Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio Dzieciom
Joanna Osmańska 31.10.2023

Ciekawe sposoby na czerpanie wiedzy na temat geografii

Wiedza z zakresu geografii pozwala dostrzec i określić związki zachodzące w przyrodzie oraz na płaszczyźnie społeczno-ekonomicznej. Swoje umiejętności i zdobyte informacje możemy poszerzać nie tylko w szkole, ale także dzięki samodzielnej nauce przy wykorzystaniu odpowiednich książek. Z racji tego, że dobra pogoda i okres wakacyjny będzie sprzyjał podróżom i poszerzaniu wiedzy geograficznej, w "Strefie rodzica" porozmawialiśmy z prof. Elżbietą Szkurłat, która brała udział w przygotowaniu obecnej podstawy programowej z tego przedmiotu, z redaktorem książek geograficznych, Maciejem Byliniakiem, a także Zbigniewem Lewandowski z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

W obecnym systemie edukacyjnym lekcje geografii zastępują przyrodę w 5. klasie szkoły podstawowej, natomiast w liceum, w zależności od profilu klasy zajęcia te mogą być bardziej zaawansowane lub nie. Zakres podstawowy obejmuje przegląd najważniejszych działów  geografii fizycznej oraz społeczno-ekonomicznej. Z kolei na poziomie rozszerzonym dodatkowo pojawia się m.in. zróżnicowanie krajobrazowe Polski oraz  społeczno-kulturowe. Celem zajęć jest umożliwienie uczniom zdobywania wiedzy oraz kształtowanie ich umiejętności, w tym myślenia przestrzennego, krytycznego, określania związków i zależności w środowisku. – Wtedy, kiedy rozumiemy coś, potrafimy wyjaśnić, to nie ma problemu z zapamiętaniem – skomentowała Elżbieta Szkurłat. 

Posłuchaj
116:46 10.06. Strefa rodzica - geografia.mp3 Skąd czerpać wiedzę na temat geografii? (Strefa rodzica/PRD)_10.06.2021.

Wiedzę geograficzną można czerpać także z wielu książek. Niektóre z nich skupiają się na krajach i pokazują je z różnych stron, np. jakie zwierzęta zamieszkują dany obszar lub rodzaje roślin tam występujących. Omawiają także najważniejsze zabytki, postaci historyczne czy typowe imiona dla określonego państwa. Inne książki natomiast informują m.in. o budowie Ziemi, kopalniach i surowcach, jaskiniach czy działaniu gejzerów i wulkanów. Ostatnio wyróżniona w Bolonii książka edukacyjna nosi tytuł "Którędy do Yellowstone". Jest to komiksowa historia, która opowiada o parkach narodowych oraz różnorodnej przyrodzie na świecie. 

Dla dzieci które lubią podróżować PTTK przygotowało specjalne odznaki turystyczne. Aby je zdobyć należy odbyć 4 wycieczki, wybierając dwa sposoby spośród wyprawy pieszej, rowerowej, kajakowej lub motorowej. Następnie je udokumentować i przedstawić w lokalnym dziale PTTK. Młodzież może zdobyć odpowiedniki takich odznak, jeśli spędzą 6 dni na wycieczkach oraz zobaczą np. park narodowy. Więcej w załączonej audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość:  prof. Elżbieta Szkurłat, która brała udział w przygotowaniu obecnej podstawy programowej z geografii, Maciej Byliniak - redaktor książek geograficznych, Zbigniew Lewandowski z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Data emisji: 10.06.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje premierowe audycje w tym m.in. edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---