie wieżowców to dla dzikich ptaków w miastach zupełnie nowe wyzwanie, za którym kryje się ogromne niebezpieczeństwo. Chcąc uciec przed drapieżnikiem, czy też podczas wiosennych lub jesiennych wędrówek, ptaki giną uderzając w przezroczyste powierzchnie. Lecąc z dużą prędkością nie widzą szklanych przeszkód, więc nie są w stanie ich ominąć. - Zagrożeniem są też okna naszych domów - są bagatelizowane, a według statystyk stanowią przyczynę nawet połowy wypadków śmiertelnych z udziałem ptaków w skali roku - mówiła dr Ewa Zyśk-Gorczyńska.

ptak miasto jerzyk 1200.jpg
Zamurowane domy po powrocie z emigracji. Jak pomóc jerzykom?

Dlatego powstały "Szklane pułapki", czyli ogólnopolski rejestr kolizji ptaków z dużymi szklanymi powierzchniami. W jaki sposób można zaangażować się w pomoc ptakom na terenie miast? Czy naklejki z sylwetkami ptaków drapieżnych umieszczane na ekranach przy autostradach zdają egzamin? Jak pomagać, gdy znajdziemy ptaka, który przeżył kolizję z szybą? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W progranie rozmawialiśmy także z lek. wet. Pawłem Łaczkiem, specjalistą chorób zwierząt egzotycznych, który odpowiadał na pytania słuchaczy dotyczące opieki nad zwierzętami. W Radiowej Encyklopedii Zwierząt zaś ponownie zaprosiliśmy Was na spotkanie z nietoperzami. Nagranie całej audycji "Dajesz radę", 25.06.2018 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Materiał przygotował: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Ewa Zyśk-Gorczyńska (przyrodnik z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, która koordynuje kampanię "Szklane pułapki")

Data emisji: 25.06.2018

Godzina emisji: 14.07

kd/mg